Yeni açılmış bir site için site dışı çalışmalar yapılmadan önce mutlaka detaylı bir şekilde iyi bir analiz gereklidir. Yapılacak çalışmalar, rakiplerin yaptığı çalışmalar gibi kendi yolunuzu çizerken lazım olacak bir çok detaylı bilgiyi elde edebilirsiniz.

Backlink alımından kastınız footer ve sidebar link ise doğal olmadığı için bu backlink türlerinden uzak durmalısınız. Daha doğal olan makale içerisinden link çıkışları çok daha sağlıklı olacaktır.

Site dışı çalışma gerçekleştirirken ise Pagerank değerini pek baz almayabilirsiniz. Google artık Pagerank güncellemesi yapmadığı için bu değer de Google nezdinde artık çok fazla önemli olmamaktadır. Backlink alacağınız sitede daha çok çöp olup olmadığını anlamak için kaç adet link çıkışı olduğuna bakabilirsiniz. Eğer bir site doğal içeriklerden çok sadece tanıtım yazıları ile içerik sağlıyorsa bu çöp bir site olmaktadır. Bu siteler bir süre sonra sizin sitenize zarar verebilecek bir yapıya da dönüşebilir. Dolayısı ile bir sitede ne kadar tanıtım amaçlı yazı bulunduğuna dikkat edebilirsiniz. Aynı şekilde Trustrank değerini de baz alarak hangi siteden backlink alabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bir sitenin Trustrank değerini ölçmek için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz.