SEO Fiyat Hesaplama

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, SEO çalışma süreci boyunca, tüm SEO aşamalarını yöneten bu konudaki uzman kişidir. SEO aşamaları, piyasa ve rakip değerlendirmesi, site analizi, tanıtım ve backlink alım aşamaları ve zamanlaması, raporlama gibi aşamalardır. SEO uzmanı, tüm bu aşamaların takibini, değerlendirmesini ve uygun noktalarda yapılması gereken stratejilere karar veren, çalışmaların etkisini tahmin edebilen kişidir.

SEO çalışmaları için SEO Uzmanı mı? yoksa SEO Firması mı? tercih etmelisiniz.

SEO, oldukça organize çalışmayı gerektiren bir yapıya sahiptir. Araştırma, planlama, değerlendirme sonrasında tüm sürecin yakından takibi ve yönetimi gerekir. SEO uzmanları, tüm bunları yaparken SEO deneyimlerini kullanması gerekir.

SEO ihtiyacı olan bir firma için SEO uzmanı veya SEO Ajansı tercih etmesine sebep olabilecek avantaj ve dezavantajları inceleyelim.

SEO Uzmanı SEO Ajansı
Bilgi ve Deneyim Her bir SEO uzmanının bilgi ve deneyimi farklılık gösterecektir. Ekibi sağlam SEO bilgi ve deneyimi kuvvetli uzmanlara sahip ajanslar daha verimli olabilir.
Maliyet Bir SEO uzmanı maaşı ortalama 2.000 - 5.000 TL arasında değişmektedir. SEO ajansına yaptıracağız bir SEO çalışması maliyeti ortalama 1.100 - 5.500 TL arası değişecektir. Yani bir SEO uzmanı maaşından çok daha cüzi bir ücretle çalışma yaptırabilirsiniz.
Ek Masraflar İçerik yazımı, tanıtım yazısı alımı maliyetlerini SEO uzmanı karşılamaz bunun için firmanın ek bütçe oluşturması gerekir. SEO için gerekli tüm ek çalışmaların maliyeti SEO firmaları tarafından karşılanır.
Yan Etkiler SEO uzmanının hatalı bir çalışması sebebiyle oluşabilecek Google cezaları karşısında SEO uzmanı bir teminat veremez. SEO firmaları, olası zararları önlemek ortaya çıkarsa da telafi etmek konusunda her türlü teminatı vermektedir.
Garanti SEO uzmanları, çalışmalar sonucu hedef veya başarı garantisinde bulunamaz. SEO firmaları, yapacağı çalışmaların neticesi konusunda önce yapacağı tahminlerle bir garanti vermektedir.
Reaksiyon Süresi SEO uzmanı, taleplerinize karşı hızlı tepki ve reaksiyonlar vererek daha hızlı yönetilebilir. Ancak SEO firmaları, firma için yapılanma ve işleyiş prosedürleri doğrultusunda gecikmeler yaşayabilir.
Sözleşme SEO uzmanlarının sözleşme ile vereceği taahhütler sınırlıdır. SEO firmaları, bilgi gizliliği, ilerleme garantisi, rakiplerle çalışmama konusunda sözleşme ile taahhütler vermektedir.

 

SEO Hocası
SEO Hocası
28 Mayıs 2016

SEO Uzmanı için Yorumlar

 • Cem Ceyhan
  Cem Ceyhan 7 Ocak 2014, 17:03

  Hocam saygılar. Benide ekleyebilirsiniz. Cem Ceyhan Expert en Référencement Naturel:SEO manager’iyim. 🙂 Saygılar.

 • Neva Gülcan
  Neva Gülcan 10 Ocak 2012, 23:12

  Gayet güzel bir liste. Zaten biz kendimize SEOdan anlıyoruz diyebiliyorsak bu kaan hocanın uzmanından SEO kitabı sayesinde. Her ben SEO cuyum diyen kişinin okuduktan sonra ben bişey bildiğimi sanıyormuşum dedirttiği kitap. Şahsım adına Bakırköy D&R dan 3 adet alabildim. Bakalım daha gelicek diyorlar 🙂

 • Ugur Can Aksan
  Ugur Can Aksan 3 Aralık 2011, 15:10

  Hocam saygılar. benide ekleyebilirsiniz. ay dizayn ın SEO manageri yim. 🙂 saygılar.

 • Ebru Ece Akış
  Ebru Ece Akış 15 Ağustos 2011, 02:26

  listedeki birçok kişiyi profesyonel gördüm ancak fatih öz ve muhammed ümit ateş dikkatimi çekti sanırım yeni başladılar. ancak muhammed ümit ateş genç olmasına karşın kısa sürede iyi iş yapmış dikkatimi çekti. bütün ekibe başarılar umarım daha çok SEOcu kazanırız

 • Günkut Mammadov
  Günkut Mammadov 29 Temmuz 2011, 23:53

  SEO Uzmanı yazınca senın sıtenın hemen ustundeyım benıde ekleyebılırsın sanırım lısteye 🙂

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 30 Temmuz 2011, 08:12

   @Delipoyraz.NET, SEO uzmanı rekabeti çok olan bir kelime değildir. SEO kelimesindeki konumunu veya referanslarını söyleyebilirsen inciledikten sonra ekleyebilirim.

 • Emre Can Akçay
  Emre Can Akçay 14 Haziran 2011, 17:43

  daha detaylı yorumlarınızı taki edecegim gercekten guzel bilgiler paylasıyorsunuz SEO hakkında daha cok bilgi edinmek icin yardımcı oluyorsunuz tesekkurler

 • Balın Uz
  Balın Uz 13 Haziran 2011, 15:36

  hocam gercekten SEO alanında ve diger bilgilerde ileri duzey degil tam bir porfesyonelsiniz

 • Aybar Türkmenoğlu
  Aybar Türkmenoğlu 11 Haziran 2011, 23:54

  SEO hakkında pek bilgi sahibi değildim, siteniz bana bu konuda yardımcı oldu, teşekkürler.

 • Şahan Çonay
  şahan çonay 7 Haziran 2011, 03:45

  Sitenizi ve yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Yeni bir projemiz için kısmet olursa paylaşmış olduğunuz SEO uzmanları ile çalışmayı düşünüyoruz. Başarılarınızın devamını diliyorum, saygılar.

 • Era Web
  Era Web 6 Haziran 2011, 23:42

  Piyasada O kadar çok SEO uzmanı oldugunu idda eden ve türlü vaatlerde bulunan firma ve siteler varki.. Güzel bir konu olmuş.

 • Mehmet Eren Gödek
  Mehmet Eren Gödek 6 Haziran 2011, 23:32

  iyi gunler konu anahtar kelime degil bakin diyelim kaliteli anahtar kelimede 1 sitem var :).. bu siteyi ekarte sabotaj etmek icin rakiplerim 200 bin porfil backlin kasılmıs ve filitrede olan yuksek indexi olan bir siteyi benim siteme 301 yapıyor su adresten 2 veya 3 anahtar kelime kasıyorum bırakın daha garanti olsun diye… sırf baska sitelere makale girişimi yaparak 3 kelimede ilerliyorum.. ama filitreli bir siteden siteme birden yuklenme oluyor google algoritmasi beni kotu goruyor.. bundan cıkıs yok mu ? sıyırıcaz boyle algoritmami olur artik herkez derya i lowe you google .. bende soyle diyiyorum ben googleyi sevmiyorum saygılar

  Buna neden bir cevap alamıyorum bundan kurtulamıcaz mı hocam

 • Can Talaylı
  Can Talaylı 6 Haziran 2011, 15:10

  @teleskopikiskele, evet var. Yazıda bulunan tüm bilgiler doğru bilgiler. SEOhocasi.com ‘da yalan-yanlış bilgiler bulamazsınız.

 • Volkan Kökcü
  Volkan Kökcü 4 Haziran 2011, 16:02

  iyi gunler konu anahtar kelime degil bakin diyelim kaliteli anahtar kelimede 1 sitem var :).. bu siteyi ekarte sabotaj etmek icin rakiplerim 200 bin porfil backlin kasılmıs ve filitrede olan yuksek indexi olan bir siteyi benim siteme 301 yapıyor su adresten 2 veya 3 anahtar kelime kasıyorum bırakın daha garanti olsun diye… sırf baska sitelere makale girişimi yaparak 3 kelimede ilerliyorum.. ama filitreli bir siteden siteme birden yuklenme oluyor google algoritmasi beni kotu goruyor.. bundan cıkıs yok mu ? sıyırıcaz boyle algoritmami olur artik herkez derya i lowe you google .. bende soyle diyiyorum ben googleyi sevmiyorum saygılar…

 • Yaşar Utku Anıl Yerzhan
  Yaşar Utku Anıl Yerzhan 4 Haziran 2011, 10:32

  @seslidunya şimdi aslında mesele nasıl kurtulurum değilde neden etkileniyor sitem bu tür backlinklerden diye düşünmek gerek.

  * sitenizin trustrankını yükseltin
  * otoriter backlinkler edinin
  * domanin süresini uzatın
  * bundan sonraki backlink alımlarınızda anchor text kısmınızı değiştirin. Eğer ki size anahtar kelimenizde yüz bin backlink verilirse, bu sizi filtreye değil tavana çıkartır. Ama dediğim gibi anchor textinizi değiştirin, yine size uyan farklı bir anahtar kelime ile çalışmalarınıza devam edin, örneğin ; önceki anahtar kelimeniz “sesli sohbet” ise bundan sonra “sesli sohbet sitesi” yapın, size garezi olan arkadaş size link verdiğinde google buna karşılık filtreye atmayacaktır sizi. Yalnız en az 10 bin backlink yapmalısınız farklı anchor da 🙂

 • Berhudan Münif
  Berhudan Münif 2 Haziran 2011, 22:14

  İyi Gunler bol kazanclar artik burada SEO hocasi olarak sizlere soru sormak istiyorum bu soruya cevap bulamadım bulamıcamda 🙂 sitelerim var anahtar kelimelerde calısma yapıyorum ama rakipler artık bir yol bulmus bundan kurtulus bulamıyorum 🙂 ileri seviyedeki sitemi filitreye sokuyorlar nasıl diye soracak olursanız 1 domaine 100.bın adet profıl backlınkalimi yapıp anahtar kelimede onune cıkan sıteye 301 yapıorlar ve hiç bir site bunu kaldırmıor 1 ay icinde filitreye giriyor bu konuda yardimci olabilirmisiniz bu konudan nasil kurtulunur ?

 • Bektaş Uçanok
  Bektaş Uçanok 29 Mayıs 2011, 06:54

  Öğrenebilmeyi bende çok isterim. Hatta öyle bir kurs olsun ki; Herkes kendi mekanında online olabiliyorsa zahmetsizce bu işi öğrenelim lütfen 🙂

 • Firuze Şerbetçi
  Firuze şerbetçi 29 Mayıs 2011, 02:16

  Böyle bir hizmet için teşekkürler, daha fazla SEO uzmanı görmek temennisi ile…

 • Rafi Hamzaoğlu
  Rafi Hamzaoğlu 28 Mayıs 2011, 20:05

  Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ülkemizde SEO uzmanı var. Kaan Hocam yakında bir SEO okulu açın.

 • İrem Ceren Ata
  İrem Ceren Ata 28 Mayıs 2011, 17:37

  Anladım Hocam Tşkler. Peki Hocam Birşey Daha sorabilirmiyim Mümkünse ? Hack Link< Ne Kadar Yararlı Veya Ne Kadar Zararlı Bu Soru Hakkında bilgilendirebilirmisiniz Rica Etsem ?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 28 Mayıs 2011, 17:38

   @Sesli Serbest, hacklink ilk kullanımlarda sitenizde gözle görülür bir artış sağlarken sonrasında geri dönülmez ve hızlı düşüşlere sebep olur. Bu nedenle hacklink veya diğer tüm black hat SEO yöntemlerini kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

 • Melike Dilara Torğutalp
  Melike Dilara Torğutalp 28 Mayıs 2011, 17:22

  Kaan Hocam. Bazı Sorularımızda Sizlere Telefondan Ulaşıp Danışmamız Mümkünmüdür ?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 28 Mayıs 2011, 17:29

   @Sesliserbest, maalesef telefonla destek vermiyorum. Tüm sorularınızı fuub.net SEO kategorisinde veya sor.SEOhocasi.com sayfasndan sorabilirsiniz.

SEO Uzmanı için Cevap Yaz