Google seo uzmanları tarafından çok sevilen anında arama (Google İnstant) özelliğini devre dışı bıraktı. Google anında arama, arama yapacağımız kelimeyi yazarken kelimenizle alakalı aramalardan en popüler olanlarını size öneriyordu. Bu özellik genellikle bir çok kullanıcı tarafından görülüyor fakat umursanmıyordu. Çoğu zaman ilk 2 kelimeyi doğru yazdıktan sonra daha mantıklı cevaplar verdiğinden ötürü arama yapılacak olan kelime öbeğinin ilk kelimesine yaptığı önermeler yapılacak olan aramayla neredeyse hiç alakalı olmuyordu. Kullanıcıların arama eğilimleri genelde 2 kelimeden oluştuğundan ötürü çoğu zaman gereksiz bir özellik olarak kalıyordu.

google-aninda-arama

Google Anında Arama Özelliğini Neden Kaldırıyor?

Google mobil devriminin bir sonraki aşaması için ön hazırlık yaptığına dair ipuçları içeren bir mesaj yayınlayarak hizmeti kaldırdığını duyurdu. Bu mesaja göre Google, anında aramayı masaüstü kullanıcıların aramalarını kolaylaştırmak için ortaya çıkartmalarına rağmen o süreçten sonra artan bir şekilde kullanıcıların arama eğilimlerinin mobile kaydığının ve bu sonucun onları yenilik yapmaya ittiğini belirtiyor. Mobil ekrandaki boyut ve diğer kısıtlamalardan ötürü anında arama özelliği gereksiz bir ekran alanı kapladığını ve bundan sonra tüm cihazlarda aramaları daha hızlı ve akıcı yapmaya odaklanacaklarını açıklıyorlar.

Yaptıkları açıklamaya göre daha hızlı ve daha akıcı bir çözüm arayışı içinde olduklarını da belirtmelerine rağmen 2010 yılında Google anında aramanın tanıtımında araştırmalarına göre 2-5 saniye aramaları hızlandırdığı yönünde açıklama yapmışlardı. Aynı zamanda aramalarda kullanıcıları yönlendiren akıllı tahminlerde bulunacaklarını belirtmişlerdi. Bu vaat de yukarıda anlattığımız sebepten ötürü gerçekleşmediğine göre geriye kalan tek vaatleri olan enter tuşuna ve arama butonuna basmadan alakalı aramaları görebilmek kısmı kalıyor ki bu da kullanıcılar tarafından pek sevilmedi.

Bu Değişim Mobil Devrimi Nasıl Etkileyecek?

21 Nisan 2015'de başlayan mobil devrim son hızla devam ediyor. Bu devrimin sonucu olarak Google eğilimini mobil cihazlara yönlendiriyor. Son senelerde gelen bütün yenilikler mobil tarafa geliyor ve organik aramalar da bundan etkileniyor. Mobil uyumlu siteye sahip olmanın masaüstü aramalarda da sıralamalara etkisini reddetmek neredeyse imkansız bir hal adlı. Büyük ihtimalle gelecek bir yeniliğin önünde engel olarak duran anında aramanın kaldırılması yolda olan mobil yeniliğin çok yaklaştığının sinyali olarak algılanabilir.