Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1416 Görüntülenme

Sunucu IP adreslerinin SEO'ya etkisi ile ilgili kaynak sıkıntısı var. Benim örneğin x.x.x.80 IP sinden başlayan 10 IP tanımlanmış olan bir sunucum var x.x.x.89'da bitiyor. Ve bu IP ler aynı CName de. Her IP de de farklı siteler var ve ben bu sitelere SEO çalışmaları yapıyorum. Bazen tek taraflı link veriyorum birbirine. Karşılıklı link çıkışı asla olmuyor. Böyle bir durumda tüm sitelerin aynı CName de olması SEO çalışmalarını etkiler mi? Sitelerin başarısını düşürür mü? Hepsinin sıralı IP lerde olması Google açısından bu siteleri önemsiz kılar mı? Yoksa bu sıralı IP düzeni sadece birbirlerine link çıkışı yapıldığında (backlink) bunu mu değersiz kılar? Aynı CName olduğu için.

 • 1
 • 1
 • Aynı Cname IP Adreslerinde Bulunan Siteler için Yanıtlar

   admin
   Admin

   30 Mayıs 2014, 18:48

   1

   Aynı IP adresinde olan sitelerde aynı anahtar kelimelere çalışma yapılırsa iki siteden bir tanesi ceza alır, bu durum Google'da yıllardır devam eden bir işlemdir. Diğer taraftan aynı CName'ye bağlı olmaktansa 10 farklı IP için 10 farklı CName kullanmak her zaman daha mantıklı bir işlemdir ve SEO konusunda da iki farklı sitede benzerlik oluşmasına ihtimal dahi vermez.

   Aynı CName'ye sahip ve aynı anahtar kelimelerde yapılan bir SEO çalışması varsa diğer siteleri olumsuz etkileyebilir fakat farklı siteler ve farklı anahtar kelimeler yer alıyorsa bu SEO görünürlüğü açısından herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

  Cevapla

  Aynı Cname IP Adreslerinde Bulunan Siteler Sorusunu Cevapla