SEO Fiyat Hesaplama

İdeal Etiket Kullanım Mantığı

Not : Bu makale Sorularla SEO Kitabı‘ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Etiketlerin tespiti doğal SEO açısından son derece önemlidir. Bir yazı için belirlenen etiketler, mutlaka o yazı ile doğrudan alakalı olmalıdır. Geçmişten beri etiketler, en yüksek hatalı kullanım oranına sahip yapılardır. Etiketlerin sayıca aşırı kullanılmaları, yazı ile hiçbir bağlantısı olmayan sadece SEO amaçlı kelime kullanılması hataların başında gelmektedir.

Başlıklar halinde etiket kullanımında dikkat edilmesi gerekenler,

 • Etiketler yazıda en çok kullanılan kelimelerden oluşmalıdır.
 • Yazıda kullanılan etiket sayısı, yazının uzunluğuna bağlı olarak belirlenmelidir.
 • Yazıya ait meta bilgileri ile kullanılan etiketlerin uyumu büyük bir avantaj olacaktır.


Etiket seçimi genellikle yazının ön plana çıkarılmak istendiği anahtar kelimeler olarak belirlenir. Ancak bazen bu anahtar kelimeler makale içerisinde geçmiyor olabilir veya çok az sayıda geçiyordur. Bu durumda makale ile etiket uyuşmazlığı olacak ve bu sitenin SEO kalitesine olumsuz olarak yansıyacaktır.

Yazıda en çok kullanılan kelimelere göre etiket belirlemek için tavsiye edebileceğim en iyi araç tag density aracıdır. Bu araç vasıtasıyla her yeni makalede sorgulama yaparak, o makalede kullanabileceğiniz en ideal etiketleri belirleyebilirsiniz.

Etiket sayısı yazının uzunluğuna bağlı olarak belirlenmelidir. Bu sayede orantılı etiket kullanımı ile spam yapma ihtimalini ortadan kaldırmış oluruz. İdeal oran %3 – 4 dür. Yani 100 kelimelik bir makale için 3 veya 4 etiket kullanımı doğal karşılanabilir. Ancak bu 500 kelimelik bir makale için 15 – 20 etiket kullanımı anlamına gelmemelidir. Çünkü kelime sayısı arttıkça, etiket kullanım oranında düşüş olmalıdır. Örneğin;

 • 100 kelime için 3 – 4 ise
 • 200 kelime için 6 – 8 değil 5 – 6 olmalı
 • 300 kelime için 9 – 12 değil 7 – 8  olmalı. yani yoğunluk giderek azalmalıdır.

Örnek olarak bir makale metnine ait etiketleri belirlemek üzere, https://www.seohocasi.com/tag-density/ Tag Density aracı üzerinden sorguladığımızda aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuca ulaşmaktayız.

SEO Hocası
SEO Hocası
29 Temmuz 2013

İdeal Etiket Kullanım Mantığı için Yorumlar

 • Murat Muratoğlu
  Murat Muratoğlu 13 Eylül 2017, 16:38

  Muhteşem bir araç bu tag density. Tek kelime ile harika.

 • Mehmet YAMAN
  Mehmet Yaman 12 Kasım 2013, 11:30

  Hocam, “etiket” dediğiniz nedir?Makalede etiket nasıl yapılır?kusura bakmayın bu konularda pek bilgim yok.Benim emlak firmam var bu etiketlemeyi nasıl yapabilirim?Bilginiz için çok teşekkür ederim.

 • Kübra Tansu Uz
  Kübra Tansu Uz 8 Kasım 2013, 16:10

  Yazdıklarınız gerçekten bloğumda çok işe yarıyor. Fakat sitem anahtar kelimemde sürekli olarak yer değiştiriyor bu konuda ne yapabilirim acaba ? Teşekkürler

 • Hasan Fahri Uzun
  Hasan Fahri Uzun 5 Kasım 2013, 13:24

  Bi sorum olacaktı adresinde ” Gösterilecek minimum tekrar ” bu nedir neye göre sayı yazıyoruz.

 • Asiye Avşar
  Asiye Avşar 29 Eylül 2013, 18:46

  Sorularla SEO kitabı bir çok konuda olduğu gibi bo-u konuda da gayet bilgilendirici

 • Mahperi Yöndem
  Mahperi Yöndem 19 Eylül 2013, 00:26

  Bolca etiket eklerseniz ilk zamanlar güzel olduğunu hatta herşeyin iyiye gittiğini, bu işin ne kadar kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Öyle değil ! İlk zamanlarda siteni yada yazının yükselişini izlerken ortadan kaybolmasını göremezsiniz. Nedir az , sade , organik:) paylaşım için teşekkürler SEOhocası sayenizde birşeyler öğreniyoruz..

 • Aysu Aysan
  Aysu Aysan 10 Eylül 2013, 16:45

  sadece resimler ekliyorsak o zaman kaç etiket eklememiz gerek ve konu başlığı ile alakalı etiket eklesek ne olur ? örnek abduko.com

 • Mehmet Çoban
  Mehmet çoban 2 Eylül 2013, 21:28

  Merhaba,

  Etiketlerimi sizin sayfanızaki gibi başlığın altında değilde footer dosyasında en altta bulundurmamın bir sakıncası olur mu ? Çok fazla göze batmasın karıştırmasın ortalığı ama işe de yarasın istiyorum.

 • Muhammed Sefa Karaçay
  Muhammed Sefa Karaçay 2 Ağustos 2013, 01:31

  Kitabın siparişini verdim. İçindeki bilgilerin çok işime yarayacağını düşünüyorum.

 • Jiyan Topal
  Jiyan Topal 31 Temmuz 2013, 09:17

  Kitabın siparişini verdim ancak henüz elime geçmedi. Eğer içerisinde ki her bilgi bunun gibi faydalı ise daha şimdiden kitap için heyecanlandım diyebilirim.

 • cem
  Cem 31 Temmuz 2013, 03:48

  Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Sizden son bir iki haftadır oyun sektöründe olan düşüşleri konu alan bir yazı yazmanızı talep ediyorum. Lider siteler yavaş yavaş düşüyorlar. Nerde hata yaptılar?

 • Zeynep Doğa Sobacı
  Zeynep Doğa Sobacı 29 Temmuz 2013, 23:06

  Hocam benim bir sorum olacaktı.Cevaplarsanız sevinirim.
  Konu ismi ile aynı olan etiketimiz ve birde kategorimiz var diyelim.Ancak bunların etiket dahil kategoride de meta tag gösterimi yapıldı.Descriptionları girildi.Aramalarda herhangi bir sıkıntı olurmu? Bazen aramalarda ana sayfa çıkıyor bazen etiket bazen konu.Sizce bu googleda kafa karışıklığı yaratırmı? Çakışmanın meydana gelmesini nasıl giderebilirim.

  Teşekkürler.

 • Alaatin Adıgüzel
  Alaatin Adıgüzel 29 Temmuz 2013, 12:50

  Yazıda en çok kullanılan kelimelere göre etiket belirlemek için tavsiye edebileceğim en iyi araç tag density aracıdır. Bu araç vasıtasıyla her yeni makalede sorgulama yaparak, o makalede kullanabileceğiniz en ideal etiketleri belirleyebilirsiniz.

İdeal Etiket Kullanım Mantığı için Cevap Yaz