Featured Snippet'lar yani önce çıkan snippet, kullanıcıların sorgularına direkt olarak cevap verebilecek sayfaların Google üzerinde ufak bir kutuda özet olarak gösterimidir. Bu kutu içerisinde sayfanın özeti, URL, Title etiketi ve görsel(farklı websitelerinden de çekebilir) yer almaktadır. Sıfırıncı sırada yer almak SEO görünürlüğüne, organik trafiğe ve tıklama oranını ciddi oranda arttırmaktadır.

Google’ın snippet pozisyonunda kullanıcıya gösterdiği sayfalarda nelere dikkat ettiği bilgisini kesin bir açıklama olmadığından, dikkat edilen kriterler yayınlanmadığı için aktaramıyoruz. Ancak burada şunu söyleyebiliriz. Kullanıcının isteklerine göre en yararlı, aranan kelimede kullanıcının aradığına en yakın ve anlamlı sayfayı Featured Snippet olarak kullanıcılara sunuyor.

Snippet Nedir ve Türleri Nelerdir?

3 farklı Featured Snippet çeşidi bulunmaktadır. Bu snippet’ların arama sonuçlar sayfasındaki görünümü ve anlamları aşağıdaki gibidir. Bunlar;

1 - Paragraf:

Kullanıcının yapmış olduğu sorguya göre paragraf şeklinde cevap vermektedir.
featuref snippet

2 - List Yapı:

Yapılan sorguya göre listeli veya listesiz (ol-li) olarak cevap vermektedir.

list

3 - Table Yapı:

Kullanıcının yapmış olduğu sorguya göre ilgili sonucu tablo halinde sunmaktadır.

list snippet

Snippet Fırsatlarının Yakalanması

Hızlı kazanç sağlayabileceğiniz snippet fırsatlarını bulabilirsiniz. Sıfırıncı sırada pozisyon kazanma konusundaki en avantajlı durumun ilk sayfada listelendiğiniz tüm anahtar kelimeleri ele almak olacağını belirtelim. Ahrefs aracı ile anahtar kelimelerinizi listeleyebilirsiniz. Buradan filtreleme işlemi gerçekleştirerek ilk sayfada yer alan anahtar kelimelerinize ulaşabilirsiniz. Aynı kısımda SERP özellikleri filtresinden snippet seçeneğini seçerek sıfırıncı sırada listelenen anahtar kelimelerinizi görerek, Featured Snippet’ta yer alan sayfalarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Snippet’lar için yeni anahtar kelimeler bulmalısınız. Yukarıda listelendiğiniz anahtar kelimeler için snippet fırsatlarınızı görmüştük. Şimdi ise sıfırıncı sırada listelenebileceğiniz kelimeler özelinde yeni fırsatları nasıl bulabileceğinize göz atalım.

alternatif featured snippet

Ahrefs aracı ile Anahtar Kelime Gezgini kısmından ilgili kelimeye yazıp, lokasyon seçimi yaparak anahtar kelimeleri görmeliyiz. Sonrasında sıralı eşleme yaparak SERP özellikleri filtresinden snippet kısmını seçerek sıfırıncı sırada listelenebileceğiniz türev anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Featured Snippet vs Answer Boxes

 • Answer boxes, Title, URL ve uzun açıklamaya sahip değil, kısa açıklamalar ile bilgi sunulmaktadır.
 • Answer boxes alanında listelenmek için yapılabilecek teknik optimizasyon süreci bulunmamaktadır.
 • Answer boxes ile sununlan içeriklerde bir yanlışlık varsa eğer sağ alt kısımdan "Geri Bildirim" ile düzenleme talebinde bulunabiliyoruz. Ek olarak bir müdahale şansı bulunmamaktadır.
 • Yapılan analizlerde answer boxes içeriğinin büyük çoğunluğu wikipedia.org üzerinden sunulduğu gözlemlenmektedir.

Örneğin;

image7

1. Sırada Olmak Yeterli Midir?

 • Ahrefs'in 2 milyon anahtar kelime üzerinden yapmış olduğu analize göre; Featured Snippet'da listeleme olduğundan trafiğin %8.6'sına sahip olduğu görülmüştür.
 • Featured Snippet altında listelenen site ise %19.6 oranında tıklama aldığı, ilgili anahtar kelimede Featured Snippet çıkmadığında ise %26 oranında tıklama aldığı ortaya çıkmıştır.

image5

Arama Sorgularının % Kaçı Featured Snippet Yanıtı Veriyor?

