Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1973 Görüntülenme

".co" ya da ".at" gibi domain uzantılarını kullanmanın SEO açısından nasıl etkileri olur acaba? Daha açıklayıcı olması için örneğin "www.siteadresi.at" gibi bir jenerik domainin boşta olduğunu fark ettik. Açacağımız bloğun SEO performansınaysa çok önem veriyoruz ve Türkiye odaklı yayın yapacak. Bu durumda bu domaini uzantısına rağmen tercih edelim mi yoksa ornekdomain.com/net/com.tr gibi başka alternatiflere mi yönelmeliyiz?

 • 1
 • 1
 • Domain Uzantılarının SEO'ya Etkisi Nelerdir? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   27 Mayıs 2021, 17:03

   1

   Merhabalar,

   Öncelikle neden bu kadar domain uzantısı var onu belirtmek isterim. Aslında her birinin farklı kullanım alanları bulunuyor. Örnek olarak .dev uzantılı domainler developers yani geliştiricilerin tercih ettiği uzantılardır. Aslında kullanıcılar tarafından beklenen yapıyı karşılaması üzerine uzantılar farklılık göstermektedir.

   Konu ile alakalı kaynak için https://www.seohocasi.com/domain-uzantilarinin-seo-gucu-neden-farklilik-gosterir/ ziyaret edebilirsiniz.

   admin
   Admin

   16 Şubat 2015, 20:18

   1

   Alan adları seçiminde SEO'nun etkisi elbette "kısmen" olmaktadır fakat sadece alan adlarına bağımlı bir SEO stratejisi de düşünmek açıkçası olmamaktadır. Öncelikli olarak "com, com.tr, gen.tr" gibi uzantıları tercih etmelisiniz. Ardından farklı varyasyonlara geçiş yapabilirsiniz. Tercihleri yaptıktan sonra alan adlarının da farklı ülkeye hitap ettiğini atlamadan tercihlerinizi yapabilirsiniz.

   Örnek olarak .de uzantısı Almanya içindir. Türkiye hedefli bir çalışmada SEO etkisi diğer çalışmalara göre daha geç olacaktır.

  Cevapla

  Domain Uzantılarının SEO'ya Etkisi Nelerdir? Sorusunu Cevapla