Favicon nedir, favicon icon web sitelerdeki Sayfa Başlığının ve Urlsinin önünde görünen 16x16 boyutlarında  bu kimi zaman bir harf kimi zaman bir resim kimi zaman ise bir logo olabiliyor, sık kullanılanlar listesinde de faviconları görebilirsiniz,  site sahipleri bu faviconlar ile sitelerini daha zengin gösterebilirsiniz bu iconlar kullanıcıların da hoşuna gidiyor sitemizi diğer sitelerden ayıran özelliklerden birisi.

Faviconun SEO için önemi nedir?

Favicon oluşturmak , resim logonuzu sitenize favicon icon olarak eklemek isterseniz boyutunu küçültmeniz gerekir.

SEO Hocası için yaptığım örnek harfli logo

İconspedia Hazır Favicon iconları bulabileceğiniz harika icon arşivi sitesi

Oluşturduğunuz  faviconları sitenizde kullanmak , yukarıda verdiğim siteler ile favicon oluşturma işinizi halletiyseniz sitenizde nasıl kullanıldığına geldi sıra kullanımı çok basit ilk önce iconu ftp aracımız ile yüklüyoruz daha sonra içeriğinizin olduğu sayfalara
<head> </head>
kodları arasına aşağıdaki kodları ekleyin,
<link rel="shortcut icon" href="favicon.ico">
* favicon.ico kendi favicon adınıza göre değiştirin
Wordpress favicon eklentisi, wordpress kullanan siteler kodlar ile uğraşmadan sitelerine bu eklenti sayesinde favicon ekleyebilirler kullanımı tüm WordPress eklentileri ile aynı plugins klasörünün içine atıp admin panelden etkinleştiriyoruz .

Eklentiyi yüklemeden önce favicon iconunuzu ftp aracılığı ile hostunuza yüklemeniz gerekmekte.

Faviconun SEO ya etkisi

Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, orataya çıkan favicon özelliği, web teknolojilerinin SEO ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir. Daha çok SEO'daki önemi, Kullanıcılar açısından hatırda kalmayı sağlaması sebebiyle, SEO'da dolaylı etkisi vardır.