SEOhocasi.com adresinde ilk makalemle herkese merhaba!

Bu makalemde size SEO yani Türkçe açılımıyla arama motoru optimizasyonunda özgün içerik faktörüne değineceğim.

Nedir bu Özgün içerik?

Bir kere özgün içerik kelimesini özetlemek gerekirse; Özgün içerik tamamen kendimize ait olan organik şekilde yazılmış kelime yoğunluğudur diyebiliriz. Buna insanlar tabiki çeşitli tanımlar da yapabilir. Ama asıl olan şudur ki kendimize ait olan diyebilmemizdir.
Pagerank olayının ortaya çıkış hikayesi zaten belli. Google’ı diğer arama motorlarından da ayıran en önemli kısmı da, yeteneği de budur. Pagerank içeriğe göre hit ölçümü yapar. Bu da demek oluyor ki Pagerank’ın sitemiz ve sitemizin içeriği üzerinde direkt etkisi mevcut. Özgün yazılar oluşturarak organik hit yapabiliriz.

Yani şöyle açıklayabiliriz. Araba resimleri kelimesi x, y ve z sitesinde aynı içerikle verildiği zaman o sitelerin hit alması namümkün bir olaydır. Ancak farklı başlıkla Araba resimleri üzerine diye bir başlık açıp kendi özgün yazılarımızı yazıp keywords girdiğimiz zaman o konuyla alakalı Pagerank teknolojisiyle Google bizi diğer sitelerden daha üst sıralara çıkarır.

Özgün içeriğin önemini umarım kavrayabilmişsinizdir. İllaki arama motorları değil, ziyaretçiler açısından da bu olay ilgi çekici olacaktır. Yani size eksi değil artı şekilde döner. Bazı insanlar tarafından Pagerank’ın hit aracı olarak kullanılmasına da anlam veremiyorum. Ya da gövde gösterisi olarak görebiliyorlar.

Dipnot geçelim.

Sitenizin içeriği ile alakalı sitelere özgün içeriğinizin linkini ekleyerek ekstra o keywordslerde avantaj sağlayabilirsiniz. Bir de yazılarınızı paylaşan kişilerin size linki pingback olarak geri dönmesi de sizin Pagerank‘ınızın artması ve Google’ın keywords yoğunlunu daha kolay hazmetmesini, sitenizi daha rahat indexlemesini sağlayacaktır.