Türkiye’de ve Dünya’da SEO firmaları çok farklı alanlarda hizmet vermektedirler. SEO çalışmalarını yürütenler, bireysel SEO çalışanları ve kurumsal SEO firmaları olarak genel ikiye ayrılabilir. Bu yazımızda sizlere, SEO firmaları, bireysel ve kurumsal SEO ile SEO firmalarının hizmet alanları gibi konularda bilgiler vereceğim.

Bireysel SEO

Bireysel olarak yürütülen SEO çalışmalarında, profesyonelliğin olmaması, herhangi bir problem yaşadığınızda muhatap bulamama, destek alamama gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Karşılıklı, bire bir güvene dayalı olarak yürütülen bu çalışmalarda fatura kesimi, ya da başka yasal bağlayıcılıkların olmaması gibi durumlar sebebiyle riskli olabilmektedir.

Kurumsal SEO

Türkiye’de daha çok bireysel manada yürütülen SEO çalışmaları artık yerini yavaş yavaş kurumsal çalışmalara bırakmaktadır. Bu da zamanla sektörün, SEO kültürünün Türkiye’de yerleşmesi, profesyonelleşmesi adına sevindiricidir.

Kurumsal SEO Danışmanlığı çalışmaları yurdumuzda her ne kadar gelişiyor, ilerliyor desek de yurt dışında 20-30 kişilik ekiplerle SEO çalışmaları yürütülürken, Türkiye’de hala bu manada bir kalitenin yakalanmamış olması daha yapacak çok işimizin olduğunu göstermektedir.

SEO Sektörü Sorunları

Çalışacağınız SEO firması, daha önce yaptığı çalışmaları, başarılarını size rahatlıkla gösterebilmelidir. Yalan söyleyen, güven sorunu yaşayabileceğiniz bireysel SEO uzmanlarından, SEO firmalarından uzak durun. Rakiplerine anti-SEO uygulamaları yapan, onların çalışmalarını haksız bir şekilde boşa çıkarmayı amaçlayan kişiler, firmalar olabilir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgi elde etmek için:

yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO firmaları: “Cevaplamanız gerekenler”

Henüz işin başında iseniz, bu dört soruya iyi cevap verebilmeniz gerekmektedir.

 1. SEO ne demektir?
 2. Neden SEO’ya ihtiyacım var?
 3. SEO çalışmalarından beklentim ne olmalıdır?
 4. Neden bir SEO firması ile anlaşmalıyım?

Bu soruları sitemizdeki bilgileri okuyup araştırdıktan sonra https://www.seohocasi.com/seo-hurafeleri/ yazımız size SEO ile alakalı şişirilen, yalan yanlış söylenen bilgiler ve algılamalar ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

SEO Firmaları

Türkiye’de ve Dünya’da hizmet veren birçok SEO firması vardır. Bu SEO firmaları arasından size en iyi sonuçları sağlayabilecek olan doğru firmayı seçmek çok önemlidir. SEO firmalarını seçerken dikkat etmeniz gereken kriterler:

 • Örnek çalışmalar: SEO firmaları size örnek çalışmalarını rahatlıkla gösterebilmelidir.
 • SEO tavsiyeleri: Size SEO hakkında bilgiler tavsiyeler vermeli, sizi bu konuda rahatlıkla eğitebilmeli, bilgilerini aktarabilmelidir.
 • Kurumsal tecrübe: Çalışmaların profesyonel yönetimi, ekip çalışması ve periyodik raporlama kurumsallıkta en çok beklenen özelliklerdir.
 • Önemli SEO faktörleri: link inşası, içerik geliştirme ve benzeri SEO hizmetlerinden hangisini veya hangilerini veriyor. Bu konuda abartılı sözler veriyorlarsa şirketin büyüklüğü, çalışan sayısı ve SEO uzmanlarını hesaba katarak bir kez daha düşünün.
 • Verilen garantiler: #1 sıralama gibi size, ne kadar sürede, sıra garantisi gibi sözler veriyorlar mı? Eğer bunu kısa sürede yapacaklarının söylüyorlarsa bilin ki illegal, hacklink gibi metotlar kullanacaklardır. Bir süre sonra arama motorlarından banlanarak büyük zararlar görebilirsiniz. Bu tip SEO firmaları ile görüşürken dikkatli olun.
 • Size katacağı artılar: Verecekleri hizmetlerin tüm detaylarını ve çalışma şekillerini öğrenmelisiniz.

SEO firmaları: “Olması gerekenler”

Sizin için en doğru SEO firmasını seçmek size biraz karmaşık gelebilir. Aslında bırakın uygun SEO firması seçmenin karmaşıklığını, SEO uygulamalarının ne olduğunu, kapsamını anlamak bile bu konuda uzman olmayanlar için başlı başına bir problemdir. Bu yüzden sizlere kısaca iyi bir SEO firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

 • Başarısı ispatlanmış SEO çalışmaları

İyi bir SEO firması, başarılarını ve izlediği metodu sizden saklamaz. Bunu yaparken, hacklink gibi illegal metotlara başvurmaz. Etik kurallar çerçevesinde, doğal yollardan başarılı bir ekip çalışması ile yapılması gerekenleri yapıp, bunları size rahatlıkla raporlayabilir.

 • Analiz, araştırma ve rapor kalitesi

Yapılan işler, başlangıç durumları ve yapılan geliştirme raporlanmalıdır. İyi bir SEO firması, siz istediğiniz zaman size çok detaylı ve profesyonel raporlama yapabilmelidir. Başarılı SEO firmaları, iyi analiz, kaliteli araştırma verisi ve detaylı rapor sunabilirler. Website trafik raporları, anahtar kelime sıralama raporları, backlink stratejileri gibi konularda raporlar isteyin.

