SEO Hocası'na Sor

SEO Çalışmalarında C Class IP Adreslerinin Önemi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
CDN (Content Delivery Network) 6 sene önce 1091 Görüntülenme

Merhaba SEO hocası. Sorum SEO çalışmalarında c class ip adresleriyle ilgili. Bir SEO çalışması yürüttünüz ve örneğin 100 domainden sağladığınız backlinkiniz var. Bu domainlerin ip adresleri c class yani 100 domainin ip adreside farklı class ip bloklarında. 6 ay sonra tekrar kontrol ediyorsunuz birde bakıyorsunuz ki sadece 70-80 farklı c class ip adresiniz kalmış, sitelerin %80 i ip değiştirmiş ve bazı çakışmalar olmuş. Bu işler ülkemizde gerçektende bu şekilde sürekli sunucu değiştiriliyor.

– Backlink aldığımız sitelerin ip adreslerinin değişmesi bizi çok etkiler mi? Çünkü o siteyi kısa sürelide olsa etkiliyor sanıyorum.
– Farklı c class ip adresleri önemi eskisi kadar geçerliliğini devam ettirmekte mi? Çünkü cdn ve cloudflare gerçeği var günümüzde.

Vereceğiniz ayrıntılı cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

SEO Çalışmalarında C Class IP Adreslerinin Önemi için Yanıtlar

  • admin
    Admin 17 Kasım 2014, 20:57

    Merhabalar,

    Öncelikle C-Class IP hakkında bilgi verelim. C-Class IP konusu bir sitede tekil olarak bir siteye atanmış ve sadece o sitenin barındığı bir numerik IP sıralamasıdır. Bu IP sıralamalarında ise o IP adresinin geçmişinin temiz olması, temiz kullanılması ve sitenizin sağlığı konusunda önemli bir rol oynayan durumdur.

    Sitenizin düzensiz olarak IP adresi değiştirmesi imkansızdır. Eğer bir değişme oluyorsa bu tamamen hosting firmanızın sorumluluğundadır ve ücret vererek yani kiralayarak o IP adresini satın aldığınız için doğal olarak IP bloklarının sizden hariç kullanılması yasal olarak yasaktır lakin böyle bir durum olduğunda IP adresinize atanan siteleri kontrol etmeniz sizin sitenizin sağlığı için de önemli olacaktır. Eğer sitelerin sağlığı kötü durumdaysa doğal olarak sizin sitenizde aynı IP aralığında olduğu için etkilenebilecektir.

Cevapla

SEO Çalışmalarında C Class IP Adreslerinin Önemi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla