Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  1551 Görüntülenme

Benim 3 yıllık bir blog sayfam var ve çok fazla etiket olayına girmişim zamanında. Bu etiketlerin bir çoğu sağlıklı değil ve yine bir çoğu da neredeyse aynı.
Örnek:
1. - tag/seo-nasil-yapilir/
2. - tag/seo-nasil-yapilmalidir/
3. - tag/seo-nasil-yapiliyor/
Vs. Şekilinde bir cok etiket var ve bu etiketlerin bir çoğuna 2 - 3 makale ekli.
Oldukça fazla etiket var. toplamda 1. 400 k filan...

Şimdi ben bu etiketleri tek tek seçip faydalı olanları bıraktım, bazı faydasız olanları ise makaleye 301 çektim.

Fakat tüm bu etiketleri tek tek 301 yapmak çok fazla zaman alacak gibi görünüyor. Bu nedenle iki soru sormak istiyorum.

1- tüm bu etiketleri birden bire noindex yapsam ve bu URL leri kaldırsam zararlı olur mu?

2- bazı etiketlerin faydalı olduğunu düşünüyorum nitekim bunları da kaldırınca çok sağlıklı bir durumla sonuçlanacağını sanmıyorum. Bunun farklı bir yolu var mı?

 • 1
 • 1
 • Etiketleri Kaldırmak Zararlı Mı? için Yanıtlar

   Aydanur Tepe
   Aydanur Tepe

   5 Mart 2020, 09:51

   1

   Öncelike sorunuz için teşekkür ederim. Etiket sayfaları her ne kadar siteniz daha hızlı index almasında büyük ölçüde yardımcı olsa da kullanırken, etiket sayfalarını kurgularken dikkat etmeniz gereken bazı kısımlar mevcuttur. Etiketlerin paylaştığınız yazılarla uyumlu olması gerekmektedir, çok aşırıya kaçmadan yazı uzunluğunuza göre etiket sayısını belirlemelisiniz. Etiket sayfalarınıı yanlış şekilde kurgulandığınızda SEO’ya ve sitenize yararından çok zararı olacaktır.

   Etiket sayfaları da birer sayfa olarak değerlendirildiğinden sayfalarınızı güçlendirebilmek için her biri için özgün Title, Description, Heading Etiketleri ve içeriğe sahip olması gerekmektedir. Eğer ki tüm etiket sayfalarınızı aynı şekilde kurgularsanız, kendine özgü alanlar belirtmediğiniz zaman tüm etiket sayfaları kopya sayılacağından web sitenizi olumsuz anlamda etkileyecektir. Web sitenizin kopya durumuna düşmemesi adına yukarıda bahsetmiş olduğum kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak etiket sayfalarınızda yer alan içeriklerin oranını arttırdığınız durumda kopya durumuna düşme oranınızda doğru orantıda azalacaktır.

   Bizim sizlere önerimiz güçlü olan etiket sayfalarınızı tespit ederek onları web sitenizde konumlandırmaya devam etmeniz. Geriye kalan diğer etiket sayfaları için noindex vererek Google botlarının takip etmemesini sağlamak yerine var olan otoritelerinden faydalanabilmek, içerik sayfasına bu otoriteyi aktarabilmek adına 301 ile en alakalı içeriğe yönlendirmenizi tavsiye etmekteyiz.

   Tek tek 301 ile uğraşmak istemiyorsanız; eğer ki siteniz WordPress tabanlı ise Yoast eklentisi ile toplu yönlendirme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

  Cevapla

  Etiketleri Kaldırmak Zararlı Mı? Sorusunu Cevapla