Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1071 Görüntülenme

sağlık turizmi yapan bir firmanın sitesini yönetiyorum, sitenin domain uzantısı .com bu durum avrupadaki kullanıcıların bizi bulabilmesi için bir sorun mu, sorunsa çözümü nedir?

 • 1
 • 1
 • Domain Uzantısı Nasıl Olmalıdır? için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   26 Mart 2020, 20:40

   1

   Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler konusundaki ilk önemli nokta domain uzantısının nasıl olacağına karar verilmesidir. Web siteleri için genellikle tercih edilen domain uzantısı .com şeklindedir. İster ticari ister kişisel siteler için olsun, internet kullanıcıları .com uzantılı alan adlarına alışkındır.

   Bazı web siteleri için .com.tr uzantısı tercih edilse de, aynı alan adının .com uzantılı olanın da alınması gerekir. Aksi takdirde ilerleyen süreçte bu durum büyük sorunlara yol açabilir.

   Aynı alan adının .com uzantılı olanını alan kişiler bambaşka amaçlarla bu web sitesini kullanırsa, mevcut olan .com.tr uzantılı web sitesinin itibarı zedelenebilir. Kullanıcılar bu iki web sitesini birbiriyle karıştırarak olumsuz düşüncelere kapılabilir. Bu nedenle ya her ikisinin de alınması tavsiye edilir ya da .com uzantılı olan domainin kullanılması gerekir.

   Ayrıca .com uzantısı hem çok daha kullanışlıdır hem çok daha akılda kalıcıdır. Türkiye’de bu uzantının daha yaygın olması nedeniyle kullanıcıların yanlış sitelere giriş yapmaması ya da yanlış yere mail göndermemeleri için bu uzantının tercih edilmesi faydalı olacaktır.

   Kullanılabilecek bir diğer domain uzantısı ise .net şeklindedir. Genellikle E-Ticaret yapan firmalar bu uzantıyı sıklıkla kullanır ve oldukça akılda kalıcı bir yapısı vardır.

   Kısacası yapacağınız işe ait ilgili bir domanin almanız gerekiyor.

   Aydanur Tepe
   Aydanur Tepe

   24 Mart 2020, 16:09

   1

   Öncelikle bizlere soru sorduğunuz için teşekkür ederiz.

   Web sitenizle globalde de yer almak istediğiniz için bizlerin her zaman tercih ettiği ve önerdiği kullanım biçimi şöyledir:

   Domain adresinizin .com'lu olması global kullanım için uygundur. Eğer ki web sitenizin Türkçe versiyonu da olacaksa bu durumda da .com/tr şeklinde bir kullanım tercih edebilirsiniz.

   Belirttiğim gibi domainin .com'lu kullanımı global için uygundur ancak sizlerin globalde direkt olarak hedeflemekte olduğunuz lokasyonun da bu kullanım biçimleri için oldukça büyük önemi vardır. Globalde direkt olarak herhangi bir bölgeyi tercih edecekseniz oranın uzantısını kullanmanız elbette daha sağlıklı olacaktır, fakat genel kullanımda .com sizler için yeterli olacaktır.

  Cevapla

  Domain Uzantısı Nasıl Olmalıdır? Sorusunu Cevapla