Yorumlardan Backlink Edinme

Web sitesi sahibi olan çoğu kişinin aklındaki sorulardan biri de sitesine ait backlink kazanmadır.  Bu yazıda yorum alanından nasıl backlink kazanacağınıza ilişkin hususları bulabilirsiniz.

Yorum alanından backlink kazanma hususları;

 • Yorum yazarak backlink kazanmak kolaydır. Bunu herkes yapabilir fakat yaparken dikkat etmeniz gerekenler vardır.
 • Yorum yazacağınız site sizin siteniz ile eşdeğer olsun. İkinizde dizi içeriğine sahip siteler olsun.
 • Birbirinden alakasız sitelere yorum yazmayınız. Kazancı düşüktür.
 • Yorum alanı içerisinde site linkinizi sadece website kısmına ekleyin. Ayrıca eklemeyin. Spam olarak algılar sistem.

Örnek yorum yazımı olması gereken;

Uygun olmayan wordpress sitemi tarafından spam olarak algılanan yorum görüntüsü;

Birinci yöntemde yorum temiz olduğu için çoğu yönetici yorumu onaylar ve yorumlar için nofollow önlemi almadı ise size kaliteli bir backlink olarak geri dönecektir. Fakat ikinci yöntemde yorum temiz olmadığı için kişinin derdinin reklam olduğu yönetici tarafından onaylanmayacak ve siteye karşı bir olumsuz bakışı olacaktır.

 • Site yöneticisi nofollow önlemi almış olsa bile eğer site çok okunan çok yorum alan ve fazla ziyaretçisi var ise yorum yazanın adında link olacağından ve insanoğlunun merakına yenik düşüp ne varmış deyip tıklaması üzerine yeni ziyaretçiler kazanmış olursunuz.
 • Yorum alanlarına eklenecek olan linkler bence çapraz link değişimi ile elde edilen backlinklerden yada para verilerek elde edilen linklerden daha değerlidir. Çünkü karşılıksızdır. Kazancınız fazla olur.
 • Yorum alanında kullanacağınız kullanıcı adı site adı olmasın. Onun yerine kendi adınız olsun. Aynı şekilde kullanacağınız mail adreside site maili olmasın. Onaylayan kişiye reklam havası vermeyin.  Reklam havası olan yorumlar onaylanmaz.
 • Yorumunuz doğal olsun. Masum olun birilerini kandırmaya çalışır gibi yapmayın.

Bu yazıda sizlere aslında yorum yazmanın inceliklerinden bahsettim. Fakat bunun sonucunda biz site sahipleri sitemiz için backlink kazanırız. Amacımız sitemize ilişkin backlink kazanmak ise bu hususları dikkate alınız.

Bir önceki yazımız olan Link Giriş ve Çıkışının SEO'ya Etkisi başlıklı makalemizde backlinklerin SEOya etkisi, link değişimlerinin SEOya etkisi ve link giriş ve çıkışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlardan Backlink Edinme için yorum yapabilirsiniz. (37)

 • Bilgirazzi

  Yakından ilgilendiğim bir konu ancak yeterince bilgiye sahip değilim arkadaşlar sağ olsun yorumlarda da gerekli açıklamaları yapmışlar herkese teşekkürler

 • By Rose

  Israrla Sorulan ve cevabı verilemeyen soruya azda olsun katkıda bulunmak isterim.
  Seo hocasının paylaşımını yapmış olduğu backlink alma konusunda bir çok faydalı makaleleri bulunmkata…
  Ben size yardımcı olmak adına bir kaç madde halinde paylaşım da bulunmak isterim.

  Alacağınız backlink’in faydalı olmasını istiyor ve sitenize backlink dışında trafik getirmek istiyor iseniz. Bence sosyal medya hesaplarınınızı firmanızı temsilen hesaplar açıp oluşturmak ve daha sonrasında günlük ve düzenli olarak takibini yapmak zorundasınız.