 • Müşteriler ile iletişim

Bir SEO firması ile görüşüyorsanız, çalıştıkları firmalar ve müşterileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu müşteriler ile irtibata geçip, gerekirse tecrübelerinden istifade edebilir, yorumlarını öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, SEO firması yeni olmasına rağmen, bünyesinde çok tecrübeli SEO uzmanlarını çalıştırıyor olabilir. Bu yüzden buna dikkat edip, SEO firmasının çalışanları ile görüşüp, onların kişisel tecrübeleri ve CV’leri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

 • SEO firması hakkında görüşler

İnternet üzerinde, arama motorları, sosyal medya gibi araçları kullanarak çalışmak istediğiniz SEO firmaları ve SEO uzmanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin 10 dakikanızı alacak bir Google araması ve sikayetvar.com incelemesi sizlere tahmin edeceğinizden çok daha fazla bilgi sağlayacaktır.

 • Müşteri hizmetleri: Teknik destek

İyi bir SEO firması ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilmelisiniz. Örneğin; Cuma günü akşam oluşan önemli bir problem için Pazartesi öğleni beklemeniz gerekiyor mu? Telefon, email, anlık mesajlaşma yöntemlerinden hangisi veya hangileri ile ne zaman iletişime geçebileceğinizi öğrenin.

SEO Firmaları çalışma alanları

SEO firmaları çok farklı alanlarda hizmet verirler. Bunları kısaca madde madde yazacak olursak:

 • Genel SEO'danışmanlığı
 • Reklam yönetimi
 • Konferans/Etkinlik yönetimi
 • İçerik sağlama
 • Analiz hizmeti
 • Email reklam
 • Link inşası
 • Site içi eğitim
 • Tanıtım yönetimi
 • Sosyal medya danışmanlığı
 • Sosyal medya yönetimi
 • Site kullanılabilirlik testleri
 • Video içerik sağlama
 • İçerik promosyonu
 • Web tasarımı
 • Web geliştirme
 • Web hosting

Türkiye’deki firma olarak hizmet veren SEO siteleri

Sizin için Türkiye’deki SEO firmalarını inceledik. Eğer bu listeye girmeniz gerektiğinizi düşünüyorsanız, lütfen iletişime geçin. Bu firmaları şu kriterler bakımından inceledik:

 • Referansları
 • Verdiği hizmetler
 • İletişim bilgileri
 • Sektöre katkıları
 • Firma detayları
 • Whois bilgileri

Bütün bu kriterler çok önemlidir. Örneğin; iletişim bilgileri, adres, telefon, email gibi olmayan firmalar ile çalışmayı tercih etmemelisiniz. Buna ilave olarak, bir SEO firmasının web adresinin whois bilgileri de önemlidir. Gizli bilgiler mi, yalan yanlış mı alınmış, yoksa tüm bilgiler detaylı olarak verilmiş mi incelemeniz gerekmektedir. Bunun için Webtures tarafından geliştirilen SEO aracı whois sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bir web siteyi detaylı olarak analiz edebilmek için SEO aracını kullanmak istiyorsanız kullanımı hakkında detaylı bilgiyi https://www.seohocasi.com/en-gelismis-webmaster-araclari-seoaraci-com/ adresinden elde edebilirsiniz.

Webtures

Webtures çalışmalarının odağında olan SEO hizmetleri ile arama motorlarında sitenizin hedef kelimelerde daha üst sıralarda listelenmesini sağlıyor. Hizmetlerinin özgün ve kaliteli olması, güncel algoritma gelişmelerini takip etmesi Webtures’ın Türkiye’de kurumsal SEO anlayışının yerleşmesindeki rolü onu diğer firmalardan ayrı kılıyor.

Webtures sayfasını ziyaret ettiğinizde hakkındaki tüm detaylı bilgilere rahatlıkla erişebilirsiniz.

Referanslar: Kurumsal SEO hizmetleri sunan Webtures portföy sayfası sizlere referansları hakkında bilgiler veriyor. Birçok referansını gizli tutsa da aynı sektörden 2. Bir çalışmayı asla kabul etmemesi sektördeki etik anlayışını ortaya koymaktadır.(+)

Verdiği hizmetler: SEO, internet reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması, web tasarım, E-Ticaret hizmetleri, viral pazarlama çalışma alanlarının arasında olsa da, iş gücünün %90’ı SEO üzerine ayrılmış durumdadır. (+)

İletişim bilgileri: 216 392 3929, info@webtures.com, aynı zamanda firmanın adresini sağlanan Google map haritası aracılığı ile öğrenebilirsiniz. (+)

Sektöre katkıları: SEOhocasi.com ve alt dizinlerine kurulmuş onlarca uygulama, fuub.net, trustrank.gen.tr, SEOaraci.com, smartbacklink.com, pingsubmit.com, sosyalkredi.com (+)

Firma detayları: Şu an için şirket bünyesinde 5 adet uzman çalışıyor. (+)

Whois bilgileri: Erişilebilir ve korunuyor. (+)

Bütün bu bilgileri detaylı olarak kaliteli, kurumsal bir şekilde bulabileceğiniz Webtures SEO firması, benden 6 artı puan alıyor.

Sizin görüş ve önerileriniz ile daha da gelişecek ve düzenlenecek olan bu liste, Türkiye’de kurumsal SEO çalışmalarına katkı yapma düşüncesi ile hazırlanmıştır.

Unutmayın, Matt Cutts’ın dediği gibi “SEO spam demek değildir”. Umarım Türkiye’de sektör olması gereken yere çok kısa sürede gelebilir ve bu işi layıkıyla etik olarak yapan SEO firmaları sayısı artar.

Bize göre; En iyi SEO firması Webtures