Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1832 Görüntülenme

Farklı link servisleri kullanıyoruz. Goo.gl gibi. Bunları kullanma amacı nedir? SEO'ya faydası var mıdır? Yada zararı?

 • 1
 • 1
 • Link Kısaltmanın SEO'ya Etkisi için Yanıtlar

   admin
   Admin

   20 Haziran 2015, 08:30

   1

   Merhaba Abdullah Bey,

   Öncelikle link kısaltma servislerinin amacı nedir onu açıklayalım. Link kısaltma servislerinin link kirliliğini engelleme, daha az karakter kullanımı, link takibi ve sosyal paylaşımların artmasına yönelik bir çok olumlu özelliği bulunmaktadır. Olumlu yanlarının yanına olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonuna yönelik olumsuz sonuçlar olabilecek etkisinin yanı sıra en önemli olumsuz tarafı ise kullanıcılara yönelik olan kısaltılmış linklerin açılış sayfasının sakıncalı veya virüslü site olup olmadığının belirsizliğidir. Eğer bir virüs programı kullanmıyorsanız sitenize zarar verebilecek bir durum.

   URL Kısaltma Servislerinin SEO Etkisi
   SEO alanında inceleyecek olursak URL kısaltma servislerinin SEO etkisi de dikkate alınmalıdır. Öncelikle tercih edilen servisin nasıl bir yönlendirme türü kullandığı bilinmelidir. 301, 302 ve 303 gibi farklı yönlendirmeler kullanan URL kısaltma servisleri vardır, eğer ki kullandığınız servis 302 yönlendirme türünü yani kısaltılmış linke tıklamadan önce kendi sayfası veya reklam alanı gibi paravan bir sayfa açıyor ise, arama motoru tarafından siteniz tıklanılan linkin açılış sayfası olarak değerlendirilmeyeceğinden anchor text ve PageRank olarak sitenize katkısı olmayacaktır.

   Bu sebeple SEO açısından sitenize fayda sağlamaya yönelik link building çalışması yapıyor iseniz özellikle bir çok ünlü URL kısaltma sisteminin de kullandığı 301 yani linke tıklanıldığı zaman doğrudan açılış sayfasına yönlenen kısa URL kullanımı tercih edilmelidir.

  Cevapla

  Link Kısaltmanın SEO'ya Etkisi Sorusunu Cevapla