Brotli nedir?

2013 yılında, Brotli web fontlarının çevrimdışı sıkıştırılması için piyasaya sürüldü. Daha sonra, 2015 yılında Google, özellikle HTTP sıkıştırması kullanımını göz önünde bulundurarak genel kayıpsız veri sıkıştırma için bir sürüm yayınladı.

Brotli açık kaynaklıdır, gzip'ten daha iyi performans gösterir ve çoğu tarayıcı tarafından desteklenir. Bu sebeplerden dolayı Brotli’yi kullanmalısınız.

Neden Brotli?

  • Brotli Sıkıştırmaları Daha Küçüktür
  • CertSimple tarafından tespit edildiği üzere , gzip ile karşılaştırıldığında Brotli performansı:
  • JavaScript için% 14 daha küçük
  • HTML için% 21 daha küçük
  • CSS için% 17 daha küçük
  • Önemli bir fark, değil mi?

Gzip'ten Daha Hızlı Sıkıştırır

Devredeki yaygın bir yanılgı da, Brotli'nin gzip'ten daha yavaş olduğudur. Bu doğru değil!
Squash karşılaştırma sonuçlarından oluşturulan aşağıdaki grafik daha açık bir şekilde anlatıyor.

image1

Gzip ve Brotli'nin her ikisi de değişken sıkıştırma düzeylerine sahiptir. Farkı oluşturan ve ilgilenmeniz gereken, varsayılan ayarlardır.
Brotli varsayılan olarak maksimuma ayarlanmıştır. Ve sıkıştırma hızını optimize etmek için yapılması gereken şey varsayılan olarak kullanmaktır.

Daha Hızlı Sayfa Yükleme, Daha Hızlı Web Sitesi

Bir web sitesinin verileri daha hızlı ve çok daha küçük bir boyuta sıkıştırıldığında, yüklenmesi daha az bant genişliği alır. Azaltılmış bant genişliği tüketimi, daha hızlı bir sayfa yüklemesi anlamına gelir.
Bahsettiğimiz avantajları ile, veri sıkıştırmalarınız için Brotli kullanmak, esasen web sitenizin sayfa yükleme süresinde önemli bir azalmaya yol açacaktır.

image2

Ve bu web siteniz için ne anlama geliyor? Doğru, daha hızlı bir web sitesi!
Daha hızlı bir web sitesi, daha iyi bir arama sıralaması alır ve arama sonuçlarında daha yüksek değeri yansıtır.

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Dosya boyutlarının daha hızlı sıkıştırılması, sayfa yükleme süresinin kısalması ve daha hızlı bir web sitesi yapılması, mutlu bir kullanıcı demektir.
Verimli ve hızlı yüklenen bir web sitesi daha iyi performans gösterir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Dışarıdaki her işletmenin uğraştığı bir şey.

Tarayıcı Desteği

Brotli, başlangıç ​​aşamasında çoğu tarayıcı tarafından desteklenmiyordu. Artık bu değişti ve çoğu tarayıcıda Brotli sıkıştırmalarını uygulayabildiğinize göre, Brotli’yi denememek için hiçbir sebep yok.

image3

Kullanılan tarayıcı Brotli'yi destekliyorsa, Accept-Encoding yanıt başlığı "br" içerecektir.

image4

Web sitesindeki kaynaklar Brotli kullanılarak sıkıştırılmışsa, Content-Encoding yanıt başlığının değeri "br" olacaktır,

image5

image6

Sunucu, tarayıcının Brotli'yi desteklemediği nadir durumlarda otomatik olarak gzip'e geri dönecek şekilde yapılandırılabilir.

Peki Neden henüz daha iyi bir konuma gelemedi?

Geliştiriciler mükemmel web sayfasını oluşturmak için saatler harcıyor. Ve genellikle kısa süre içinde oluşturmaya çalışıyorlar.
Statik sıkıştırmalar için Brotli'yi etkinleştirirken, varlıkların her derlemede sıkıştırılması gerekir. Daha yüksek sıkıştırma seviyelerinin kullanıldığı durumlarda, alınan oluşturma süresi önemli ölçüde artabilir.
Dinamik sıkıştırmalar için Brotli'yi etkinleştirirken, assets ‘varlıklar’ tarayıcı tarafından talep edildikçe ve istendiğinde anında sıkıştırıldıkça, daha iyi sıkıştırma oranları için daha yüksek seviyelerde sıkıştırılan dosyalar daha uzun sürecek ve bu da daha yüksek yükleme süresine sebep olacaktır. Bu gecikme, web sitesi performansını ve kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Brotli Nasıl Kurulur?

Google tarafından sağlanan Brotli sıkıştırma modülü ile bir nginx sunucusu kullandığımız bir örneği ele alalım.
Mime türü değeri kontrol edilerek belirli dosya türleri için seçici olarak kolayca açılabilir.
Aşağıdaki örnekte, Brotli sıkıştırma düzeyini 9 olarak ayarlarken JS (application / javascript) ve CSS (text / css) dosya türleri için Brotli sıkıştırmaları için seçici olarak açtık.

image7

İşte Brotli sıkıştırma WebPack gibi bir araç kullanarak, oluşturma işlemi sırasında kullanılan ve değil gerçek zamanlı düşünüldüğü durum için mükemmel bir rehberdir.

Son Olarak

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok format varken, çok azı çoğu tarayıcı tarafından desteklenirken çok azı sıkıştırma sonrası veri kalitesi sunar. Brotli henüz popüler olmayabilir, ancak profesyonel listesiyle, kurulum için gereken ufacık çabaya değer.