Önceleri Google Inc. Adıyla bilinen Google, 2017 yılının Eylül ayından bu yana Google Llc resmi adını kullanır. Çok uluslu bir anonim şirketi olan Google Llc;

 • İnternet araması,
 • Çevrimiçi bilgi dağıtımı,
 • Reklam teknolojileri,
 • Arama motorları gibi pek çok farklı alanda yatırım yapar ve çok sayıda çeşitli internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir.

Sunduğu hizmetlerle çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Google Llc, bütün hizmetlerine ve ürünlerine kendi bünyesinde erişim imkanı sağlar. Her geçen gün kendini yeniler ve kullanıcı sayısını sürekli olarak artırır.

Google Llc’nin Sunduğu Ürünler ve Hizmetler Nelerdir?

Günümüzde Google Llc’nin çok sayıda ürünü ve hizmeti mevcuttur. Aynı zamanda gün be gün bunlara yenilerini ekleyerek çok daha muazzam bir hizmet sunan dev firma, müthiş bir gelir düzeyine sahiptir. Firmanın sunduğu ürünler ve hizmetlerin başlıcaları ise şu şekildedir:

1- Google Kurumsal Reklam Programları

Google Llc sahip olduğu gelirlerinin neredeyse tamamını kurumsal reklam programları üzerinden elde eder. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu için reklam kampanyaları açısından en ideal alanlardan biri olan Google Llc, özellikle çevrimiçi reklam pazarında büyük komisyon ücretleri kazanır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de her daim yenilikleri takip eden ve sistemlerini güncelleyen bir firma olmasıdır.

Firma teknolojik olarak DoubleClick'ten yararlanır ve her zaman kullanıcıların ilgi alanlarını gözlemleyerek bunlara uygun hedef reklamları belirler. Böylece her bir reklam içeriği hedef kitleye göre hazırlanır. Bu da reklamların tıklanma sayısını artırır ve başarılı sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. En çok tercih edilen Google kurumsal reklam programları ise;

 • Google Analytics,
 • Google Ads,
 • Google AdSense şeklindedir.

Günümüz rekabet ortamında Google gibi büyük bir firmanın reklam programları, hedef kitleye çok daha kısa sürede ulaşmak için oldukça etkilidir. Bu nedenle Google’ın bu hizmetlerinden sayısız firma faydalanır ve reklam faaliyetleri ile gelirlerini artırır.

2- Google’ın En Popüler Uygulaması: Arama Motoru

Google Llc’nin ana sayfası olarak kullanıcılara sunulan Google arama motoru, aynı zamanda firmanın en popüler uygulamasıdır. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde en çok tercih edilen arama motoru olan Google, milyarlarca web dizinine sahiptir. Bu sayede herhangi bir bilgi elde etmek için arama yapan internet kullanıcıları, anahtar kelime ya da çeşitli uygulamalar sayesinde kısa sürede kapsamlı bir bilgi birikimine ulaşır.

Günümüzde bütün web siteleri Google arama motoru sonuçlarında ön sıralara yükselebilmesi için SEO çalışmalarıyla geliştirilir. Böylece hemen hemen bütün web siteleri ve optimize edilen Google üzerinden çok daha etkili bir arama gerçekleştirilir. Google arama motorunda;

 • Google görsel arama motoru,
 • Google haberler,
 • Google haritalar,
 • Google alışveriş gibi pek çok hizmet de mevcuttur.

3- Google Verimlilik Araçları

Google Llc kurulduğu andan itibaren, standart ağ arama sistemlerinin yanı sıra çok sayıda verimlilik araçları da yayınlamıştır. Bunların birçoğu ücretsiz olarak Google kullanıcılarına sunulur. Google verimlilik araçlarından en çok rağbet gören hizmetlerin başında ücretsiz bir çevrimiçi posta uygulaması olan Gmail gelir. Buna ek olarak belgelerin çevrimiçi alanda oluşturulmasına, düzenlenmesine ve paylaşılmasına olanak sağlayan Google Docs da büyük rağbet görür.

4- Google Llc’nin Sunduğu Diğer Hizmetler ve Ürünler

Sayısız hizmeti ve ürünü olan Google özellikle Google Site Araması ve Google Apps Premier Edition gibi yatırım ürünleri ile dikkatleri üzerine çeker. Ayrıca otuz beş farklı dil arasında çeviri yapabilme yeteneğine sahip olan Google Çeviri servisi de oldukça popüler bir hizmettir. Bunların dışında Google Haberler de sıklıkla kullanılan hizmetler arasında yer alır.