Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1653 Görüntülenme

Önceki sorularda aradım ama sağlıklı sonuç alamadım belki 2 harfli bir kelime olduğu için; "ip".

SEO'da özel IP sizce şart mıdır? Olmazsa olmaz gözüyle mi yoksa olursa güzel olur, olmasa da olur gözüyle bakmamız lazım?

Hali hazırda yayın yapan siteyi özel IP'ye kaydırsak bir avantajını görür müyüz?

 • 1
 • 1
 • SEO'da IP Önemli Midir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   3 Haziran 2021, 13:17

   1

   Merhaba,

   IP adresinin SEO'ya doğrudan etkisi çok fazla olmasa da bulunmaktadır.

   Web siteye özel bir IP adresine sahip olmak, özel bir SSL sertifikası kurmayı çok daha kolaylaştırır ve hepimizin bildiği gibi Google, SSL sertifikasına sahip web sitelere çok daha pozitif bakar.

   Özel bir IP adresi, daha iyi performans sağlayabilir. Özel IP adreslerinin yüklenmesi, paylaşılan IP adreslerinden daha hızlıdır. Bu, kullanıcıların (ve Google'ın) bir web sitesine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Fiziksel mesafe web sitesi yükleme süresini etkileyebileceğinden, yerel bir sunucuya sahip olmak SEO puanımızı da olumlu etkilemeye yardımcı olur.

   Ayrıca şunu unutmamalıyız ki, paylaşılan IP adresini kullanan web siteleri, trafik çok yüksekse çökebilmektedir.

   admin
   Admin

   15 Ağustos 2014, 22:18

   1

   Her site için özel bir IP tanımlaması her zaman daha iyi ve sağlıklı sonuçlar vermektedir. Bu tanımlamalar içerisinde de size tanımlanacak IP adresinin temiz olması, geçmişte ağır durumlara maruz kalmış yada mail konusunda ban yememiş sitelerin olması çok daha iyi etki gösterecektir.

   Ayrıca sitenizi farklı bir IP adresine tanımladığınızda da sıralamalarda düşüş yaşayabilirsiniz fakat site IP adresiniz güzel ve temiz bir IP ise bu durum ilerleyen zamanlarda sitenize fayda sağlayacaktır.

  Cevapla

  SEO'da IP Önemli Midir? Sorusunu Cevapla