Arama sonuçlarında sitenizin bilinirliğini arttırmak, etki alanını genişletmek, birden fazla anahtar kelime hedefli etkili SEO başlığı oluşturma, siteniz için planlayacağınız en doğru yazı içeriği için geçerli olan bir stratejidir. Bu strateji içerisinde planlanan hedef hem yazınızla birebir uyumlu içerikleri başlıkta sağlamak hem de arama sonuçlarında birden fazla anahtar kelime hedefiyle daha çok kitleye ulaşmak olmalıdır.

İçerik konusunda kesinlikle SPAM'dan uzak durmanızı gerektiren bu stratejide önce başlık, ardından açıklama metni ve doğru kullanılmış etiketlerle sayfa içindeki konuyu en net şekilde aktaracak etkenler olmalıdır. Bu etken durumlar içerisinde ise içerik özetinin açıklama metninde, konu başlığının ise title'da doğru ve anlaşılır kullanılması hedeflenmektedir. Ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği nokta olan SEO title ve SEO description alanı içeriğinizi en özgün ve taze bir şekilde aktaracak içeriği barındırmalıdır.

İçerikle Uyumlu SEO Başlığı Oluşturma

Hedeflediğiniz konuya iltihafen hazırladığınız makalede içeriğin her zaman kaliteli, ziyaretçi girişlerinde bilgi alabileceği, konuya hakimliğin üst düzeyde olması gereken bir unsur olan SEO başlığı arama trafiğinde (SERP) ziyaretçilere tık için olanak sağlayan, siteye giriş yaptıktan sonra da doğru bilgileri alıp sitenizi doğru, kaliteli ve özgün içeriklere sahip olduğunu belli eden bir unsur olacaktır.

İçeriklerinizin özgün, zengin ve kaliteli olması sadece arama motorları tarafından değil ziyaretçiler tarafından da kaliteli olarak değerlendirilmesi anlamına da gelecektir. Yani sitenizi faydalı olarak gören ziyaretçiler içeriğinizi okuyup sosyal medya hesaplarında paylaşması ya da bir sonraki girişte direkt olarak sitenizi tercih etmesi sitenizin genel kalitesini direkt olarak etkileyerek fayda sağlayacaktır.

SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

SEO başlığı oluşturmak çok basit bir işlemdir. Burada yazınız için planlayacağınız hedef tam olarak konuyu ve içeriği çok güzel anlatacak etkili bir başlık oluşturmaktan geçer. Yani birden fazla kelimeyi birbiri arkasına koymak yerine tek kelimede makale içeriğini açıklayacak tek bir cümle olması kafi gelecektir. Bu tür planlama yapıldığında etkili SEO başlığı oluşturmak için makalenin ya da içeriğin konusunu net bir şekilde aktarmak kafi olacaktır.

Örnek olarak zor bir başlık tercihi yapalım. İstanbul'da halı yıkama hizmeti veren bir yıkama fabrikası alakalı sayfa için;

İstanbul Halı Yıkama Hizmetleri - Firma Adı

olarak değerlendirebiliriz. Ya da iPhone 5s kılıfları için içerisinde fiyatları, ürün kalitesi ve özellikleri geçirecek etkili bir SEO başlığı ise;

En Kaliteli iPhone 5s Silikon Kılıf Fiyatları - Firma Adı

gibi örneklerle çeşitlendirebiliriz.