  1.) Sosyal Medya Hesapları
  Facebook – Twitter-WordPress- Google Plus- Badoo-Friendster-Flixster-reddit … vs gibi
  Note: En çok verim aldığım ve inanılmaz trafik getiren Özellikle facebook ve reddit ısrarla bu iki portalda aktif olmanızı öneririm.
  2.) Paravan Blog Hesabı Açın
  WordPress – Blogger – Wix gibi portallardan eşsiz makalelerin yer aldığı paylaşımlrdan oluşan ayda en az 10 adet paylaşım yaparak sitenize değer katan yada sektörünüzle alakalı kelimeden çıkışlı link verin.
  3.)Sektörünüzle alakalı rehber sitelerine kayıt olun.
  * Yellow pages – Kompass … Vs Gibi Genel firma rehberlerine kayıt.
  * Sektörel bazlı rehber sitelerine kayıt şeklinde
  * Bundan sonraki aşama virüs misali yayıldığınız bedava backlink alımı sürecinden sonra – elinizi cebinize atma süreci. Herkez bu web site admin’leri kadar cömert olmuyor. Paralı Backlink alarak yolunuza devam edebilirsiniz.
  ÖNEMLİ
  Film sitelerinden kesinlikle backlink almayın. Zaten müsade etmiyorlar. Almanız durumunda spam puanı 6 /10 ‘a kadar yükseliyor. Tavsiye edilmez.
  Bilgine

 • Enginsu Önen

  Backlink almanın bunun harici bir yolu varmı veya dofollow alma için neler yapabılırım , faydalrı ve zararları nelerdir

 • alim ömer

  gerçekten çok faydalı olmuş. benim wordpress kendi sitesinde blogum var. ordaki yabancı bloglarına sadece tşk mesajı belirterek o bloguma epey backlink aldım sayılır. bu iyi birşey mi değil mi bilemiyorum. ama bu yazınızda faydalı olduğuna dair fikirler edindim.

 • fatih yok

  blogger adresimi nasıl daha da tanınır hale getirebilriim
  bunu backlink basarak yapabilirmiyim ?

 • Yusuf Süha Davutoğlu

  çok araştırdım bu konuyu, bazıları backlink önemli değil bazıları ise önemli diyor hangisi doğru?

 • Kürşat Tayfun

  Backlink meselesi kafa karıştıracak bir mevzu. Özellikle bu konuda birbirinin zıttı o kadar çok makale var ki insan en inandığına bile acaba diye bakıyor. SEO konusunda sizden çok şey öğrendiğim için backlink ile ilgilide sizin makalenizi baz alacağım. Teşekkürler.

 • Gülpınar Çakan

  Burada deneyelim o zaman bir 🙂

  – Anlatım için teşekkürler gayet güzel bir yazı olmuş teşekkürler.. 🙂

 • Sehmus Yurteri

  Bir özellikten daha bahsetmek isterim. ilk sekiz gov uzantılı adres açıldıktan sonra url listenizdeki sitenize yönlendirme yapacaktır. Böylece sitenize gov uzantılı sitelerden trafik elde etmiş olacaksınız.

 • Alper Akkiray

  Ziyaretçi isimli programı bu linkden indirebilirsiniz.

  Link Listesi: 68 adet gov ve edu link alabileceğiniz siteyi ekledim. Bu siteleri dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
  Url Listesi: Link almak istediğiniz sitenize ait url’lerin listesini buraya kopyalayın. Her url için Link listesindeki her siteden backlink alınacaktır.
  Start butonuna basarak sistemi çalıştırın.

  Kendi sitenizdeki tüm linkleri ziyaret etmek için de kullanabilirsiniz. Link listesine sitenize ait url’leri yazın. Ul listesini ise boş bırakın.

 • fatih

  genelde gov.tr sayfalarından link veriyorum sayfama fakat nofollow oluyor birçoğu. gov.tr olduğu için pek bir zararının olmayacağını düşünüyorum ama haklı mıyım haksız mı?

