Evergreen içerik güncelliğini kaybetmeyen ve sık sık güncellenmeye ihtiyaç duymayan içeriklere verilen isimdir.

İlk örnek olarak bu içeriği sizlere “Evergreen içerik” olarak söyleyebiliriz çünkü bu içerikte yer alan bilginin çoğunluğunun bir daha değişmesine gerek yoktur. Ekstra olarak sabit bir konuyu tanımladığı için değiştirilmesine gerek duyulmayacaktır.

Evergreen İçerik Nedir

Hangi İçerikler Evergreen İçerik Olabilir?

Nedir, ne demek ve nasıl yapılır tarzındaki sorulara yanıt veren içeriklerin çoğu evergreen içerik olarak belirtilebilir. Bu tür içerikler kullanıcı hangi zamanda ararsa arasın aynı bilgiyi veren içeriklerdir.

Kısa bir örnek olarak 2012 yılında “Instagram Nedir?” tarzında bir soru sorarsanız sorunuza verilen cevaplarda sürekli “Instagram sosyal medyadır” tarzında cevap alacaksınız. Peki 2022 yılında “Instagram Nedir?” sorusunu sorarsanız ne cavabını alırsınız? Yine aynı cevabı alma olasılığınız çok yüksektir çünkü Facebook hala sosyal medya ve öyle kaldığı sürece bu soruya cevap veren içerikler evergreen içerik olarak kalmaya devam edecektir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik hazırlamak için sabit yapıları olan, değiştirilmesine gerek duyulmayacak içerik konuları bulmanız gerekmektedir. Örneğin “SEO nedir?” sorusunun cevabı her içerik için aynı olacaktır. Cevabı içinse “SEO, arama motoru optimizasyonudur.” şeklinde cevap verilip evergreen içerik oluşturabilirsiniz.

Bu noktada önemli olan sabit yapılara değinmek, kullanıcıyı temel düzeyde ilk bilgiyi vermek ve konu hakkında eğer bir güncelleme olduysa minik minik güncellemeler yapmak içeriğinizi her daim canlı tutup evergreen içerik olma konusunda canlı tutacaktır.

Yeni bir örnek olarak sizlere “Breadcrumb Nedir?” şeklindeki bir içeriği örnek gösterebilirim. Breadcrumb nedir sorusunun cevabı her içerikte farklı yorumlansa da aslında içeriklerin tamamı aynı şeyi bizlere anlatacaktır. Breadcrumb’un tanımı veya kullanımı hakkında kökten bir değişiklik olmadığı takdirde breadcrumb nedir hakkında yazılan içerik evergreen içerik olma konumunu koruyacaktır.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Evergreen içerik ölümsüz içeriktir. Ölümsüz olmasının nedeni her dönemde aynı tazeliği koruyabilme özelliği taşıyabilmesidir. İçerisinde yer alan bilgilerin eskimesi gibi bir durum mevcut değildir. Ancak içerisindeki bilgilerin eskiyebilme potansiyeli olan içerikler evergreen içerik değildir.

Hangi İçerikler Evergreen İçerik Değildir?

  • Trend, popüler kültür ve benzeri konu içerikleri (2022 SEO Trendleri, 2021 Yaz Giyim Trendleri)
  • Haber içerikleri (Günlük Coronavirüs Vaka Sayısı)
  • Kişisel görüş belirten içerikler
  • Bir döneme ait istatiksel çalışmalar (2021 enflasyon verisi hakkında içerikler)
  • Özel günler hakkında oluşturulan içerikler (Anneler günü hediyeleri)

Bu ve benzeri sürekliliği olmayan bütün içerikler evergreen içerik olarak nitelendirilemez.

Evergreen İçerik Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evergreen içerik yazarken içeriğinizi okuyacak olan kullanıcının konu hakkında ve konuyla ilişkili olan alanlarda bilgisi olmadığını varsaymanız gerekmektedir.

Örneğin "SEO nasıl yapılır?" gibi bir içerikte kullanıcıya "Teknik SEO, Site içi SEO ve off-page SEO ile yapılır" cevabını vermeniz maalesef yeterli olmayacaktır. Çünkü kullanıcı off-page SEO ve diğer terimlerle ile ilgili hiçbir şey bilmiyor olabilir. Yani kullanıcıların içeriğinizi okurken aklına gelebilecek soruları da karşılayan bir içerik oluşturmalısınız. Aksi taktirde kullanıcılar sorunun cevabını bulmak için sizin sitenizden ayrılıp başka sitelerde arayışa geçeceklerdir.

Evergreen içerik oluştururken bütün kullanıcıları hedefleyin ve teknik terimleri çok sık kullanmayın. Kullandığınız teknik terimleri de ister parantez içinde isterseniz de temel cümleler ile açıklayın. İçeriğinizi okuyacak olan kullanıcının her yaştan ve her eğitim düzeyine sahip kullanıcılar olduğunu unutmayın.

Evergreen İçerik Oluşturmanın Faydası Nedir?

Evergreen içerikler güncelliğini kolay kolay kaybetmeyen içeriklerdir. Bu sayede web sitenize uzun süreli kaliteli bir trafik kaynağı olabilirler. Bu tür içerikler sitede kalma süresini arttırdığı için SEO noktasında da web site sahiplerine fayda sağlamaktadırlar.