Search Engine Visibility "arama görünürlüğü" veya "SEO görünürlüğü" olarak da bilinir. Terim olarak bir web sitesinin organik arama sonuçlarındaki sıralamasından aldığı trafik payı anlamına gelmektedir.

Örneğin, belirli bir anahtar kelime için 3. sırada olduğunuzu varsayalım.

122

123

Bu, sitenizin o belirli anahtar kelime için arama motoru görünürlüğünün %18,6 olduğu anlamına gelir.

124

Ayrıca,  SEMrush gibi SEO araçlarını kullanarak web sitenizin arama görünürlüğünü bir bütün olarak hesaplayabilirsiniz.

Bu açıklamanın dışında, arama motoru görünürlüğünüzü arttırabilmeniz için farklı yöntemler de vardır. Bunlar;

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Arama motoru görünürlüğünüz olmasını istediğiniz yerde değilse, bunun nedeni muhtemelen çok rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemenizdir. Aslında bu bir hatadır. Anahtar kelime araştırmasına yeni başlayanlar, çok sayıda araması olan anahtar kelimeleri seçmeye odaklanır. Aslında ayda 9.000 arama yapan bir anahtar kelime bulduğunuzda bu başarılı bir sayıdır. Ne yazık ki, çok yüksek aramalara sahip anahtar kelimelerin birçoğu, aşağıdaki gibi süper yüksek anahtar kelime zorluk puanlarına sahiptir:

125

Bu, o anahtar kelime için neredeyse sıfır sıralama şansınız olduğu anlamına geliyor. İçeriğiniz olağanüstü olsa bile.

Bu yüzden uzun anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

126

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle SERP'lerde düşük rekabet seviyesine sahiptir. Bu, ilk 3 sonuçta yer almak için iyi bir şansınız olduğu anlamına gelir.

Bu anahtar kelime rekabetçi olmadığından, bir ay kadar süre içinde bu terim için ilk 3'e girmeyi başarabilirsiniz.

Bugün, o anahtar kelime için arama motoru görünürlüğünüz % 27 civarında.

Web Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Kontrol Edin

Google artık mobil cihazlar için optimize edilmemiş siteleri önemsememektedir.129

Neyse ki, Google'ın sitenizi "mobil uyumlu" olarak değerlendirip değerlendirmediğini görmek kolaydır. Google'ın kendi aracı, sitenizin mobil cihazlar için uygun şekilde optimize edilip edilmediğini size söyleyecektir.

mobil uyumluluk

Sitenizde mobil ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için Search Console'u da kullanabilirsiniz.

131

Başlık ve Açıklama Etiketlerinizi Geliştirin

Organik tıklama oranı, bir sıralama sinyalidir ve genel olarak TO'nuz ne kadar yüksekse, siteniz Google'da o kadar yüksek sıralanır.

132

Soru şu: Sonuçlarınıza daha fazla kişinin tıklamasını nasıl sağlarsınız?

Sonuçlarınızı daha çekici hale getiren başlık etiketleri ve meta açıklamalar yazın. Özellikle, tıklama tuzağı olmadan dikkat çeken gerçek başlık etiketleri yazmak ve kaliteli meta başlıkları oluşturmak sağlıklı olacaktır.

133

134

Bu iki şeyi tutarlı bir şekilde yaptığınızda, TO'nuzu önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu TO artışı, Google'da daha yüksek sıralamalara çıkmanızı ve arama motoru görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır.

Her sayfanın, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesini sağlamak için kısa ve açıklayıcı bir başlığı olmalıdır. Meta başlıklar, bir arama motoru sonuç sayfasında mavi metin olarak görünür. Örneğin, "Art From Scrap Santa Barbara" yı aradınız ve şirketinizin oluşturduğu bir web sitesinin bu sayfasını gördünüz.

135

Bir arama yapın ve meta başlıklarınıza bakın.

Mevcut web sitesi sayfanızın başlığını görmenin kolay bir yolu, her sayfada tarayıcınızın üst kısmına bakmaktır.136

Mevcut sayfanızın sayfa başlığı tarayıcınızda görünür.

Meta başlığın kısa, öz ve anahtar ifadeler vasıtasıyla sayfanın ne hakkında olduğunu özetlemesi gerekir. Arama motoru sonuç sayfasında gördüğünüz gibi başlığınız için az sayıda karakteriniz var. En iyi sonuçlar için meta başlığınızın 50 ila 60 karakterden uzun olmadığından emin olun. Web sayfanız başlığınıza koyduğunuz anahtar sözcüklerin hiçbirini kullanmıyorsa, bulunma şansınız daha düşüktür.

