Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1128 Görüntülenme

benim sorum bir yazınızda okudum ve SEO için kalıcı bağlantılardan .html kısmını kaldırdım. Linklerde bir sorun oluşmadı. Arama motorlarından ziyaretçiler gelmeye devam etti. Fakat Google analizde gerçek zamanlı bölümünden baktığımda ziyaretçilerin bulunduğu konuların linkleri şöyle gözüktüğünü gördüm. Örnek:

/etkili-seo-basligi-olusturma/
normalde
/etkili-seo-basligi-olusturma.html

şeklinde gözüküyordu. Bunun artısı veya eksisi var mıdır? Bir de arama motorundan gelenler sayfaya ulaşabiliyor. 301 yönlendirme yapmasak bir sorun olur mu?

 • 1
 • 1
 • Kalıcı Bağlantılardan .html Kısmını Kaldırma için Yanıtlar

   admin
   Admin

   20 Ocak 2015, 07:26

   1

   Merhabalar Emre Bey;

   SEO yu temel olarak 80 kriterde ele alacak olursak, URL de bu kriterlerin bir parçasıdır. Bir URL nin yapısı ne kadar kısa, anlaşılır ve rakamlar içermezse o kadar SEO ya uyumlu ve sağlıklı olacaktır. Uzantıları da bu kritere dahil edebiliriz.

   Url nin sonunda uzantı olmaz ise bu olumlu bir durum olacaktır. Eğer uzantılı olan şekliyle SEO çalışması yapmışsanız ve daha sonra bu yapıyı uzantısız olacak şekilde değiştirmişseniz SEO çalışmalarını gücünü almak adına mutlaka eski URL den yeni URL ye 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

  Cevapla

  Kalıcı Bağlantılardan .html Kısmını Kaldırma Sorusunu Cevapla