Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  783 Görüntülenme

Uzun süredir kırılmaların fazlaca olduğu bir URL şekliyle ilerliyoruz. Bu şekilde fazlaca kırılma yaşanan binlerce içerik var. Bu durum Google'a kötü etki ettiğinden bir yönlendirme sistemiyle aradaki kırılmaları kaldırarak sadece alan adı ve içerik adı şeklinde düzenlemek istiyoruz.

Örneğin:

ornekdomain.com/kategori/altkategori/icerikbasligi.html

Yukarıdaki URL'yi şu şekilde yönlendirme ile düzenleyelim istiyoruz:

ornekdomain.com/icerikbasligi.html

Merak ettiğimiz, bu şekilde bir düzenleme sonrası Google tarafından indekslenmiş ve ilk sayfada olan içeriklerimizin sıralamasında bir sorun olur mu? Sayfaların otorite puanlarında ya da hızlarında yönlendirme kaynaklı bir düşüş yaşanır mı? Ve WordPress için önerebileceğiniz bir sistem var mı?

Teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • URL Kırılımlarının Kaldırılması için Yanıtlar

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   18 Haziran 2020, 15:46

   1

   Öncelikle URL yapısının nasıl olması gerektiğinden biraz bahsetmek isterim. Ziyaretçiler tarafından okunabilen, doğru bir URL, hedef sayfanın ne olduğuyla ilgili net bir fikir verir ve sayfada ne olduğunu açıkça belirterek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Tıklama olasılığını yükseltir. Sıralama faktörleri arasında yer alır. URL içerisinde anahtar kelimeye yer vermek sıralamada daha iyi konumlarda yer almanıza yardımcı olur. Bu nedenle URL yapısının en sade şekilde olması tercihimizdir. Sizin de belirttiğiniz gibi URL kırılımlarında düzenleme gerçekleştirilmesi gayet normal bir davranıştır. Burada doğru bir strateji ile ilerlemeniz durumunda sorun yaşamazsınız. Eski URL’in yeni URL’e 301 yönlendirmesi sağlanması ve kaynak kodda yer alan eski URL linklerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda kullanıcıları yönlendirme sonucu yeni URL’iniz ile karşılamış olacaksınız.

  Cevapla

  URL Kırılımlarının Kaldırılması Sorusunu Cevapla