SEO Fiyat Hesaplama

Google Güncellemesi – Köprü Sayfalara Darbe

Google’ye gelen en son güncellemeden haberiniz vardır mutlaka. Bu güncellemenin köprü sayfalara da etki edeceğini belirtmek isteriz. Serp arama sonuçlarında yer alan ve sıkça karşılaştığımız, kullanıcıya bilgi vermekten ziyade kullanıcıları tek bir tarafa çekmeye yönelik olduğu için yakın zamanda artık arama sonuçlarında listelenmeyecekler.

Google’nin kullanıcı odaklı güncelleştirmeler yaptığını hepimiz biliyoruz. Aslında bunca çalışmanın tek amacı kullanıcıya doğru bilgiyi vermek. Bilindiği üzere köprü sayfalar black SEO denilen yöntemlerle hazırlanıyor. Temel düzeyde çok fazla bilgi içermedikleri gibi yönlendirdikleri sitenin de içeriği düzgün değilse kullanıcı tam olarak istediği sonuca ulaşamaz. “Peki ya düzgünse ne olur ?” diye bir soru aklınıza gelmiş olabilir. Bu durumda bu köprü sayfalar spam görevi görebilir ve yönlendirildiği sayfa Google tarafından cezaya çarptırılabilir. Biz SEO uzmanları sürekli kullanıcı odaklı olun, Google’yi kandırmaya çalışmayın, kullanıcılara istedikleri bilgileri verin, özgün olun ve kopya içerik kullanmayın diye defalarca tekrarlıyoruz. Bunu yapmanızı istemekteki amacımız serp arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanız ve bulunduğunuz sıralamadan daha alt sıralara düşmemenizdir. Google artık yaptığı bütün algoritma değişikliklerinde kullanıcılara bilgi vermeyen, kötü amaçla oluşturulmuş bütün web sitelerini daha da arka plana itiyor.

Yakın bir zamanda kullanıcıyı bu köprü sayfalar üzerinden kendi web sayfalarına çekmeye çalışanlar artık arama sonuçlarında gösterilmeyecek ya da daha alt sıralarda ( çoğu kişinin bakmaya gerek bile duymadığı 10 veya daha üzeri sayfalar ) gösterilecekler. Bunun tam olarak ne zaman arama sonuçlarına yansıyacağına dair elimizde kesin bir bilgi henüz yok. Ama bu konu ile ilgili bilgi veren google eğer web sitelerinde buna benzer çalışmalar var ise site sahiplerine bunları kaldırmaları için süre tanımış gibi görünüyor.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Mart 2015

Google Güncellemesi – Köprü Sayfalara Darbe için Yorumlar

 • Hüseyin
  Hüseyin 21 Mart 2015, 20:28

  Köprü sayfadan kastı, Affiliate (Satış Ortaklığı) vb. programları kullanarak sadece bir ürüne yönelik hazırlanmış web siteleridir. Bu web siteleri, tek bir ürüne içerik hazırlayarak, bağlantı verdiği linkle ürünün resmi satış sayfasına yönlendirip kazanç sağlamaya çalışan web siteleridir. Sanırım google buna savaş açmış gözüküyor.

 • Pertev Sugötüren
  Pertev Sugötüren 19 Mart 2015, 10:37

  Tam olarak tanıtım yazıları deği. Ama kullanım şekline göre de değişmektedir. Tanıtım yazıları birbirinden farklı ip’lerde ve farklı şekillerde yazıldığı zaman fayda sağlarlar. Köprü sayfalar ise daha çok Black SEO teknikleri ile hazırlandırılmış ve anahtar kelime ile boğulmuş çöp sayfalardır.

 • Kayhan kabak
  Kayhan Kabak 18 Mart 2015, 17:14

  Yanlış anlamadıysam köprü dediğiniz başka siteler de kendi sayfamızın tanıtımını yaptığımız yazılar mı başka şey mi?

Google Güncellemesi – Köprü Sayfalara Darbe için Cevap Yaz