 • ABD anahtar kelime veritabanında yapılan araştırmada 112 milyon anahtar kelimenin 14 milyonu Featured Snippet yanıtı verdiği görüşmüştür. Bu da arama sonuçlarının %12.29'un oranında Featured Snippet ile yanıtı verdiğini göstermektedir.

İlk Çıkısından Bu Yana (Temmuz 2015 - Temmuz 2016)

10.000 anahtar kelimeyi ele alarak yapılan analizde Temmuz ayı ortası itibariyle izlenilen anahtar kelimelerin yaklaşık %11'inde görünme sağlanırken, 12 aylık bir grafik bakıldığında ise bu oranın 2 katına çıktığı görülmüştür.

image6

Hangi Konumda Listelenmek Daha Kârlıdır?

 • Featured snippet'da yalnızca %30.9'u en üstte, 1.sırada yer aldığı görülmektedir. Ve hala büyük çoğunluğu oldukça tutarlı bir şekilde top 5 pozisyonunda yer alıyor.
 • Featured snippet'da listelenmek için 1. sırada olmak büyük bir sıralama ihtimalini bulundurmaktadır.

image4

Hangi Kelime Gruplarında Gösterim Daha Fazladır?

6.9 milyon Featured Snippet gösterimi, 80 milyon anahtar kelime üzerinden analiz gerçekleştiren SEMRush, sahip olan tüm sorguların %41.59'u soru niteliğinde olduğu gözlemlemiştir.
image3

Featured Snippet Optimizasyon Önerileri

1 - Paragraf:

Öne çıkan bir snippet paragrafının en uygun uzunluğu 40 ile 50 kelime veya yaklaşık 300 karakter olması ideal olduğu gözlenmiştir.

2 - List:

4 ile 8 liste özelliğinin kullanılması önerilmekte, 8'den fazla listeye sahip öğe sayfa içerisinde yer alıyorsa eğer "Daha Fazla Öğe" olarak belirtilmektedir.

3 - Table:

3 ila 9 arasında satır, 2 ila 3 arasında sütun kullanımı önerilmektedir.

 • *SEMrush'ın 92 farklı sorguda Featured Snippet'da listelenen bir sayfa analiz ettiklerinde aşağıdaki yer alan maddeler ile ön plana çıktığı görülmüş;
 • 750 sosyal paylaşım,
 • Site mobil uyumlu,
 • HTTPS olarak açılıyor,
 • İçerik uzunluğu 2100 kelime seviyelerinde,
 • H1-H6 (Toplam 12 tane) Heading etiket kullanımı
 • Paragraf uzunluğu 42 kelime,
 • 7 farklı liste kullanımı,
 • 48 farklı backlinke sahip olduğu tespit edilmiştir.

Ocak 2020 Snippet Güncellemesi

Google'dan Danny Sullivan’ın yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre açıklamayla yeni bir güncelleme olan, Featured Snippet alanında yer alan sayfaların artık 2. kez ilk sayfada görünmeyeceğini aktardı. Bu güncellemeyle birlikte sitelerin tercihleri merak ediliyor. Snippet veya ilk sayfada listelenmek arasında karar vermeleri gerekiyor.

moz featured snippet

Moz'un paylaşımında yer alan snippet sorularının yer aldığı tablo aşağıdaki gibidir. Tabloyu incelediğimizde hangi tür sorgularda snippet olarak listelenen sitenin hangi yapıda listelendiği bilgisine yer verilmiştir. Bu tabloda yer alan soru tipini arama sonuçlar sayfasında test ederek snippet sonucuna bakalım.

snippet ornek

Google gibi getir ne işe yarar araması gerçekleştirdiğimizde paragraf yapısında snippet sonucunu sunduğunu gördük. Yukarıdaki snippet sorularının yer aldığı tablo ne ve yapmak kelimelerinde paragraf yapısının büyük bir oranla çıkabileceği belirtilmişti. Görüldüğü gibi bu sorguda paragraf yapısı ile sıfırıncı sırada listelendi.