Link oluşturma herkesin kolaylıkla yapabileceği SEO çalışmalarından biridir. Sizler de web sitelerinizde link oluşturarak arama motorlarında ön plana çıkabilirsiniz. SEO ve link oluşturmanın önemi günümüzde hiç olmadığı kadar yüksektir. Çevrimiçi rekabet edecek ve başarılı olacaksanız, yüksek kaliteli kampanyaları anlama ve uygulamanız artık bir gereklilik olarak önünüze çıkmaktadır.

link

Dahili Link Oluşturma

Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye çalıştığınız sayfalara link oluşturmanın kolay ve etkisi hiç de hafife alınmayacak bir yolu var. Bu yol ise dahili link oluşturmaktır.

Bir web sayfasının sıralamada yer alması için çalışma yaparken dikkate alınması gereken birkaç temel faktör vardır:

  • Link Metni: Arama motorlarının bir sayfaya sıralamada yer vermek için dikkate aldığı en önemli şeylerden biri, bir bağlantı sayfasının içeriğiniz hakkında olup olmadığıdır. Dolayısıyla, eğer birisi Good Guys Rüzgar Türbini Parçaları sitenize "rüzgar türbini parçaları" metniyle bağlanırsa, bu anahtar kelime öbeği için üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Aynı işlem yalnızca "Good Guys LLC" gibi bir metin kullanarak gerçekleştirilirse, "rüzgar türbini parçaları" ifadesi için aynı sıralama avantajından yararlanamazsınız.
  • Bağlantı Verilen Sayfanın Kalitesi: Dikkate alınan diğer bir faktör, bağlantıyı gönderen sayfanın kalitesidir. Arama motorları, yüksek kaliteli, güvenilir sayfalardan gelen bağlantıların sıralamaları yükseltmede şüpheli sayfalardan ve sitelerden daha fazla sayılmasına izin verir.
  • Bağlantının Hedeflendiği Sayfa: İnsanlar siteniz için çoğu zaman ana sayfaya bağlantı verirler. Bu durum, tekil sayfaların üst sıralara ulaşmasını zorlaştırır.

Link Metni

Link metni iki amaca hizmet eder: Bağlantı verilen sayfanın neyle ilgili olduğunu açıklamalı ve insanları tıklamaya teşvik etmelidir. Bir bağlantının iyi hazırlanmış bir bağlantı metni varsa, bunun iki avantajı vardır:

  1. Daha fazla kişi tıklar ve daha fazla doğrudan trafiğe yol açar
  2. Arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Link Oluşturma Nedir?

Link oluşturma, diğer web sitelerinden web sitenize bağlantılar almaya yönelik pazarlama yöntemlerinden biridir. Arama motorlarında siteniz için daha yüksek sıralama elde etmenin en güçlü araçlarından biri olarak da görülmektedir. Çok sayıda yüksek kaliteli bağlantı belirli bir sayfaya yönlendirirse, arama motorları bunu popüler veya anlamlı bir makale olarak kabul edebilir ve daha üst sıralarda yer verebilir.

Link Oluşturma Kılavuzu: SEO'nuzu Geliştiren Bağlantılar Nasıl Elde Edilir ve Kazanılır?

Link oluşturma herkes tarafından yapılabilir ancak SEO çalışması için uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar;

  • Link oluşturmadan önce yapılması gerekenler: Diğer sitelerden bağlantı almaya geçmeden önce web sitenizin en iyi durumda olduğundan emin olun.
  • Bozuk link ve bağlantı düzeltme: Sitenize gelen kayıp ve bozuk bağlantıları bulun bunları çalışır hale getirin ve yeni gelen bağlantılar oluşturun.
  • Veriye dayalı link oluşturma: Kaliteli backlink sağlamak için bilgi ve araştırmalar yapın.
  • Bağlantıya değer içerik oluşturma: Bağlantı kazanmak için görsel ve ilgi çekici içerik kullanın.
  • Kaçınılması gereken bağlantı taktikleri: Google tarafından cezalandırılmamak için spam bağlantı taktiklerinden uzak durun.

Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

Web site bağlantıları ikiye ayrılmaktadır; bunlar dahili ve harici bağlantılardır. Dış bağlantılar, başka web sitelerinden geldikleri için elde etmek daha zordur. Dahili bağlantıyla başlamak ise kolaydır çünkü tamamen size bağlıdır. SEO çalışmaları için tek gereken iç bağlantıların kullanımını artırmaktır.

Örneğin;

Bir blog kullanmak, belirli ürünlere veya diğer dahili sayfalara link vermek için uygun bir stratejidir.

Dış bağlantılar elde etmek için en iyi strateji, mükemmel bir site içeriği oluşturmaktır. Ayrıca, blog yazarlarına ve diğer etkileyicilere sitelerine blog yazıp yazamayacağınızı sormak için ulaşabilirsiniz.

SEO için Link Oluşturma: 2021'de Nasıl Doğru Yapılır?

121

Bir web sitesini 2021'de Google sıralamalarında ilerletmek istiyorsanız, bağlantı kurmanın önemini ve yüksek kaliteli bağlantılar kazanmanıza yardımcı olacak sağlam bir strateji oluşturma ihtiyacını görmezden gelemezsiniz.

Bununla birlikte, ister tamamen SEO'ya yeni başlayan biri olun, isterse ilk kez bağlantı kurmayı öğreniyor olun ya da bunu yıllardır yapıyor ve sadece işe yarayan yeni taktikler bulmak istiyor olun, bu konuda alabileceğiniz birçok aksiyon vardır.

Sonuç olarak web sitenizi Google sıramalarında ön plana çıkarmanızı sağlayacak birçok yol bulunmaktadır. Bunu sağlamanız için yapmanız gereken diğer bir şey ise kullanıcıların aradıkları hizmeti kaliteli bir şekilde onlara sunmak olacaktır.