Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1680 Görüntülenme

PHP alt yapısı ile kullanıcıların içerik yazabildiği bir site oluşturdum. Girilen yeni gönderiler veritabanına kayıt oluyor ve ziyaretçi tıkladığında veritabanından foksiyonlarla çağırılıp gösteriliyor. URL adresi ise şöyle görünüyor; siteadiniz.com/index.php?konu=istanbulda_gezilecek_yerler
Yani her gönderi için ayrı bir sayfa yok, dolayısıyla sitemap.xml'de sadece index.php var. Google bu şekilde URL adreslerini indexleyebilir mi? Yoksa her yazı için sayfa oluşturmam mı gerekir?

 • 1
 • 1
 • URL'de Bulunan Parametreler İndexlenir mi? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   27 Mayıs 2021, 14:15

   1

   Merhaba,

   Parametreler, arama motorlarının kafasını karıştırarak sayfa dizine ekleme sorunlarına, içerik yinelenmelerine ve boşa tarama bütçesine neden olurlar.

   Bununla birlikte, anahtar kelime yamyamlığına (keyword cannibalization) yol açabilir. Parametreler ile bir sitenin bilgi mimarisi, sitenin birden çok bölümü için tek bir anahtar kelimeye veya anahtar ifadeye dayatılabilir.

   Bu ek URL'ler sitenize gerçek bir değer katmadığından, Google'ın gözünde sitenizin kalitesini kesinlikle düşürebilir . Gereksiz parametre sayfalarını taramak, sitenizin SEO ile ilgili sayfaları dizine ekleme yeteneğini azalttığı ve sunucu yükünü artırdığı için tarama bütçesini de tüketebilir.

   Bu sebepler URL'lerinizi parametrelerden arındırmanızı ve yazı özelinde URL kullanmanızı kesinlikle öneririz.

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   8 Nisan 2020, 20:58

   1

   Sitenizde kullanmış olduğunuz yapı SEO açısından uygun olmayan bir durumdur. Tek sayfa sitelerde özellikle parametreli URL kullanımı belirli bir sayfa sayısını geçmeyecek ve kısımlar özelinde oluşturuluyor olmasından kaynaklanmaktadır. Arama motoru botlar # işareti sonrasında ki URL’leri okumaz. Ancak sizin belirttiğiniz URL yapısını inceleyecektir. Buradaki önerimiz tek sayfa bir site yerine her yazınız için özel bir URL’e sahip bir yapıya geçiş yapmanızdır.

  Cevapla

  URL'de Bulunan Parametreler İndexlenir mi? Sorusunu Cevapla