SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

URL Yapısı ve Sayfa Değişiklikleri

0
Hakan Saraç
Hakan Saraç
URL Yapısı 4 sene önce 842 Görüntülenme

Merhaba. Firmamız için bir e-ticaret sitesi açtık. Fakat iki konu bizi endişelendiriyor:

1)Sitemizdeki url yapısı şu şekilde: asitesi.com/notebook/asus-notebook/asus-15-inch-i7-notebook Örnek olması açısından yazdım. Yani notebook kelimesi mesela url’de 3 kez geçmiş oluyor. URL yapısının bu şekilde olması doğru mudur acaba? Yoksa şu şekilde bir kullanım daha mı doğru olur? asitesi.com/k37/2/asus-15-inch-i7-notebook gibi.

2)Şu an Google tarafından sitemize ait 150’den fazla web sayfası indexlenmiş vaziyette.. Fakat sitemiz yeni açıldığı için, ürün isimlerinde düzeltme, url yapısında düzeltme, ürüne ait görselleri değiştirme, meta etiketlerini değiştirme gibi şeyler yapmamız gerekiyor. Bir ürünün bulunduğu sayfanın linki/adresi değiştiğinde süreç nasıl işliyor acaba? Yani Google’da birisi eski linke tıklayacak ve ürün bulunamadı diyecek sanırım. Resimlerde not found hatası verecek. Bu konuda endişelenmeli miyiz? Bu süreci nasıl yönetmeliyiz? Nelere dikkat etmemiz lazım..

Rüştünü zaten ispat etmiş bir firma olarak insanları ücret talep etmeden SEO konusunda bilinçlendirmeniz gerçekten örnek bir hareket. Kendi adıma teşekkür ederim..

URL Yapısı ve Sayfa Değişiklikleri için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 12 Şubat 2015, 18:28

  Merhabalar,

  URL’de anahtar kelimelerinizin geçmesi fayda sağlayacaktır fakat kategori altı kategori ürününü sergilemek için uzun uzun URL kullanmak yerine var olan URL yapısını bozmadan Breadcrumbs kullanabilirsiniz. Yani SERP’te (arama sonuçlarında) hem daha kurallı görünmesine hemde daha kolay ziyaretçilerinizin ulaşmasına fayda sağlayacaktır.

  Sitenizde büyük bir değişiklik yapacaksanız sitenin var olan title yada description bilgilerini değişmesi, URL adresi yada herhangi bir şekilde iç yapısının değişmesi o sayfanın indeksinin kaybolup yeniden indekslenmesine sebebiyet verecektir. Doğal olarak yapılacak strateji bu hedefte “sitenizin daha iyi olacağına kanaat getirdiğiniz yapı” olmalıdır.

  Sitenizin durumu var olan durumdan çok daha iyi bir şekilde olacaksa bu değişikliği geleceğe yatırım planında hedefleyebilirsiniz. Doğal olarak buradan alacağınız etki de istenilen sonuçları doğal bir şekilde verecektir ve sizlere doğal ziyaretçileri ve SEO’yu kazandıracaktır.

URL Yapısı ve Sayfa Değişiklikleri Sorusunu Cevapla