İnternet dünyasındaki birçok sektör de, yerel çalışan firmalar gibi sezona bağlı olarak iş hacminde değişiklik göstermektedir. Birçok sektörde iş yoğunluğu sezona göre farklılık gösterirken, bazı sektörler ise neredeyse sadece kendi sezonunda iş yapabilmektedir. Örneğin yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde tatil, organizasyon, zayıflama, estetik ve eğlence gibi sektörler ivme kazanmaktadır. Gelir düzeyinde artış gören veya daha fazla artışı görmek için çaba gösteren her girişimci kendi sezonunda SEO çalışmalarına yatırım yaparak sezondan maksimum faydayı sağlamaya çalışmaktadır. Ancak gözden kaçan bazı önemli püf noktalarına dikkat ederek hem %20 düzeylerine varan daha ekonomik SEO çalışmaları yapabilir hem de bu kadar düşük maliyetle gelir düzeyinizi çok daha üst düzeylere yükseltebilirsiniz. İşte Sezonluk SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

Sezona yatırım amaçlı SEO çalışması yaptıran firma sahibi veya girişimcilerin en büyük hatası, SEO yatırım başlangıcını sezonun başlamasıyla yapmasıdır. Unutulmamalıdır ki SEO çalışmaları ortalama olarak 2 - 3 ayda meyvesini veren çalışmalardır. Bu sebeple sezon başında başlatılan bir SEO çalışması sezon sonunda doğru zirveye ulaşacak ve en büyük verimi sezon sonunda verecektir. Bu sebeple yapılan çalışmanın büyük bir çoğunluğu boşa gidecektir. Aynı zamanda sezon başlangıcında birçok firmanın bu çalışmaları başlatması rekabet düzeyini arttıracak ve bununla birlikte SEO maliyetleri de tavan yapacaktır. Bu sebeple yapılacak en önemli adım, sezon başlangıcından birkaç ay önce SEO çalışmalarını başlatmak olmalıdır.

Maliyetlerle örnek bir kıyaslama yapalım;

Tatil kelimesi ilk sayfa (sitenin şuanki konumunu 5. sayfa olarak değerlendirecek olursak)

ilk sayfaya ulaşma süresi : 2.5 - 3.5 ay

Maliyet : 9.500 - 12.000 tl civarında olacaktır.

Rekabeti daha az tatil turları gibi kelimelerde ise fiyatlar 4.000 - 7.500 düzeylerinde seyredecektir. ve süre yine minimum 2 ay olacaktır.

Ancak tatil sektöründe SEO çalışmasına Mart ayı gibi başlanmış olsaydı fiyatlar ve süre bilgisi aşağıdaki gibi olacaktı.

Sezondan 2 ay önce tatil kelimesi ;

ilk sayfa 1.5 - 2.5 ay

Maliyet : 4.000 - 6.000 TL

Tatil turları kelimesini dikkate alacak olursak bu fiyatlandırma; 2.000 - 3.000 tl düzeyinde olacaktır. Yani süre ve fiyat neredeyse yarısına kadar düşmektedir. Ancak bu durumun en karlı tarafı ise, sezonun başlamasıyla sizin zirvede yer almanızdır. Yani 2 ay erken bir şekilde sezonu açmanız (satışlar anlamında) sektörünüzde 2 ay fazladan gelir elde etmeniz demektir. Yani daha az maliyetle daha fazla gelir elde etmek tam anlamıyla sezondan önce SEO çalışmasını başlatmakla mümkündür.

Peki yaz sezonu için geç mi kalındı?

Birçok ana kelimede evet. Yani sektörün yapı taşı rekabet düzeyinin maksimum olduğu kelimelerde çalışmaya başlamanız sadece maddi kayba yol açacaktır. Yapmanız gereken sektördeki ikincil düzeyde öneme sahip anahtar kelimeleri tespit ederek, daha az rekabetli kelimelerde daha hızlı sonuçlar elde etmeye çalışmanızdır. Bu kelimeleri de Google Ads keyword tool veya Google insights gibi araçlar vasıtasıyla tespit edebilirsiniz.

SEO'daki en önemli stratejilerden bir tanesi de, geleceği görmektir. Aslında bu çok zor olmamakla birlikte belirgin olmaması aynı zamanda bu durumu riskli hale getirmektedir. Ancak maliyetine oranla gelir düzeyi kıyaslandığında bu riske kesinlikle değecektir. Örnek olarak, henüz piyasaya çıkmamış bir ürün veya yeni çıkmış bir ürünün 2 - 3 ay sonra tutacağını düşünüyorsanız bu ürün üzerine şimdiden SEO çalışmasını başlatmanız hem rekabet olmaması sebebiyle daha ekonomik olur hem de çok minimum maliyetle hedefe ulaşılır. Sektörün canlanmasıyla birlikte zaten önceden zirvede yer aldığınız için kısa sürede gelir elde etmeye başlarsınız.

Peki Hangi Sektör Hangi Sezonda Canlanır?

Aslında bu sorunun cevabını her firma sahibi çok net bilir, ancak bir de ziyaretçiler gözüyle sektöre ait talepleri arama yoğunluğundan tespit etmek istersek bunun için en iyi kaynak Google Trends olacaktır.

Örneğin, aşağıdaki link ve resimde görebileceğiniz üzere zayıflama ve ısıtıcı kelimelerinin tarihsel olarak aranma grafiği birbirinden oldukça farklıdır.

https://www.google.com/trends/?q=zay%C4%B1flama,+%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Aşağıdaki resimde de son 12 ay içerisinde aranma hacmi gösterilmiştir.