Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 yıl önce  |  1668 Görüntülenme

3 yıldır aktif olan bir ilan sistemim mevcut. Sistemde her şey çok güzel ilerliyor fakat bazı ufak problemler yaşıyoruz. Örneğin; silinen veya süresi dolmuş ilanlar SEO açısından bir sorun teşkil etmemesi için ne yapılmalıdır?

a) İlan yayından kaldırıldığında 404 olarak anasayfaya yönlendirmeli.
b) İlan meta taglar ile Google noindex, nofollow etiketi yerleştirerek Google ye artık takip etme demeli.
c) İlan süresi dolmuş bir şekilde yayında kalmalı ve o sayfaya ulaşanlar yayın süresinin dolduğunu görüp ilgili ilanlara yönlendirilmeli.

Şimdi yukarıda ki bu seçeneklerin her biri ayrı bir sorun içeriyor.

Örneğin (A) şıkkını yaptığımızda Google Search Console'da Tarama hataları sayısı yükseliyor, artık o link olmadığından "bulunamadı" olarak hata gösteriliyor.

(B) şıkkını yaptığımızda ise ilgili ilan ilk sayfa veya ilk sırada ise o ilandan gelen kullanıcıları kaybetmiş oluyoruz ve sürekli ilk sayfa ilanlarımız yayından kalkmış oluyor. Buda hit kaybına yol açıyor.

(C) şıkkını yaptığımızda ise kullanıcıların spam veya aynı açıklamaları yazmış olduğu ilanları kopya içerik olarak algılanıyor. Örneğin bir firma ilanına ait kendi firması ile ilgili bir açıklama yazmış. Misal "Türkiyenin bir numaları .... firmasından alışveriş yapmak ayrıcalıktır, bizi .... sebeplerden tercih edin vs vs.". İlan sahibine ait 20 adet ilan varsa hepsine de aynı açıklamayı yazmış. Bizim için en büyük sorunlardan biri ise bu.

Bu yüzden izlenecek yol açısından çok çıkmazdayım diyebilirim. Bu durumda en doğru hareket ne olurdu?

  • 1
  • 1