WordPress » GZippy (Sayfa Sıkıştırma Eklentisi)

Gzippy Açıklaması

Sitelerde, tasarım ve işlevden sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta hızdır. Ziyaretçiler, hızlı olan bir siteye girince daha çok sayfa dolaşır. Eğer site yavaşsa, ziyaretçiler görmek istedikleri sayfayı gördükten sonra başka bir sayfaya geçmek istemezler. WordPress’in GZippy eklentisini sitenize kurarak, hız sorununu giderebilirsiniz. GZippy, wordpress sitenizin tüm sayfaların html yapısının sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Bu sıkıştırma durumu, %91′e kadar çıkabiliyor. WordPress sitelerinizin, çok daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlıyor. Html sıkıştırılması SEO açısından etkili bir kriterdir. Gzippy eklentisini aktifleştirdikten sonra sıkıştırma işlemi otomatik olarak başlamaktadır. Hiçbir ayarı yoktur.

Sitenizde html sıkıştırılması olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki web adresini kullanabilirsiniz.  seohocasi.com 68.9 oranında html sıkıştırılması yapılarak, varolan 11,219 bytelık html boyutu, kullanıcılar tarafından 3,490 byte olarak gösterilmektedir.

gidnetwork.com/tools/gzip-test.php

Gzippy Kurulumu
En başta tüm eklentilerde olduğu gibi eklentiyi indirip, WinRAR programı aracılığıyla içindeki klasörü RAR’dan çıkarıyoruz.
Çıkan klasörü, herhangi bir FTP yöneticisi ile sitemize bağlanıp …/wp-content/plugins dizinine gönderiyoruz.

Admin panelinden Eklentiler sayfasına giriyoruz ve eklentiyi aktifleştiriyoruz.

Gzippy Ayarları

Eklentinin herhangi bir ayar sayfası bulunmuyor. Kurulumdaki işlemleri bitirdikten sonra tüm işlemler de bitiyor.

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO eklentileri başlıklı makalemizde SEO eklentileri, SEO plugins ve WordPress SEO By Yoast hakkında bilgiler verilmektedir.

WordPress » GZippy (Sayfa Sıkıştırma Eklentisi) için yorum yapabilirsiniz. (39)

 • hlsbhr

  Arkadaşlar gzippy eklentisi Wp son sürümüyle uyumlu değil yüklemeyin. Ben yükledim sitem açılmadı silmek zorunda kaldım

 • hakan eren

  Çok kolay kurulan bir uygulama. çok teşekkürler. siteye kurdum mevcut dosyaları % 82 sıkıştırma yaptı

 • Saime Deliloğlu

  6 yıldır güncellenmiyor bu eklenti bu eklenti yerine başka eklentilere yönelebilirsiniz .

 • Abdulsamet Sözüer

  sayfalarımın tamamı html ve tek tek tasarım yapa yapa siteyi bütün hale getiriyorum nasıl sıkıştırma yapabilirim saygılar.

 • Alim Keçe

  Merhabalar,
  Hocam ben bunu aktif etmeme rağmen; .htaccess ten burada test ettiğimde hep ve hala kırmızı çıkıyor. Üstelik farklı farklı bir kaç yerde test etmeme rağmen oralarda aktif olduğu söyleniyor görünüyor. Birşeyler mi eksik. Fakat farklı bir kaç yeri test ettiğimde onlarda aktif diyor sorun nedir tam anlayamadım. 74 puan alıyor puanlamada site adresi açıkca yazmadım reklam olsun diye adsoyad bolumundaki .com halidir. Sorun hakkında yardım edebilir misiniz?

 • Esengül Caner

  Paylaşımların gerçekten çok yararlı ve her bir yol gösterilmekte Emeğinize sağlık.

 • Müyesser Şakarcan

  İşte bu eklentiyi cidden arıyordum…Yazıyı okur okumaz siteme yükledim…Yalnız bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim…HTML sitelerde bunu nasıl yapabiliriz? Sitenin dinamik olması şart mı?

 • Aslı Nur Tahmazoğlu

  hocam müsadenizle birşey soracam peki neye göre bu ayarlanıyor bir sayfayı nidrimeye çalışınca 1.5mb oluyor bandwitd bunu düşürüyormu html kodunumu indirmiyor site sadece

 • İbrahim Engin Hilal

  peki sitemiz wp değil ise sıkıştırmanın başka yöntemi var mı ? .net ile kodlanmış sitemde nasıl sıkıştırma yapabilirim ?

 • cemil

  merhaba bu eklentiyi pek kullanan yok ama ne kadar yararı var bildigim kadarıyla ne kadar az eklenti olması o kadar iyi. sizin düşünceniz nedir kullanmalımıyız.

 • Metin

  Önerinizden sonra wp total cache kullandım 56’dan 81’e yükseldi puanım… Hız da arttı…

 • Aslıcan Karakan

  Arkadaşlar bir önceki yorumum da .htaccess ile gzip anlatmıştım. ancak birşeyi farkettim ki .htaccess ile yapılan gzip çalışması siteyi kötü yönde etkiliyor.

  Bunun için index.php dosyanızın en başına şunu koymanız durumunda gzip aktif olacktır.

  <?
  session_start();
  ob_start(ob_gzhandler);

  Muhtemelen index.php nizin üst kısmında sitenizin kodları mevcuttur. Şayet

  <?
  session_start();
  ob_start();
  include(bağlan.php);

  Şeklinde devam ediyorsa kodunuz Burada bulunan ob_start(); kodunun ( ) kodları arasına ob_gzhandler yazmanız yeterli olacaktır.

 • Öktem Doğramacı

  Arkadaşlar bir önceki yorumum da .htaccess ile gzip anlatmıştım. ancak birşeyi farkettim ki .htaccess ile yapılan gzip çalışması siteyi kötü yönde etkiliyor.

  Bunun için index.php dosyanızın en başına şunu koymanız durumunda gzip aktif olacktır.

  Muhtemelen index.php nizin üst kısmında sitenizin kodları mevcuttur. Şayet

  <?
  session_start();
  ob_start();
  include(bağlan.php);

  Şeklinde devam ediyorsa kodunuz Burada bulunan ob_start(); kodunun ( ) kodları arasına ob_gzhandler yazmanız yeterli olacaktır.

 • Selim Aktacir

  aslında gzip site yönetiminin tamamiyle elinizde olduğu durumlarda geçerli. e-ticaret siteleri ftp girmenize izin vermiyor bu durumda birçok şeyden mahrum kalıyorsunuz

 • Atahan Kökcü

  Arkadaşlar sanırım burada sadece wordpress için gzip anlatılmış. umuyorum ki editör arkadaşlar bu konuyu dikkate alacaklardır. gazip uygulaması sadece wordpress kurulu siteler için geçerli değildir.
  Yapmanız gereken tek şey
  .htaccess dosyanızı açıp en ust kısmına

  SetOutputFilter DEFLATE

  bunu yerleştirmenizdir. eger ERROR 500 hatası alıyorsanız. hostinginizi sağlayan firma ile iletişim kurup gazip uygulaması için hostinginizin eklentisini yüklemesini isteyiniz

 • yaşar özcan

  hocam bu eklendi, çok eski bulunamıyor ve güncel sürümlere uygun değil. emsal olabilecek bir eklenti varsa acil tavsiyenizi bekliyorum

 • Murat

  Hocam 12 yıldır web tasarım ile uğraşıyorum ama her an yeni bilgiler öğreniyorum…Paylaşımınız için teşekkür ederim…

 • Hakan Beştepe

  Hocam anlatım güzel teşekkür ederim fakat burada sadece wp için anlatım olmuş. Kişisel kodlar için gzip sıkıştırması nasıl yapılır bilgi verebilirseniz sevinirim.

 • Mahmut Onur Doğramacı

  Yardım edebilecek bir arkadaş yok mudur? Chrome, Firefox ta reklamlar sorunsuz görünüyor fakat Explorer da sorun devam ediyor “gzippy” eklentisini kurduktan sonra başladı bu durum iptal edebilirmiyiz bu eklentiyi? yada kodların görünmesi için herhangi bişey yapabilirmiyiz hocam?

 • Mehmet Anıl Oraloğlu

  Hocam iyi çalışmalar.. anlatım harikulade kafama takılan bir soru var bu eklenti otomatik kuruluyor anladığım kadarıyla peki nasıl iptal edebiliriz.. Çünkü eklentiyi kurdum fakat sanıyorum bazı scriptlerle çakışma yaptı? (Örn: ReklamStore reklamlarının sayfa içerisinde görünmemesi gibi)

 • Gencal Sayıcı

  Tam aradığım türde bir eklentiymiş. Siteye hemen kuracagım teşekkür ederim bu güzel paylaşım ve makale için.

 • Osman Cesu

  çok teşekkürler , sayenizde çok şey öğreniyorum , Bu arada eklentiyi wordpress in içinde eklentiler kısmından eklenti ara yapıp oradan da kurulum yapılabiliyor

 • Büşra Gül Kilmen

  Bu eklentileri kullanacak arkadaşlar cache ile kullanmasınlar çünkü çakışacaktır. Zaten Wp süper cache’nin kendi gzip özelliği mevcut etkilentirdiğinizde aynı faydayı görürsünüz.

 • Bayülken Öğredik

  Sitemde Uyguladım %72,2 ‘ lik Bir Sıkıştırma oldu google site yöneticisi araçlarından sayfa nidirme hızımı kontrol ettiğimde gözle görülür bir fark var.

