SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Yeni domain uzantılarının önemi nedir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
7 sene önce 1233 Görüntülenme

SEO için alan adı uzantısı önemlimidir. yani .com ile yeni çıkan uzantılar aynı değerdemidir.
örneğin yeni çıkan uzantılardan birtanesi .website uzantısı ben bir alan adı alıp buraya site yaptığım da .com kadar etkili olacakmıdır.

Yeni domain uzantılarının önemi nedir? için Yanıtlar

  • admin
    Admin 26 Kasım 2014, 07:43

    Her domain uzantısı farklı bir amaca hizmet edecek şekilde kurgulanmıştır. Ancak günümüzde bu kurguya tam karşılık gelecek bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Yani organizasyon firmaları .org, Fransızca siteler .fr kullansın gibi bir kısıtlama olmadığı için her uzantı her site yapısı için kullanılabilecek esnekliğe sahiptir. Tabi her birinin de farklı bir prestiji, anlamı ve SEO açısından değeri bulunmaktadır.

    Eğer bölgesel bir yayın yapacaksanız, o ülkenin SEO sonuçlarındaki performansınızın daha iyi olması için ülke uzantısını tercih edebilirsiniz. Türkiye’de .com.tr SEO açısından en verimli domaindir.

    Domainlerin değeri, o uzantıyı kullanan sitelerin ortalama kalitesiyle kıyaslanabilir. Örneğin .tk domainler çok ucuz olduğu için alan herkes önemsiz proje ve siteleri kurmak amacıyla kullanmaya başlamıştır, bu da o uzantının ortalama değerini oldukça düşürmüştür. Bu sebeple bir uzantının oralama kullanım değeri SEO için en önemli kriterdir diyebiliriz. Bunu da en basit yöntemle uzantının satış rakamıyla kıyaslayabiliriz. Örneğin .com.tr uzantıların satın alınması için marka tescili gerektiğinden oldukça zahmetli ve pahalı bir uzantıdır. Bu sebeple ciddi kurumsal ve yatırım yapılan projelerde bu domain uzantısı tercih edilmektedir. Bu durum da domain uzantısının prestijini ve SEO değerini arttırmaktadır.

Cevapla

Yeni domain uzantılarının önemi nedir? Sorusunu Cevapla

Yeni domain uzantılarının önemi nedir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla