SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

URL’de Rakam Kullanmak SEO’yu Etkiler Mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
2 sene önce 452 Görüntülenme

Sitemde oluşturduğum sayfalar da firma id kullanıyorum doğal olarak çıkan sonuçlar /firma/10714/fatih-ticaret-malatya/ şeklinde oluyor bunu rich snippet ve seo anlamında değerlendirecek olursanız /firma/fatih-ticaret-malatya/ şeklinde kullanmamın bir yararı olur mu yada bu şekilde bir zararı olur mu?

URL’de Rakam Kullanmak SEO’yu Etkiler Mi? için Yanıtlar

 • Berin Sur
  Berin Sur 26 Nisan 2021, 13:06

  Merhaba,

  Bu durumun size önemli ölçüde bir zararı olmayacaktır. Ancak URL içinde sözel ifadeler kullanmak her zaman daha faydalıdır.
  Bahsettiğiniz ikinci bağlantının daha fazla tıklama alma olasılığı yüksektir. Başlık daha önemli olmasına rağmen okunabilir bir URL kullanıcı için her zaman daha iyi olacaktır.
  SEO için bir diğer fayda ise, sayfanızın başlığı ile URL’de eşleşen anahtar kelimelerin size olumlu etki yaratıyor olmasıdır.

  URL yapıları her zaman kısa ve anlaşılır olmalıdır.

  Yukarıdaki faktörler ele alındığında, sayı içermeyen URL’ler ile SEO açısından dolaylı yoldan pozitif etki kazanabilirsiniz. Ancak mevcut durumunuzun diğer yorumda belirtildiği gibi size önemli bir zararı olmayacaktır.

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 23 Mart 2020, 22:40

  Bu tarz siteler için bu durum büyük bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Büyük E-Ticaret platformlarında da gördüğümüz üzere stok durumu veya ürün kodu gibi durumlarda bu tarz kullanımlar mevcuttur.

  Fakat size önerim firma isminin daha önce kodun ise daha sonrasında gelmesi olacaktır.

  Bunların dışında ise genel SEO Friendly URL yapısına dikkat etmeniz sizler için yeterli olacaktır 🙂

Cevapla

URL’de Rakam Kullanmak SEO’yu Etkiler Mi? Sorusunu Cevapla

URL’de Rakam Kullanmak SEO’yu Etkiler Mi? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla