Küçük şirketler, online mecrada kendilerini gösterebilmelidir. Bu şirketlerin %54’ünün halihazırda bir web sitesi bulunmakta. Fakat bu potansiyel müşterileri çekmek için yeterli değildir.

Genellikle küçük şirket sahipleri, online dünyada yer alabilmek için hangi stratejilerin iyi olabileceğini çözmeye çalışırken çıkmaza girer. Aşağıdaki yanlışlardan kaçınmak işleri kolaylaştıracaktır.

1- Yerel SEO’yu göz ardı etmek

Günümüzde internet kullanıcılarının %97’si şirketleri online olarak aramaktadır. Bu yüzden hiçbir şirket SEO’yu ve sağlayacağı faydayı göz ardı etmemelidir. Yerel SEO, belli bir konumda arama yapan müşterileri çekmenizi sağlar (örneğin; İzmir’de balık restoranı). Yerel sorgulara göre sitenizi optimize ederek müşterilerinizin şirketinizi ve hizmetlerinizi bulmasını kolaylaştırırsınız.

Yerel SEO’yu geliştirmenin en iyi yolları:

  • Google My Business: Şirketinizi müşterilerle bir araya getiren bir Google aracıdır. Şirketinizi doğruladıktan sonra isim, adres ve telefon numarası bilgilerini güncelleyebilir, şirketiniz için doğru kategoriyi seçebilirsiniz. Böylelikle müşteriler şirketiniz hakkındaki bilgilere kolaylıkla ulaşabilir.
  • Web sitesine Google Haritası eklemek: Google Plus’a bağlanan bir Google Map (Google Harita), müşterilerinize tüm gerekli bilgileri sağlar.
  • Meta etiketleri ve sayfa içeriklerini yerel anahtar kelimelere göre optimize etmek: Başlık etiketine ve meta etikete bulunulan şehri ya da bölgeyi eklemek yerel arama sonuçlarında daha fazla tıklanma alacağı için şirketler için faydalı olmaktadır.
  • Online hesaplarınızda tutarlı iletişim bilgileri bulundurun: Web sitesi, sosyal medya hesapları, Google My Business hesabı gibi tüm platformlarda tutarlı iletişim bilgilerine sahip olmak tüm şirketler için önemli bir noktadır.

2- Kolay erişilebilir bir siteye sahip olmamak

Modern internet kullanıcıları her geçen gün daha fazla şey talep ederken, şirketler mobil optimizasyona, sitenin hızına ve genel olarak kullanılabilirliğine özen göstermelilerdir.

Google tarafından hazırlanan bir ankete göre, mobil kullanıcıların %72’si bir sitenin mobile uyumlu olmasını önemli bir kriter olarak görmektedir. Mobile uyumlu siteler ve optimum site hızına ulaşmak dönüşüm oranını arttırır. Web sitesinin yüklenme hızındaki 1 saniyelik gecikme bile %7 oranında dönüşüm kaybına yol açabilir. Bu süre 3 saniyeye çıkarsa kullanıcıların %40’ı siteyi terk edecektir. Bu yüzden şirketler web sitelerinin performansını test etmeli ve hızını arttırmak için çözümler üretmelidir.

Google, hızlı mobil sitelerin sayısını arttırmak ve kullanıcıları yavaş yüklenen sayfalardan kurtarmak için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) olarak adlandırılan bir yöntem ileri sürdü.

Hızla ilerleyen dünyada, internet kullanıcıları sabırsızlaşırken küçük şirketler rekabet ortamında kazanabilmek için genelde göz ardı edilen fakat dönüşüm oranını etkilen faktörlere dikkat etmelidirler. Bu yüzden de erişilebilir web sitesine sahip olmayı öncelik haline getirmelidirler.

3- Müşteri yorumlarını avantaja çevirememek

Online eleştiriler, müşterilerin bir ürün satın almadaki fikirlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Müşterilerin %88’i bu eleştirilere güvenmektedir. Bir şirket daha fazla yorum aldıkça yeni müşterilerin onlara güvenme oranı da o kadar artar.

Küçük şirketler, müşterilerini yorum yazmaya teşvik etmelidir. Bunu yapabilmek için doğru zaman tespit edilmeli, hatta gerekirse her yorum için kullanıcı ödüllendirilmelidir. Kötü eleştiriler bile faydalı olabildiğinden her şirket bu eleştirilere de açık olamalı ve müşterilerle arasında güvenilir bir ilişki kurmalıdır.

Online eleştiriler web sitesi için içerik özelliği de taşıdığı için SEO’yu da geliştirmektedir. Böylelikle arama sonucu sıralamaları üzerinde de etkisi vardır.

4- Çevrimiçi, çevrimdışı ve mobil verileri birleştirmemek

Küçük şirketler için online mecrada var olabilmek için sarf ettikleri çabalarının faydalı olup olmadığını ölçmek her geçen gün zorlaşmaktadır.

Sadece online ticarette ROI yani yatırım getirisini hesaplarken değil, aynı zamanda çevrim içi, çevrimdışı ve mobil pazarlamadaki verileri birleştirmek de önemli hale gelmiştir. Bu sayede şirketler nelerin işe yaradığını ya da nelerin geliştirilebileceğini görüp bütçelerini buna göre dağıtabilirler.

5- Müşterilerle iletişimsizlik

Şirketler için hedef kitleyi tanımak, gelecekteki ticari hedeflere ulaşmak için gereklidir.

İnternette varlığını kanıtlamış iyi bir şirket müşterileri ile ilgilenmeli ve yardımcı olmak için onların ihtiyaçlarını dinlemelidir. Mevcut ve potansiyel müşterilerle ilişkiler geliştirmek satışlarda artış ihtimalini yükseltir. Zaten online alanda bulunmak müşterilere yaklaşmak için bir araçtır. Şirket ve müşteri arasındaki karşılıklı ilişkinin etkililiği test edilmeli ve incelenmelidir.

Bu hatalar yaygın olarak yapılmaktadır fakat doğru doğrultuda gidildiğinde ufak hamlelerle düzeltilebilir. Eğer küçük şirketler bu değişiklikleri yaparken çıkmaza girerlerse, bu konuda yardım verecek kaliteli SEO firmaları bulunmaktadır.