Growth Hacking son zamanlarda internet dünyasında hızla yayılan kavramlardan bir tanesidir. Kaynak olarak çok fazla açıklanmasa da bu yazımızda konunun tamamını ele alacağız. Teorik anlamda analizler sonucu optimizasyon işlemleri ile büyüme planının sağlanması için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Analiz dediğimizde Growth Hacking alanında en çok Google Analytics, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya ölçümlemeleri, viral pazarlama materyalleri ve içerik pazarlaması karşımıza sıkça çıkmaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar?

Yeni internet girişimlerinde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlı olması Growth Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleştirilmesi sağlanır. Sadece küçük çaplı internet projeleri ve firmalar değil, günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Twitter’ı Kurtaran Bir Growth Hacker’dı!

Twitter bünyesinde önceden Growth Hacker olarak görev alan Sean Ellis, Twitter’in yeni popüler olduğu dönemlerde yüksek üye talepleri aldığını ve bu üyelerin bir süre sonra şifrelerini unutarak bir daha giriş yapmadıklarını tespit etti. Bir süre sonra artan bu oran Twitter'ın kan kaybetmesine neden oldu.

Sean Ellis bu duruma müdahale etmek için geçmiş verilerini inceleyerek kullanıcılara e-mail, mesaj ve diğer iletişim araçları üzerinden etkileşim kurarak tekrar aktif olarak Twitter platformuna çekmeyi başarmış. İşte gerçeğe dayalı bir Growth Hacking örneği ve başarısı.

Dilerseniz biraz da geleneksel reklam stratejileri ile Growth Hacking kavramı arasındaki farklara bakalım;

  • Geleneksel reklam stratejilerinde görsel ve sanatsal kampanyalar ağırlıklı iken, Growth Hacking tarafında tamamen verilere dayalı kararlar verilmektedir. Örneğin her kampanyadan bir bütçe ile deneme yapılır ve analizler sonucu en yüksek geri dönüş alınan kampanyalar devam ettirilir.
  • Growth Hackerlar genellikle her konudan biraz bilgi sahibi olup birkaç alanda uzmanlaşmayı tercih ederlerken, geleneksel reklamcılık çalışanları her konuyu çok iyi seviyede bilmek isterler.
  • Geleneksel satış pazarlama stratejilerinde tamamen satış odaklı çalışmalar yapılırken, Growth Hacking kavramında ürünün rekabet ortamında yer bulması, son kullanıcı tarafından uzun vadede kullanılması için analizler yapılarak geliştirmeler yapılıyor.
  • Geleneksel pazarlama konusunda büyüme verileri genel olarak tutulurken, Growth Hacker’lar büyüme planı oluşturarak, uygulamalı ve detaylı bir büyüme verileri ile analizlerine güvenmektedirler.

Growth Hacking planlaması nasıl yapılır?

Growth hackink planlamasında genel hedef SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin sürekli arttırılması ve kısa süre içerisinde ani çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.