Gmail Reklamları

Tıklanan bir Gmail Reklamı, gömülü resimler ve videolar içeren e-posta boyutunda bir reklam genişleyerek, reklam verenlerin Gmail'de çeşitli hedeflere ulaşmalarını sağlar.

Gmail Reklamları
Gmail Reklamları 1

Gmail Reklamları Nasıl Çalışır?

Gmail'in ayda 1,2 milyardan fazla aktif kullanıcısı vardır ve Google'ın reklam hedefleme algoritması, YouTube, Chrome ve farklı sağladığı diğer hizmetlerden gelen müşterilerden toplanan verileri kullanır.

Bu veriler daha sonra, reklam verenlerin davranışlarına, ilgi alanlarına ve amaçlarına odaklanarak potansiyel müşterileri bulmalarına veya mevcut veya benzer bir kitleye yeniden pazarlama yapmalarına olanak tanır. Etkin Gmail kullanıcılarının sayısı göz önüne alındığında, Gmail Reklamları olan reklam verenler için olanaklar sınırsızdır.

Gmail Reklamlarının Özellikleri

Gmail reklamları için unutulmaması gereken özelliklerden bahsetmek gerekirse;

Tüm şablonlar aynı daraltılmış reklam özelliklerini izlemektedir.

Logo eklenmelidir. Boyutları ise; minimum 144 piksel x 144 piksel, maksimum 150KB en boy oranı 1:1 şeklinde olmalıdır.

Reklam daraltılmış durumdayken mobil cihazlarda gösterilir.

20 karaktere kadar işletme adı eklenmelidir.

Tıkla İndir Gmail Reklamları için gönderenin adı, reklam verenin tanınan adı veya tanıtılan indirilebilir uygulama olmalıdır.

25 karaktere kadar başlık sınırı vardır.

90 karaktere kadar açıklama eklenmelidir, bu açıklama harekete geçirici bir mesaj içermelidir.

225 karaktere kadar URL görüntülenmektedir.

Gmail Reklamları 2
Gmail Reklamlarının Kullanılması İçin 5 Neden

Kampanyanızın hedefi, web sitenize trafik yönlendirmek ve marka bilinirliği oluşturmak yerine potansiyel müşteriler oluşturmak için Gmail reklamcılığı oldukça önemlidir.

Gmail’in Mobil Cihazlardaki Popülerliği

Dünya genelinde bir milyardan fazla Gmail kullanıcısı var. Bu yalnızca potansiyel müşterilerinizin, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, Gmail'de de etkin olduğu anlamına gelir. Dahası, mobil kullanım giderek artıyor ve Litmus Email Analytics tarafından yapılan bir araştırma, e-postaların neredeyse yarısının akıllı telefonlarda ve tabletlerde açıldığını gösteriyor.

Yatırım Getirisi (ROI)

E-posta açık oranları genellikle% 5-10 civarında seyreder. Araştırmalar, bazı reklamverenlerin, arama ağı reklamlarının yanında e-posta reklamlarını kullanırken tıklama oranlarını neredeyse üçe katladığını göstermektedir.

Sadece bu da değil. Ayrıca dönüşümlerde çarpıcı bir artış gördüler. Gmail Reklamları, e-postalarınızı hedef kitlenizin önüne getirmenin test edilmiş ve basit bir yoludur.

Etkileyici Potansiyel Satış Yaratma Oranları

Tıklama başına ödeme (PPC) stratejisi olarak Gmail Ads, web siteniz için yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturabilir. Reklamlarınız yalnızca Gmail ağındaki potansiyel müşterilere gösterilebilse de, Gmail Reklamlarından gelen tıklamaların dönüşüm sağlama olasılığı yüksektir. Bu, reklamlara alakasız tıklamaların filtrelenmesi nedeniyle reklam harcamanızı azaltır.

Yüksek Görüntülenebilirlik Seviyeleri

Google Ads kampanyaları Gmail'de şu şekilde çalışır:

Hedeflenen kullanıcılar gelen kutularında "daraltılmış reklamı" görür.

Tıkladıktan sonra, reklamın "genişletilmiş" sürümü görünür. İletiyi çekici bulan kullanıcılar, reklamın eşlik eden bağlantısını tıklayıp web sitenize gelebilir.

Gmail Ads'deki ROAS (reklam harcamalarından elde edilen gelir) son derece yüksektir, çünkü daha fazla bilgi edinmek için yalnızca en alakalı kullanıcılar daraltılmış reklamları tıklar.

Çok Fazla Yaratıcı Seçenek

Gmail Ads, reklam verenlere yalnızca standart tek reklam resimleri değil, birkaç ilginç reklam öğesi seçeneği sunar. Hedeflerinize ve etkinliklerinize bağlı olarak, aşağıdaki biçimlerden herhangi birini kullanabiliriz:

Tek tanıtım şablonu

Çok ürünlü şablon

Standart görüntü

Katalog şablonu

Katalog şablonları birçok farklı reklam veren türü için iyi çalışır. Mevcut biçimler ve şablonlar size iyi hizmet etmiyorsa, özel HTML kullanabilirsiniz.

Gmail Reklamlarında Hedefleme Seçenekleri

Gmail reklamlarında belirli kitlelere ulaşmanın farklı yolları mevcuttur. Bunlar;

Yakın ilgi alanı kitleleri

Markanızın değerini ve mesajlaşmasını potansiyel müşterilere göstermek için bu kitleler arasından seçim yapılması gerekmektedir.

Kitle anahtar kelimeleri

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi en iyi açıklayan anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini seçmeye özen gösteriyoruz. Böylelikle, reklamlarınız en çok ilgilenen Gmail kullanıcılarına gösterilir.

Otomatik hedefleme

Hedef kitlenize nispeten daha düşük bir maliyetle ulaşmanıza olanak tanır.

Amaca göre hedefleme

Google’ı diğer reklam platformlarından ayıran şey, bir kişinin bir ürün veya hizmet satın alma olasılığını öngörme yeteneğidir. Gmail reklamları ile hedef müşterilerinize ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

Müşteri eşleşmesi

Google’da paylaştığınız müşterilerle ilgili verilere dayanarak müşterilere reklam gösterebilirsiniz.

Demografi

Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla, yaş aralığı, cinsiyet veya hane halkı geliri gibi belirli demografik kategorilere ait kişilere ulaşabilirsiniz.

Pazardaki kitleler

Sunmakta olduğunuz ürün veya hizmetlere benzer bir ürün veya hizmeti satın alan ve aktif olarak düşünen müşterileri bulmak için bu hedef seçeneğini önermekteyiz.

Yaşam olayları

Gmail Reklamlarının güçlü hedeflemesi, evlilik, kolej mezuniyeti veya kültürel durumlar gibi hayatlarının kritik anlarında müşterilere ulaşmanıza olanak tanır.

Yeniden pazarlama

Şirketinizin ürün ve hizmetleriyle daha önce etkileşimde bulunan kişileri yeniden kullanın. Bu kişiler önceki site ziyaretçilerini, mobil uygulama kullanıcılarını, videolarınızı görenleri ve hatta listelerinizdeki kullanıcıları içermektedir. Zaten bir müşteri listeniz varsa Google, listenize benzer kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu stratejiye yaygın olarak "benzer kitleler" denir. Bu, yüksek dönüşüm sağlayan müşteri tabanına sahip işletmeler için özellikle yararlı bir potansiyel müşteri oluşturma tekniğidir.

Gmail Reklamları 3
Gmail Reklamları 4

Gmail Reklamlarını Optimize Etmek İçin 5 İpucu

Gmail reklamları için unutulmaması gereken özelliklerden bahsetmek gerekirse;

1) Google Ads'de üç Gmail metriği vardır: Gmail Yönlendirmeleri, Gmail Kayıtları ve Web Sitesine Gmail Tıklamaları. Analiz etmek için yeterli veriye sahip olduğunuzdan, reklam kopyalarınızı yaklaşık üç ay boyunca yayınladığınızdan emin olun. Eğer bu kadar uzun süre bekleyemeyeceğiniz için bu mümkün değilse, "rotasyonunu optimize et" yöntemini seçerseniz; Google bunu sizin yerinize yapar.

2) Reklam performansını ölçmenin en iyi yolu ' Gmail Web Sitesine Tıklama Sayısı ' dır. Her tıklamayı sayar, yani bir Gmail reklamı her açıldığında, kullanıcının web sitenize tıklamadığı reklamlar da dahil olmak üzere.

3) En iyi sonuçları elde etmek için, yalnızca bir tane yerine, birden fazla video veya resim kullanın ve farklı müşterileri reklamlarınıza hedeflemek için birbirleriyle nasıl performans gösterdiklerini test edin.

4) Gmail reklamlarının asla görüntülenmeyecek bir kalite puanı vardır. E-posta tıklama oranlarınızın reklamlarınızın Kalite Puanını gösterdiğini unutmayın.

5) Reklamlarınızın performansını kontrol etmek ve takip etmek için teklif seçeneklerine ve otomatik hedeflemeye fazla güvenmeyin.