SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
7 sene önce 1112 Görüntülenme

ufak çaplı bir E-Ticaret sitem var. Sorunum ise URL.
– URL’de aynı kelimenin birden fazla geçmesi Google tarafında sorun oluşturur mu? Örnek vermem gerekirse; kumaş satıyorum. polar, kadife, saten gibi kategoriler var. Bu kategorilerin hepsinin altında baskılı ve boyalı alt kategorileri var. /polar/baskili/antiplink yaptığım zaman sorun oluşuyor. /polar/polar-baskili/polar-baskili-antiplink şeklinde yapıyorum. Bu URL yanlış mı oluyor? Eğer yanlışsa arama motorlarına tarafında ne gibi bir sorun teşkil ediyor?

Çok teşekkürler böyle bir hizmet verdiğiniz için.

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 3 Nisan 2020, 21:00

  Merhabalar Mehmet Bey,

  Web sitenize ait URL’nin sade olması gerekmektedir. Bu konuda URL’in nasıl kurgulanması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bulabilirsiniz.

  URL Yapısında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  – URL yapısı son derece okunaklı, sade ve semantik olmalıdır.
  – Kelimelerin ayrımı için “-” kullanılmalıdır.
  – URL yapısında kullanılan büyük harfler sorun teşkil edebilir. Bu yüzden olabildiğince küçük harfler ile kurgulamaya çalışın

  Örneğin bir gezi sitesi düşünelim ve bu sitenin Konya’ya gezi sayfasının URL yapısının nasıl olması gerektiğini kurgulayalım;
  http://www.ornekdomain.com/konyaya-gezi/

 • admin
  Admin 24 Nisan 2014, 19:03

  Merhabalar Mehmet Bey.

  Sorunuza cevap olarak iki yöntemde uygundur ve Google için sorun yaratmayacaktır. Google kısa URL adreslerini önemsemektedir. Size hatalı olarak sunduğunuz URL yapısı diğerine göre daha sağlıklı ve iyidir. İkinci URL yapısı ise sitenizin gerektirdiği URL yapılarıdır ve Google için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Cevapla

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır? Sorusunu Cevapla

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla