Wikileaks

Son dönemde tüm Dünya'da sansasyon yaratan, hükümetler ile halkların ilgi odağı haline gelen belge ve açıklamalar ile wikileaks pek çok ülkede büyük bir tartışma ortamı yarattı. Washington'dan sonra 7918 belge ile en fazla belge ABD Ankara büyükelçiliği tarafından hazırlanan raporlardan oluşmaktadır. Bu sebeple ülkemizde de büyük tartışma konusu olmuştur. Siyasete girmeden wikileaks ve etkilediği ülkelere webmaster gözüyle bakalım.

Wikileaks.org sitesinin belgeleri yayınlamadan önceki Alexa verileri 8k -10k (k=x1000) düzeylerindeyken, belgeleri yayınladıktan sonra, öncelikle belgeleri ilgilendiren ülkeler ve tüm dünyadan gördüğü büyük ilgi sebebiyle 64 (k yok 🙂 düzeylerine kadar yükseldi. http://www.alexa.com/siteinfo/wikileaks.org

Peki Wikileaks en çok hangi ülkeler hakkında dikkate alınacak raporlar yayınladı. Bu sorunun cevabını da yine Alexa vermektedir.
Wikileaks.org’s Worldwide Traffic Rank verilerine göre Pakistan 1. sırayı alırken, Türkiye'de wikileaks.org belgelerini en çok dikkate alan 6. ülke olmaktadır.

Google insight kaynaklı wikilekas.org aranma verilerinde son 30 güne göre İtalya 1. sırada yer alırken, Türkiye ilk 3'e girmiş bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ise 10. sırada listeye girmektedir.

http://www.google.com/insights/search/#q=wikileaks.org&date=today%201-m&cmpt=q

Önümüzdeki günlerde açıklayacağı belgelerin hedefi olan ülkelerdeki değişim yine günlük olarak bu kaynaklar vasıtasıyla görülebilir.