Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  3618 Görüntülenme

Firmamız için bir E-Ticaret sitesi açtık. Fakat iki konu bizi endişelendiriyor:

1)Sitemizdeki URL yapısı şu şekilde: siteadresi/notebook/asus-notebook/asus-15-inch-i7-notebook Örnek olması açısından yazdım. Yani notebook kelimesi mesela URL'de 3 kez geçmiş oluyor. URL yapısının bu şekilde olması doğru mudur acaba? Yoksa şu şekilde bir kullanım daha mı doğru olur? siteadresi/k37/2/asus-15-inch-i7-notebook gibi.

2)Şu an Google tarafından sitemize ait 150'den fazla web sayfası indexlenmiş vaziyette.. Fakat sitemiz yeni açıldığı için, ürün isimlerinde düzeltme, URL yapısında düzeltme, ürüne ait görselleri değiştirme, meta etiketlerini değiştirme gibi şeyler yapmamız gerekiyor. Bir ürünün bulunduğu sayfanın linki/adresi değiştiğinde süreç nasıl işliyor acaba? Yani Google'da birisi eski linke tıklayacak ve ürün bulunamadı diyecek sanırım. Resimlerde not found hatası verecek. Bu konuda endişelenmeli miyiz? Bu süreci nasıl yönetmeliyiz? Nelere dikkat etmemiz lazım..

Rüştünü zaten ispat etmiş bir firma olarak insanları ücret talep etmeden SEO konusunda bilinçlendirmeniz gerçekten örnek bir hareket. Kendi adıma teşekkür ederim..

 • 1
 • 1
 • URL Yapısı ve Sayfa Değişiklikleri için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   31 Mayıs 2019, 17:01

   1

   URL’de anahtar kelimelerinizin geçmesi fayda sağlayacaktır fakat kategori altı kategori ürününü sergilemek için uzun uzun URL kullanmak yerine var olan URL yapısını bozmadan Breadcrumbs kullanabilirsiniz. Yani SERP’te (arama sonuçlarında) hem daha kurallı görünmesine hem de daha kolay ziyaretçilerinizin ulaşmasına fayda sağlayacaktır.

   Breadcrumb, Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir sistemdir.

   Breadcrumb ile alakalı makalemizi buradan(https://www.seohocasi.com/breadcrumb-nedir-nasil-kullanilir/) inceleyerek nasıl hayata geçirebileceğiniz ile alakalı daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

   Sitenizde büyük bir değişiklik yapacaksanız sitenin var olan title yada description bilgilerini değişmesi, URL adresi yada herhangi bir şekilde iç yapısının değişmesi o sayfanın indeksinin kaybolup yeniden indekslenmesine sebebiyet verecektir. Sitenizin herhangi bir sayfasının URL adresinin değişmesi durumunda ilgili sayfa ile en alakalı sayfaya 301 kalıcı yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Bu yönlendirme işlemi ile artık bu adresteki içeriğin bu URL adresi altına taşındığını belirtmiş olacaksanız.

   Eğer alakalı bir sayfa bulunmuyor ise en yakın kategoriye, eğer o da bulunmuyor ise anasayfaya yönlendirebilirsiniz.

   Böylelikle URL yapısı ile ilgili yapmış olduğunuz değişiklik sonrası 404 hatası veren sayfalar 301 yönlendirmesi sayesinde aktif sayfalara yönlenecek ve kullanıcı deneyimi açısından siteniz olumsuz etkilenmeyecektir.

   Bu işlemi yapmadığınız takdirde 404 hatası veren ürün sayfalarınıza gelen ziyaretçiler ilgili ürünlere ulaşamadığı için dönüşüm(satış) oranlarınız olumsuz etkilecek, sitenize giren kullanıcının kısa bir süre içerisinde geri çıkması ile hemen çıkma oranı(Bounce Rate) oranı yükselecek vb sebepler ile beraber kullanıcı deneyiminiz olumsuz şekilde etkilenecektir.

   301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
   "siteadresi" alan adına sahip web sitesini siteadresi2 .com web sitesine 301 yönlendirmesini yapmak istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın. İsimleri eski ve yeni web sitenizin alan adlarıyla değiştirmeyi unutmayınız.

   Yeni Web Sitesi 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
   RewriteEngine on
   RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ornek .com [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.ornek. Com [NC] RewriteRule ^(.*)$ ornek2. Com/$1 [L,R=301,NC]
   301 Yönlendirmesi – Herhangi Bir Sayfa
   Web sitenizin herhangi bir sayfasını başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırınız.
   Herhangi Bir Sayfa Yönlendirmesi Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
   Redirect 301 /eski-sayfa.html www. siteadresi. Com/yeni-sayfa.html
   Redirection Eklentisi ve Simple 301 Redirects Eklentisi gibi eklentileri kullanarak kolaylıkla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
   Sitenizin durumu var olan durumdan çok daha iyi bir şekilde olacaksa bu değişikliği geleceğe yatırım planında hedefleyebilirsiniz. Doğal olarak buradan alacağınız etki de istenilen sonuçları doğal bir şekilde verecektir ve sizlere doğal ziyaretçileri ve SEO’yu kazandıracaktır.

   admin
   Admin

   12 Şubat 2015, 18:28

   1

   URL'de anahtar kelimelerinizin geçmesi fayda sağlayacaktır fakat kategori altı kategori ürününü sergilemek için uzun uzun URL kullanmak yerine var olan URL yapısını bozmadan Breadcrumbs kullanabilirsiniz. Yani SERP'te (arama sonuçlarında) hem daha kurallı görünmesine hem de daha kolay ziyaretçilerinizin ulaşmasına fayda sağlayacaktır.

   Sitenizde büyük bir değişiklik yapacaksanız sitenin var olan title yada description bilgilerini değişmesi, URL adresi yada herhangi bir şekilde iç yapısının değişmesi o sayfanın indeksinin kaybolup yeniden indekslenmesine sebebiyet verecektir. Doğal olarak yapılacak strateji bu hedefte "sitenizin daha iyi olacağına kanaat getirdiğiniz yapı" olmalıdır.

   Sitenizin durumu var olan durumdan çok daha iyi bir şekilde olacaksa bu değişikliği geleceğe yatırım planında hedefleyebilirsiniz. Doğal olarak buradan alacağınız etki de istenilen sonuçları doğal bir şekilde verecektir ve sizlere doğal ziyaretçileri ve SEO'yu kazandıracaktır.

  Cevapla

  URL Yapısı ve Sayfa Değişiklikleri Sorusunu Cevapla