Şikayet Kaldırma

Bir şikayeti veya çeşitli ünlü platformlarda olumsuz yorumları nasıl sileceğiniz konusunda hala yollar mı arıyorsunuz?

Şikayet Kaldırma
Şikayet Kaldırma 1

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alan veya amaçlanan bir alıcı olarak sizinle iletişim kuran kişiler, sosyal medya grupları ve platformlarında bir şirket olarak deneyimlerinizi sizin için ürününüzle paylaşabilir. Bunlara inceleme denir.

Yorumlar olumlu veya olumsuz olabilir ve itibarınızı artırabilir veya bozabilir.

Dünya satışlarının yarısına yakın çevrimiçi ortamda gerçekleştiği bugünkü kesik boğaz yarışmasında, markanızın imajında büyük bir leke haline gelebilir. Bu nedenle, çevrimiçi şikayetleri zamanında kaldırmak zorunludur.

Bu şekilde düşünün: Web sitenizi, uygulamanızı ve pazarlama stratejinizi harcar ve özenle yaratırsınız. Onlar sayesinde izleyiciler ürününüzü satın almak istiyor. Ama sonra değerlendirmeleri kontrol ve sonunda markanıza güvenmemeye karar veriyorlar. İş kırmanın yanı sıra gerçekten kalp kırıcı olabilir.

Ürününüzü veya hizmetlerinizi zorlayacak fiziksel bir satış elemanınızın olmadığı çevrimiçi dünyada bu çok büyük bir olumsuzluktur.

Çevrimiçi İtibar Yönetimi (ORM)

Şikayet web sitelerinden Tüketici Şikayetlerinin kalıcı kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Ününüze kalıcı ve etkili bir şekilde zarar verebilirler. Bu nedenle, hızlı ama dengeli bir şekilde davranmamız gerekir.

Durumu kısa ve keskin şekilde ele alan olumlu bir görünümle yanıtlayın.

Durum sizlere sahte geliyorsa incelemeyi işaretleyin.

Eğer ki durum gerçek ise bunu düzletmeye çalışın.

Şikayet Kaldırma 2

Şikayet Kaldırma Hizmetinde Biz Neler Yapıyoruz?

Gerçek bir şikayet kaldırma şirketi olarak hayatınızı kolaylaştırıyoruz. Kötü Google incelemelerini nasıl kaldıracağınız ve diğer ünlü sitelerden nasıl kaldıracağınız konusunda yollar arıyorsanız, bu konuda gerçek yardımcılarınız bizleriz.

Bir işletme sahibi olarak şirketinizi oluşturmak ve marka imajını geliştirmek için zaman, para ve çaba harcadığınızı biliyor ve anlıyoruz. Ancak ne yazık ki, olumsuz eleştiriler veya şikayetler tüm bunları ve daha fazlasını düşündüğünüzden daha uzun bir süre etkisi altında bırakma yeteneğine sahiptir.

Google, Facebook gibi ünlü sosyal medya sitelerinde olumsuz olan her şey, bu çok ziyaret edilen siteler pozitif pazarlama için benzersiz bir kapsam sağlar, ancak burada yayınlanan olumsuz yorumlar da hedef müşterileriniz de dahil olmak üzere binlerce izleyici tarafından okunabilmektedir.

SEO Hocası, bir incelemenin bu olumsuz yönlerini bir izleyicinin bakış açısından olumlu görüşüne dönüştürebilen bir sosyal pazarlama işleyicisidir. Kısacası, olumsuz tüketici yorumları kaldırabilir, çeşitli tüketici şikayet panolarından olumsuz yorumları ve incelemeleri kaldırabiliriz.

ORM Stratejimiz

Bazı gölgeli incelemeler size ve şirketinize tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarar verebilir. Onların varlığının farkında bile olmayabilirsiniz, ancak olumsuz sonuçlarıyla karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek tüm şikayetlerin giderilmesini ve çözülmesini garanti ediyoruz:

Öncelikle platformun yanı sıra hasara neden olan üyeleri de tespit edeceğiz.

Daha sonra da onlara mümkün olan en iyi şekilde yanıt vermenize yardımcı olacağız. Olumlu görünen bir yanıt ya da gerekli bir özür olsun, ortaya koymak için en iyi yolları hazırlayacağız.

Ne yazık ki, bu platformlarda yayınlananlar kalır. Sahte yorumları elemenize ve bu platformların tüketici şikayetlerini tamamen ortadan kaldırmasına yardımcı oluyoruz.

Şikayet Kaldırma 3
Şikayet Kaldırma 4

Neden Şikayetlerin Kaldırılması Gerekir?

Büyük ya da küçük hatalar olabilmektedir. Ancak, tek bir hatanın yıllar içinde inşa edilmiş bir şirketin itibarını gölgelemesine izin verilmemelidir. İşletmelerin diğer bir yönü kötü rakipler ve kötü tasarımlara sahip diğer bireylerdir. Örneğin; bazı öfkeli çalışanlar size karşı bu tarz planlar yapabilmektedir.

Kötü bir incelemenin neden olabileceği zararın farkındadırlar ve sadece kaybınız uğruna sahte olaylar yaratabilmektedirler. Korkmayın. SEO Hocası, bu eleştirileri en olumlu bakış açısıyla, yumuşatmayı veya saldırılarını tamamen ortadan kaldırarak karşılaşmanıza yardımcı olan önde gelen bir şikayet kaldırma ajansıdır.

Şikayetlerin Dezavantajları:

İnternet global bir açık platformdur. Üzerine yazılan her şey milyonlarca kişi tarafından okunuyor ve zihniyetleri şekillendirmede uzun bir yol kat ediyor. Özellikle aşağıdaki gibi çok fazla zarara neden oldukları için kötü Google incelemelerini kaldırmanız gerekir:

Hedeflenen müşterilerin olumsuz zihniyetini oluşturma,

Sosyal platformlarda olumsuz tartışmaya yol açabilir,

Satışlarda azalmaya neden olur,

Negatif marka adı oluşturur,

Ürününüzü itmek için fiziksel bir satış elemanı olmadan, olumsuz yorumlar tüm pazarlama planlarınızda bir leke haline gelebilir.

Çevrimiçi pazarlamada harcanan zaman, para ve çaba kaybı vb.

World Wide Web (www) şu anda en büyük pazaryerine sahiptir. Böylece, bir işletme sahibi olarak dijital varlığınızı kaçıramaz veya görmezden gelemezsiniz. Aslında, bazı işletmeler günümüzde sadece resmi bir fiziksel mağaza olmadan sadece dijital varlıklarına dayanarak işlev görmektedir. Böyle bir senaryoda olumsuz yorumlar, mağazanızın hemen önünde duran ve sizi, markanızı ve ürünlerinizi içeri girip kontrol etmek isteyen müşterilere kötü bir şekilde bakan kızgın bir müşteri veya bireysel gibidir. Evet, ne yazık ki o kadar kötü.

Şikayet Kaldırma 5
Şikayet Kaldırma 6

Tüketici Şikayetleri Nasıl Kaldırılır?

Olumsuz Yorumlar ve şikayetler çevrimiçi her işletme için zor bir durumdur. Hızlı ve iyi kullanılmaları gerekir. Buradaki en iyi yol uzman yardımı istemektir. SEO Hocası, bu durumları gerçekten iyi idare etmek için kolları iyi bazı hilelere sahip iyi kurulmuş bir pazarlama organizasyonudur. Tüketici şikayetlerini etkili bir şekilde gidermenize yardımcı olacağız . Tüm bu olumsuzluklara garantili çözüm sağlıyoruz ve müşteri güveninizi ve işinizi yeniden kazanmanıza yardımcı oluyoruz.

İyi çalışıyoruz ve müşterilerimiz çözüm ve hizmetlerimizden memnun olana kadar gayretle çalışıyoruz. Tüm web sitelerinde yayınlanan tüm olumsuz yorumları ve şimdiye kadar sahip oldukları olumsuz etkileri etkili bir şekilde filtreleyeceğiz. Daha sonra onları olumlu görünümlü seçeneklere ve senaryolara dönüştürmek için yavaş ama etkili bir şekilde çalışacağız. Genel olarak bu görev şunları içerir:

Olumsuz görünen yayınları ve en çok etkilendikleri kişileri bulmak,

Sahte olanları etiketleme ve orijinal olanları yanıtlama,

İlgili konuları çözmek için bir eylem planı çerçeveleme,

Negatifleri marka imajınız için pozitiflere dönüştürmek için yanıtlama ve strateji oluşturma.