Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1143 Görüntülenme

Türkçe içerikli sitenin URLsinde İngilizce kelime kırılım ve kelimelerin bulunmasının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Örnek vermek gerekirse: ornekdomain.com/article/seo-uyumlu-url-yapisi-nasil-olmalidir

 • 1
 • 1
 • URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek için Yanıtlar

   Cihat Murat YÜKSEL
   Cihat Murat Yüksel

   31 Mayıs 2021, 06:35

   1

   Merhabalar, url yapılarında sabit olarak bulunan tag-category-date-article vb. yapıların kullanımının pozitif olarak SEO'ya bir etkeni bulunmamaktadır. Aksine akılda kalıcılık ve tekrardan ulaşılabilirlik adına kullanıcı tarafından negatif etki yaratabilmektedir.

   Bazı sitelerde bu tarz ayraçlar tek "/" yerine birden fazla "/" ile tanımlanmaktadır. Bunu kesinlikle önermiyoruz. Ve bu tarz yapılar breadcrumbs üzerinde tanımlanmadığından ötürü, url üzerinde türkçe ve ingilizce tanımlanan ek değerlerin bulunduğu sayfalarda kesinlikle yol haritası işaretlemesi kullanılmalıdır.

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   27 Mart 2020, 00:44

   1

   Bu tür sorular sıkça gelmeye başladı. Merak ettiğiniz sorunun cevabını bu yanıtta bulabilirsiniz.

   Doğru domain seçiminiz, olabildiğince sade ve hedeflediğiniz anahtar kelimeye bir o kadar yakın olmalıdır. Domainde bulunan hedef anahtar kelimeniz, SEO değerlerinizi canlı tutmakla birlikte sayfa hakkında bilgiyi de barındırabilir. Google Botları insanları taklit ettiği için, metinleri soldan sağa okuma özelliğine sahip olduğundan, öncelik olarak karşılaştığı kelimelere ağırlıklı olarak daha da önem vermektedir.

   Örneğin; film önerileri sunan bir sayfanın onerifilmler.com domaini almasından ziyade filmonerileri.com domaini alması yukarıdaki örneklere göre daha mantıklıdır.

  Cevapla

  URLde İngilizce Kelimelere Yer Vermek Sorusunu Cevapla