 • murat yücel

  Yorumlardan link almaya çalışmak iyi bir şey değil. Google yorumların tümüne gelecekte işlem yapacaktır diye düşünüyorum. Siteniz özgünse, anahtar kelimesinde yeni yazılar içeriyorsa zaten ilk üç sayfada yer alıyor.

 • Bir Blog Sonra

  Çok teşekkür ederim. Yalnız açıklayıcı baclink almanın yolunu bir ara yazarsanız sevinirim. Örneğin forum tanıtımı; şu sitelerden tanıtabilirsiniz gibi. Veya şu ımlece veya wiki sitelerden tanıtabilirsiniz. gibi bir yazı yazarsanız çok sevinirim açıkçası

 • Mert

  @okey oyna, yukarda da bahsedildiği gibi yorumlardan backlink almak oldukça zor. zaten wp ve blogger gibi siteler default olarak nofollow etiketini içeriyor diye biliyorum. Site sahibine kızmakta haksızsın bence. zaten backlink alamadığın sitede çöp dışlink oluşturacak linke izin vermek istememiş SEO açısından da önemli bir şey. bu sitede de url girebiliyorsnuz fakat dikkat ederseniz bir çoğu eleniyor 🙂

 • Nazım Berke Esvap

  hocam teşekkürler ama forumlarda yazı yazarken sizinkiki gibideğil panellerde böyle link yazma yeri yok ozaman ne yapacağız?

 • Faik Altuğ Uçar

  Backlink almanın bunun harici bir yolu varmı benim sitenin hala backlinki 0 gözükmekte.

 • Cansunur Ubay

  Backlink almak için bir çok blogta yada filim sitelerinde yorumlar yapıyorum en son adresini vermek istemediğim bir site yneticisi yorumumu onaylıyor ancak linkimi silip te onaylıyor ve buna sitemi link çöplüne cevirmeyin adı altında yapıyor. en sonunda 2 laf söyledim alınmış geri döndü söylediği söz ise “@okey oyna yüreğin gene gam yemesin ancak burası ”backlink” sitesi değil bunun farkın’dasın değilmi? emeğine saygım var tabiki ancak bunun için siteler mevcut burdaki tüm arkadaşlar kendi sitelerinin yada vs.. sitenin linkini yazsa sence bu sitenin hali ne olur? bilinçli bir arkadaş olduğunu düşünüyorum biraz düşünürsen anlayış göstereceğine eminim link yazma bölümü izlenilen film için koyulmuş birşey ”backlink” yada tanıtım sağlamak için değil bazı arkadaşlar’da yazıyor site adresini onlarıda siliyorum onlar tepki göstermiyorlar biliyorlarki doğru olanı yapıyorum kendimce Teşekkürler.” peki madem backlink çıkışını istemiyorsun ozaman neden yorumumdan linkimi silip yorumu onaylıyorsun diye sorduğumda tık yok peki SEOhocasi admini siz ce burda kim haklı ?

  ( özellikle film sitelerinde filimleri izlemeden asla yorum yapmadım)

 • mehmet

  Anlatım sade ve çok iiyi oldu beni gayet iyi aydınlattı çok teşekkürler.

 • Gülşen Dilan Baykan

  Yazının tarihini bilmiyorum ama basit ve sade anlatımıyla değerli bir yazı Bu arada yazıya yapılan yorumlarda benzeri şekilde site sahibi için yararlı olmaktadır. Özelllikle eski tarihli bir yazının yinede yorum alabilmesi arama motorları tarafından da dikkate alınmaktadır.

 • tamer

  ilk deneme sizin sitenizde umarım doğru anlamışımdır eğer etkili ise hemen tüm bloglara sitelere bana uygun olanlara yorum yazacagım bilgi için teşekkürler 🙂

 • serkan

  Evet, ben de uzun zamandır takip ediyorum yazılarınızı. Hepsi biribirinden değerli ve güzel olmuş.Teşekkürler.

 • Günaydın Mortepe

  gerçekten güzel bir anlatım çok teşekkürler kullanmaya hemen başladımm..

 • Sezer Edeş

  yorumlardaki follow linkler diğer sitelerden verilenler kadar etkili olur mu?

 • Nurullah Ekercan

  Öncelik ile bilgilendirmeniz için teşekkürler,zaten gerekli alandan başka yani yorum kısmınada link koyuyorsa akıllılık edip.bu dangalaklıktan başka birşey değildir.Aklınca link görünsünde tıklasınlar havasına girenler,google amcam linkini spam kabul ettiği zaman emeklerinin boşa gittiğini anlarlar,herhalde.Kimseyi yadırgamamak lazım aslında,çünkü insanlar ,zamanla öğreniyorlar;Nereye link koyulacağını.nereye yorum yapılacağını,nerede ve nasıl davranılacağını,Sanal alemi’de bir okul gibi düşünün.saygılar.

 • Tayyip Sıraç

  sitenizden aldığım ipuçları sayesinde birçok yeni tüyolar keşfettim. Teşekkürler…

 • Enes Aysal

  Nofollow bloglara yorum yapmanın bir faydası olmaz ancak az da olsa bir etki sağlar. Önemli olan dofollow bloglar bulup güzel bir title ve keyword ile reklam yapabilmektir. Kendi kategorimizden bir site ise tadından yenmez.

 • Umut Mert Dıvarcı

  teşekkürler çok faydalı bilgiler bunlar… birde ben birşey soracaktım bazı sitelerin backlinklerini kontrol ediyorum misal 4 bin backlinki var bunun 3 bini kendi sitesinden bunu nasıl yapıyorlar kensi sitemin altına linklerimi koydum her tarafta var ama bende olmuyor :S????

 • Irazhakkına Çanga

  Tam 3-4 gündür Google’da bu tür bit yazı arayıp duruyordum sonunda buldum çok teşekkürler.

 • Oğuz Kağan Aslan

  Yazıda ufak bir imla hatası olmuş. Google amcamız bildiğiniz gibi bu imla hatalarını affetmiyor trustrank dağıtırken. Düzeltilmesinin fayda sağlayacağını düşündüm ve şunu da belirtmeliyim ki harika gidiyorsunuz. izliyoruz…

  Control + F –> yaparkerken

 • Ümmü Gülsüm Piriştina

  Sitenizi yeni buldum. Gerçekten süper inanılmaz bilgiler var. Bu yorumu da backlink kazanmak için yazmıyorum. 🙂 Gerçekten içimden geldi. Keşke herkes bu kadar yardımcı ve faydalı bilgiler paylaşsa. Çok teşekkürler.

 • Mehmet

  Güzel bir paylaşım olmuş, daha detaylı ipuçları ve paylaşımlarınızı bekliyoruz. saygılar.

 • Mustafa Oduncu

  Teşekkürler bize bu fırsatı verdiğiniz için. Koxp sitesinde Çok fazla işe yaramaz ama yinede bir nebze Gerekli…

 • mehmet

  ellerine sağlık hocam..emeğine sağlık.teşekkürler..denedim karlı çıktım:))

 • Erhan Karakan

  2. yazıyı da okumuş bulunmaktayım ve gözüküyor ki cidden tüm yazıları okucam ve cidden çok şeyler kazanıcam ücretszi bu uygulamalarınız için sonsuz teşekkürler.

 • Ceyhun Kadir Akçay

  teşekkürler gerçekten de güzel makaleler yazıyorsunuz 🙂
  ama bence o kısmı kaldırmak daha mantıklı 🙂

 • Kaan Gülten

  Çok önemli bir konuyu detaylıca anlatmışsın. Teşekkürler Osman.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE