SEO uzmanı, SEO çalışma süreci boyunca, tüm SEO aşamalarını yöneten bu konudaki uzman kişidir. SEO aşamaları, piyasa ve rakip değerlendirmesi, site analizi, tanıtım ve backlink alım aşamaları ve zamanlaması, raporlama gibi aşamalardır. SEO uzmanı, tüm bu aşamaların takibini, değerlendirmesini ve uygun noktalarda yapılması gereken stratejilere karar veren, çalışmaların etkisini tahmin edebilen kişidir.

SEO çalışmaları için SEO Uzmanı mı? yoksa SEO Firması mı? tercih etmelisiniz.

SEO, oldukça organize çalışmayı gerektiren bir yapıya sahiptir. Araştırma, planlama, değerlendirme sonrasında tüm sürecin yakından takibi ve yönetimi gerekir. SEO uzmanları, tüm bunları yaparken SEO deneyimlerini kullanması gerekir.

SEO ihtiyacı olan bir firma için SEO uzmanı veya SEO Ajansı tercih etmesine sebep olabilecek avantaj ve dezavantajları inceleyelim.

SEO Uzmanı SEO Ajansı
Bilgi ve Deneyim Her bir SEO uzmanının bilgi ve deneyimi farklılık gösterecektir. Ekibi sağlam SEO bilgi ve deneyimi kuvvetli uzmanlara sahip ajanslar daha verimli olabilir.
Maliyet Bir SEO uzmanı maaşı ortalama 2.000 - 5.000 TL arasında değişmektedir. SEO ajansına yaptıracağız bir SEO çalışması maliyeti ortalama 1.100 - 5.500 TL arası değişecektir. Yani bir SEO uzmanı maaşından çok daha cüzi bir ücretle çalışma yaptırabilirsiniz.
Ek Masraflar İçerik yazımı, tanıtım yazısı alımı maliyetlerini SEO uzmanı karşılamaz bunun için firmanın ek bütçe oluşturması gerekir. SEO için gerekli tüm ek çalışmaların maliyeti SEO firmaları tarafından karşılanır.
Yan Etkiler SEO uzmanının hatalı bir çalışması sebebiyle oluşabilecek Google cezaları karşısında SEO uzmanı bir teminat veremez. SEO firmaları, olası zararları önlemek ortaya çıkarsa da telafi etmek konusunda her türlü teminatı vermektedir.
Garanti SEO uzmanları, çalışmalar sonucu hedef veya başarı garantisinde bulunamaz. SEO firmaları, yapacağı çalışmaların neticesi konusunda önce yapacağı tahminlerle bir garanti vermektedir.
Reaksiyon Süresi SEO uzmanı, taleplerinize karşı hızlı tepki ve reaksiyonlar vererek daha hızlı yönetilebilir. Ancak SEO firmaları, firma için yapılanma ve işleyiş prosedürleri doğrultusunda gecikmeler yaşayabilir.
Sözleşme SEO uzmanlarının sözleşme ile vereceği taahhütler sınırlıdır. SEO firmaları, bilgi gizliliği, ilerleme garantisi, rakiplerle çalışmama konusunda sözleşme ile taahhütler vermektedir.