 • Mehmet Buğrahan Uluhan

  WP Super Cache eklentisi açık durumda iken gidnetwork.com/tools/gzip-test.php sorulama yaptığımda sıkıştırmanın olmadığını söylüyor. Ancak WP Super Cache eklentisini kapatınca sıkıştırma etkin oluyor.

  Yani iki eklenti beraber ya çalışmıyor ya da tarama esnasında bilgiler ön bellekten alındığı için sıkıştırma tarama tarafından görülemiyor

 • sedat

  gizpy eklentisini ne zaman kursam 9 kez sitemi admin panelimi hepsini sildi ne admin peneline ne siteme nede başka yere girmeedim.lütfen yardım edin SEOhocasında yazılan herşeyi eksiksiz yaptyım kuruldu diyor siteyif5 yaptığımda siliyor herşeyi admin peneliede bağlanmıyor

 • cem

  Merhabalar yazı için teşekkürler ben eklentiyi kurdum sorunsuz şekilde ama verilen linkten kontrol ediyorum kurulu olmadığını gösteriyor acaba sorun nedir bu arada kurduktan sonra etkinleştirdim

 • akin

  verdiğiniz bilgiler gerçekten çok hoş ben wp super cache kullanıyorum bu bir tür gzip mi acaba çümkü ikisini bir arada kullanmaya çalıştım ve hata aldım üstüne üstük çok ilginç verdiğiniz siteden gzip kontrolü yaptığımda gzip olmamasına rağmen olduğunu hatta %79 sıkıştırma olduğunu söylüyor 😀 sadece wp super cache kurulu :S

 • Süleyman

  Faydalı bir yazı olmuş. Gzippy gerçekten siteyi aşırı hızlandırıyor. SEO’ya katkısı da tartışılmaz.

 • Hale Nur Palanko

  Gerçekten çok işime yaradı. Kodla falan uğraşmaya gerek yok. Bu eklenti herşeyi yapıyor. Teşekkürler..

 • Melih Mucuk

  Web page compressed? Yes
  Compression type? gzip
  Size, Markup (bytes) 45,085
  Size, Compressed (bytes) 9,500
  Compression % 78.9

  ben buradan kontrol ettim kullanıldığını söylüyor şuan 9,500 Kb olduğunu söylüyor ama iwebtool dan yaptığım kontrollerde sayfam 2 saniyede açılıyor ve sayfa boyutum hala 45 kb ?

  • Kaan Gülten

   iwebtooldaki sitenin sıkıştırılmamış boyutunu ölçüyor olaiblir. 2 sn. de yüklenmesi normal, gzip olmasaydı belki 3 sn. sürebilirdi.

 • Melih Mucuk

  merhabalar sitenizi sürekli takip ediyorum ancak gzippy hakkında bir sorum olacak. WordPress kullanıyorum eklentiyi indirdim ve aktifleştirdim yaklaşık 1 hafta önce sitemin 9000 KB ye düşeceği söyleniyor sitede ama bir haftadır herhangi bir değişim yok şuan hala mumcuk.com 44.03 KB 2.35 seconds 0.05 seconds şeklinde açılıyor bir ayar falan mı yapmak gerekiyor ? eklentiyi atıp aktifleştirmek yetiyor demişsiniz

  • Kaan Gülten

   Merhaba sitenizde gzip kullanılıp kullanılmadığını aşağıdaki adreslerden kontrol edebilirsiniz.
   gidnetwork.com/tools/gzip-test.php

 • Emre Çolak

  Bu eklentiyi WordPress’in yavaş olmasından yakınanlara kesinlikle öneririm. Gerçekten çok faydalı ve gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • kartal

  gzippy eklentisini yükledim fakat içerik kodlama hatası olduğunu söylüyor. admin paneline ve siteye girmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

  • Kaan Gülten

   Herhangi bir eklentiyle veya wordpress sürümüyle çakışıyor olabilir. Ftp den eklentiyi silmeniz gerekir.

 • Mustafa Furkan Karakaplan

  simdi yukledim ama bi fark yok gibi siz nasil kontrol ediyorsunuz anlamadim %92 veya %86 sikstirma olmasi falan nerde yaziyo bunlar eger yukardaki (gidnework) dan kontrol ediyorsansiz benim sitemi bulamiyor. Eklentiyi soylendigi gibi ekledim ve etkinlestirdim ayrica google web yonetici araclarinda bana halaa gzip sikistirircisi kullanmami oneriyor. Yardim edin lutfen…

 • Elif Nisan Bilgir

  gerçekten süper.. kullanıyordum daha önce ama pek etkisinin olduğunu zannetmiyordum.. şimdi kontrol ettim 2 sitemdede %92 %86 lık bir sıkıştırma yapmış.. mükemmel…


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE