SEO Fiyat Hesaplama

SEO’da Özgün İçerik Faktörü

SEOhocasi.com adresinde ilk makalemle herkese merhaba!

Bu makalemde size SEO yani Türkçe açılımıyla arama motoru optimizasyonunda özgün içerik faktörüne değineceğim.

Nedir bu Özgün içerik?

Bir kere özgün içerik kelimesini özetlemek gerekirse; Özgün içerik tamamen kendimize ait olan organik şekilde yazılmış kelime yoğunluğudur diyebiliriz. Buna insanlar tabiki çeşitli tanımlar da yapabilir. Ama asıl olan şudur ki kendimize ait olan diyebilmemizdir.
Pagerank olayının ortaya çıkış hikayesi zaten belli. Google’ı diğer arama motorlarından da ayıran en önemli kısmı da, yeteneği de budur. Pagerank içeriğe göre hit ölçümü yapar. Bu da demek oluyor ki Pagerank’ın sitemiz ve sitemizin içeriği üzerinde direk etkisi mevcut. Özgün yazılar oluşturarak organik hit yapabiliriz.

Yani şöyle açıklayabiliriz. araba resimleri kelimesi x, y ve z sitesinde aynı içerikle verildiği zaman o sitelerin hit alması namümkün bir olaydır.Ancak farklı başlıkla Araba resimleri üzerine diye bir başlık açıp kendi özgün yazılarımızı yazıp keywords girdiğimiz zaman o konuyla alakalı Pagerank teknolojisiyle Google bizi diğer sitelerden daha üst sıralara çıkarır.

Özgün içeriğin önemini umarım kavrayabilmişsinizdir. İllaki arama motorları değil, ziyaretçiler açısından da bu olay ilgi çekici olacaktır.Yani size eksi değil artı şekilde döner. Bazı insanlar tarafından Pagerank’ın hit aracı olarak kullanılmasına da anlam veremiyorum. Ya da gövde gösterisi olarak görebiliyorlar.

Dipnot geçelim.

Sitenizin içeriği ile alakalı sitelere özgün içeriğinizin linkini ekleyerek ekstra o keywordslerde avantaj sağlayabilirsiniz.Birde yazılarınızı paylaşan kişilerin size linki pingback olarak geri dönmesi de sizin Pagerank‘ınızın artması ve Google’ın keywords yoğunlunu daha kolay hazmetmesini, sitenizi daha rahat indexlemesini sağlayacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
4 Ocak 2010

SEO’da Özgün İçerik Faktörü için Yorumlar

 • HARUN
  Harun 4 Eylül 2015, 10:50

  Yazı çok güzel gerçekten fakat bir sorum var cevaplarsanız sevinirim. Diyelim bu özgün içerik yazılırken bazı konular bize göre doğru olabilir fakat okuyucuya göre yanlış olabilir yada şöyle söyleyeyim bazı bilgi yanlışlıkları olumsuz etkilemez mi ve google bu yanlışlığı da algılayabilir mi ? ( Örnek olarak diyelim ki anakart hakkında bilgi verirken yanlış bir şey yazdık bu ne yönde etkiler ve tavsiyeniz var mı ? )

 • Ege Sarp Ceylan
  Ege Sarp Ceylan 1 Temmuz 2013, 02:01

  Hocam harika bir yazı olmuş sayenizde SEOyu az çok öğrenmeye başladık. Bu profesyonel hizmetinizden dolayı teşekkür ederiz.

 • Deniz Dilay Kızılca
  Deniz Dilay Kızılca 5 Ağustos 2012, 21:05

  Çok güzel bilgiler vermissiniz hocam sizleri takip ederekten sitelerimize doğal yazı vs. bilgilerinizi uyguluyoruz.Ellerinize sağlık…

 • Bedir Yel
  Bedir Yel 12 Haziran 2012, 22:02

  Hocam gerçekten çok faydalı yazılar paylaşıyorsunuz.Paylaşımlarınızdan ötürü sizlere teşekkür ediyorum.

 • Mehmet Enes Özgümüş
  Mehmet Enes özgümüş 28 Kasım 2011, 00:41

  hocam bu yazıları paylaşan kişilerin pingback geri dönüşü nasıl bir şey oluyor ? pingback konusuyla alakalı makaleniz varsa cevaben linkini yazar mısınız?

 • Denktaş Şahingöz
  Denktaş şahingöz 30 Mayıs 2011, 17:41

  Bu yazı SEO hocasının ilk yazılarından ancak bence SEO daki en önemli faktörlerden biride özgün içerik. Teşekkürler…

 • Kurtbey Efşin
  Kurtbey Efşin 16 Eylül 2010, 23:22

  Peki c/p yaptığımız bir içerik ile c/p yaptığımız sitenin üstünde hatta google’da 1. 2. sırada çıkmamızı nasıl yorumlarsınız ? Hemde önemli aramalarda..

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 16 Eylül 2010, 23:33

   Sitenin backlink güvenilirliği c/p içerik olmasının verdiği güvensizliği fazlasıyla telafi etmektedir. Siteniz güncel, sosyal medyada yaygın ve otoriter backlinklere sahipse, bu oldukça normal bir durum.

SEO’da Özgün İçerik Faktörü için Cevap Yaz