Anahtar Kelime Araştırması ve Dağıtımı

Anahtar kelime araştırmanızı detaylı bir şekilde yapmanız bu konuda en önemli noktadır. Bu konuda potansiyel müşterilerin, sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri bulmak için kullandıkları dili anlamanız gerekmektedir. Ayrıca bu potansiyel müşterilerin ilgisini çeken konuları da anlamak size yardımcı olacaktır.

Daha sonra bu sektör anlayışını sahip olduğunuz veya geliştirmeye istekli olduğunuz mevcut içerikle eşleştirmek, bunun etrafında mantıklı ve temiz bir hiyerarşi tasarlamalısınız.

Sayfa adlarınıza (yani URL) anahtar kelimeleri yerleştirmek güçlü bir SEO taktiğidir. Yani mevcut sitelerin her bir sayfa için en önemli anahtar kelimeleri kendi URL adreslerine yerleştirmesini ve daha sonra eski sayfa konumunu yeni sayfa konumuna 301 yönlendirmesini tavsiye edilmektedir.

Sitenizin tüm sayfaları için aynı başlıkları ve anahtar kelimeleri kullanmayın. Uzun anahtar kelime kuyruğu, sitenin her sayfası için farklı bir başlık ve anahtar kelime oluşturmanıza olanak tanır.

Büyük sitelerde ayrıca bulunan ve dizine eklenen sayfalarla ilgili sorunlar vardır. Siteniz için en önemli anahtar kelimelerin ana sayfanın başlığında ve alt başlıklarda göründüğünden emin olun.

Sayfayı tanımlamak için meta anahtar sözcükler kullanılır. Google muhtemelen bunları görmezden gelir, bu nedenle düşük önceliklidirler. Sayfa başına 10'dan fazla anahtar kelime kullanmayın. Eski bir SEO taktiği olan aşırı miktarda anahtar kelime kullanmak günümüzde meta verilerinizi ve dolayısıyla arama görünürlüğünüzü zayıflatır. Anahtar kelime alanını yalnızca o sayfayla doğrudan ilişkili olan anahtar kelimeleri kullanarak doldurun. Doğrudan ve net açıklamalar, ikna edici meta verilere eşittir.

Örneğin, Explore Ecology, basın sayfasına bir basın bildirisi ekledi. Sürüm web yöneticisine gönderildiğinde, pazarlamacılar meta başlığı, açıklamayı ve anahtar kelimeleri şu şekilde belirttiler:

  • Başlık: Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş Ödülü için Aday Ekoloji Keşfedin
  • Açıklama: Discover Ecology of Santa Barbara, Çevre Koruma kategorisinde prestijli Classy, ​​kar amacı gütmeyen kuruluş ödüllerine aday gösterildi.
  • Anahtar kelimeler: ekolojiyi keşfedin, hurdadan sanat

137

Basın bültenleri gibi yeni öğeler gönderirken web yöneticinize meta veri talimatlarını sağlayın. Meta yönü neredeyse doğrudan basın bülteninin başlığından ve alt başlığından geldi. Genellikle profesyoneller bunu bir web yöneticisinin yapacağını varsayarlar. Pazarlamayı yönetmek bir pazarlamacının işidir. Meta etiketlerin nasıl ele alındığının farkında olmak ister şirket içinde yönetiliyor olsun isterse kiralanmış olsun fark etmeksizin gerekli bir durumdur.

Meta Açıklaması

Meta açıklama etiketleri, her bir sayfanın özetidir. Bu, mesajınızı iletmek için daha fazla alana sahip olduğunuz bir noktadır. Dikkat çekmek için başlıkta, ziyaretçilerin en çok aradığı kelimeleri kullanın. Bazen açıklamalar, "Daha Fazla Bilgi Edinin" veya bir telefon numarası gibi işlemlere yönelik çağrıları içerir. Açıklama, tıklamaları eğitmek ve önceden nitelendirmek için yerinizin olduğu yerdir. Maksimum meta açıklama 125 ila 150 karakterdir. Yalnızca anahtar sözcükleri değil, sayfa içeriğini de doğru bir şekilde özetlediğinizden emin olun.