SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
3 sene önce 735 Görüntülenme

Türkçe içerikli sitenin URLsinde İngilizce kelime kırılım ve kelimelerin bulunmasının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Örnek vermek gerekirse: ornekdomain.com/article/seo-uyumlu-url-yapisi-nasil-olmalidir

URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek için Yanıtlar

 • Cihat Murat YÜKSEL
  Cihat Murat Yüksel 31 Mayıs 2021, 06:35

  Merhabalar, url yapılarında sabit olarak bulunan tag-category-date-article vb. yapıların kullanımının pozitif olarak SEO’ya bir etkeni bulunmamaktadır. Aksine akılda kalıcılık ve tekrardan ulaşılabilirlik adına kullanıcı tarafından negatif etki yaratabilmektedir.

  Bazı sitelerde bu tarz ayraçlar tek “/” yerine birden fazla “/” ile tanımlanmaktadır. Bunu kesinlikle önermiyoruz. Ve bu tarz yapılar breadcrumbs üzerinde tanımlanmadığından ötürü, url üzerinde türkçe ve ingilizce tanımlanan ek değerlerin bulunduğu sayfalarda kesinlikle yol haritası işaretlemesi kullanılmalıdır.

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 27 Mart 2020, 00:44

  Bu tür sorular sıkça gelmeye başladı. Merak ettiğiniz sorunun cevabını bu yanıtta bulabilirsiniz.

  Doğru domain seçiminiz, olabildiğince sade ve hedeflediğiniz anahtar kelimeye bir o kadar yakın olmalıdır. Domainde bulunan hedef anahtar kelimeniz, SEO değerlerinizi canlı tutmakla birlikte sayfa hakkında bilgiyi de barındırabilir. Google Botları insanları taklit ettiği için, metinleri soldan sağa okuma özelliğine sahip olduğundan, öncelik olarak karşılaştığı kelimelere ağırlıklı olarak daha da önem vermektedir.

  Örneğin; film önerileri sunan bir sayfanın onerifilmler.com domaini almasından ziyade filmonerileri.com domaini alması yukarıdaki örneklere göre daha mantıklıdır.

Cevapla

URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek Sorusunu Cevapla

URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla