Onpage SEO, her geçen gün önemi artan ve kullanıcı odaklı iyileştirmeleri ön plana çıkan en önemli yapıdır. Yaklaşık oranlarda, Onpage SEO %45 lik, site dışı SEO’nun da %25’lik oranda önemli olduğunu söyleyebiliriz. Geri kalan %30 için de UX yani kullanıcı deneyimi önemsenmektedir. Tabi ki bu oranlar yaklaşıktır ve her algoritma sonrasında ufak farklılıklar göstermektedir. Bir sitenin farklı siteler tarafından önerilmesi, paylaşılması önemli olduğu kadar, kendi içinde de ait olduğu sektörle ilgili olması büyük önem taşımaktadır. Onpage SEO kavramını da 2 başlık içerisinde inceleyebiliriz.

OnPage SEO

• Tasarım Açısından Onpage SEO

• Yazılımsal Açısından Onpage SEO

Tasarımsal SEO, daha çok basit html ve css ile ilgili kriterleri içerirken, Yazılımsal SEO URL tipi, yönlendirmeler, hata sayfaları vb. gibi kriterleri kapsamaktadır. Genelde yazılımsal SEO’nun hataları daha büyük sorunlarına yol açabilecek düzeydedir. Bu sebeple sitelerinizin yazılım bakımından SEO ile uyumlu olmaları büyük önem arz etmektedir. Öyle ki, URL yapısı gibi bazı köklü özelliklerin sonradan düzeltilmesi bile kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Yazılımsal SEO için genelde WordPress tarzı yapılar uygun görülse de, unutulmamalıdır ki, her WordPress sitesi farklı tasarımları sayesinde de tasarımsal SEO kalitesi açısından farklılık göstermektedir. https://www.seohocasi.com/seo-analiz/ Adresi üzerinden yapabileceğiniz bir sorgulamada kolayca görebilirsiniz ki, her WordPress sitesi aynı oranda başarılı çıkmayacaktır. İşte bunun asıl sebebi de tasarım açısından SEO’ya uygunluktur.

Özetle site içi SEO, arama motorlarının siteyi daha kolay ve hızlı ziyaret etmesi, önemli kelimeleri ön plana çıkarması açısından önemlidir.