Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1715 Görüntülenme

Benim sorum iframe kodları ile ilgilidir. Facebook beğen ve paylaş butonları Facebook devolpers'de (iframe, html5, js kod ve diğer) yöntemlerle sunulur. Benim sitem HTML5 olmadığı için, ben bu Facebook devolpers'in bana sunduğu iframe kodu siteme attım. "Uzmanından SEO" kitabında iframe ile ilgili yazılarda ise iframenin siteye zararı olduğu belirtiliyor. Şimdi ben nasıl yapayım? Beğen ve Paylaş butonunu sitemden sileyim mi?

 • 1
 • 1
 • Beğen Paylaş Butonunu İframe ile Kurmak Zararlı Mı? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   10 Aralık 2014, 10:07

   1

   Öncelikle iFrame ile ilgili bilgi verelim. İFrame etiketi bir web sitesindeki özel olarak oluşturulan alanı farklı bir alanda yada web sitesinde göstererek karşı siteden kullanılmasına, karşı sitenin alan yada sayfa bilgilerinin farklı site tarafından çekilmesine fayda sağlamaktadır. Bu içeriklerde ise en basit örnekler olarak YouTube, Facebook, Twitter ve Google Plus gibi alanlar bu tür yardımcı kodlarla farklı sayfalara çekilmektedir.

   iFrame konusunda da Uzmanından SEO kitabında bilgiler yer almaktadır lakin iFrame kesinlikle zararlı bir kod değil doğru ve mantıklı kullanıldığında, içerisinde manipüle edici ve zarar verici içerikler kullanılmadığında ve son olarak doğallık ve ziyaretçilerinize fayda sağlayacak içerikler olduğunda kesinlikle faydalıdır diyebiliriz. Örnek olarak;

   Bir ürün hakkında bilgi veriyorsunuz yada bir konu hakkında bilgi paylaşımı yapıyorsunuz. Burada görsel anlatım gerektiğinde, videolu anlatım ihtiyaç olduğunda yada bir filme ait fragman gösterilmek istediğinde bu içerikler YouTube gibi alandan iFrame ile çekildiğinde hem ziyaretçiler sitedeki gerekli makaleleri okuyacak hem de anlatım ihtiyacı olmadan video ile ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Bu tür faydalı içeriklerinde farklı kişiler tarafından da görülmesini isteyen ziyaretçiler sosyal medya ikonlarıyla da paylaşım yapacaktır. Doğal olarak burada hiçbir illegal yada manipüle edici agresif bir işlem olmadığı ve kaynaklar güvenilir olduğu için herhangi bir zarar söz konusu olmayacaktır.

   Eğer iFrame kodları ile bir sayfada tüm bilgiler gizli olarak çekiliyorsa, aşırı bir kullanım söz konusuysa, farklı sitelere girişleri arttırmak yada Google sıralamalarını manipüle edici içerikler söz konusuysa bu tür içeriklerin site için zararı olacaktır.

  Cevapla

  Beğen Paylaş Butonunu İframe ile Kurmak Zararlı Mı? Sorusunu Cevapla