SEO Fiyat Hesaplama

Sezonluk Seo

İnternet dünyasındaki birçok sektör de, yerel çalışan firmalar gibi sezona bağlı olarak iş hacminde değişiklik göstermektedir. Birçok sektörde iş yoğunluğu sezona göre farklılık gösterirken, bazı sektörler ise neredeyse sadece kendi sezonunda iş yapabilmektedir. Örneğin yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde tatil, organizasyon, zayıflama, estetik ve eğlence gibi sektörler ivme kazanmaktadır. Gelir düzeyinde artış gören veya daha fazla artışı görmek için çaba gösteren her girişimci kendi sezonunda SEO çalışmalarına yatırım yaparak sezondan maksimum faydayı sağlamaya çalışmaktadır. Ancak gözden kaçan bazı önemli püf noktalarına dikkat ederek hem %20 düzeylerine varan daha ekonomik SEO çalışmaları yapabilir hem de bu kadar düşük maliyetle gelir düzeyinizi çok daha üst düzeylere yükseltebilirsiniz. İşte Sezonluk SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

Sezona yatırım amaçlı SEO çalışması yaptıran firma sahibi veya girişimcilerin en büyük hatası, SEO yatırım başlangıcını sezonun başlamasıyla yapmasıdır. Unutulmamalıdır ki SEO çalışmaları ortalama olarak 2 - 3 ayda meyvesini veren çalışmalardır. Bu sebeple sezon başında başlatılan bir SEO çalışması sezon sonunda doğru zirveye ulaşacak ve en büyük verimi sezon sonunda verecektir. Bu sebeple yapılan çalışmanın büyük bir çoğunluğu boşa gidecektir. Aynı zamanda sezon başlangıcında birçok firmanın bu çalışmaları başlatması rekabet düzeyini arttıracak ve bununla birlikte SEO maliyetleri de tavan yapacaktır. Bu sebeple yapılacak en önemli adım, sezon başlangıcından birkaç ay önce SEO çalışmalarını başlatmak olmalıdır.

Maliyetlerle örnek bir kıyaslama yapalım;

Tatil kelimesi ilk sayfa (sitenin şuanki konumunu 5. sayfa olarak değerlendirecek olursak)

ilk sayfaya ulaşma süresi : 2.5 - 3.5 ay

Maliyet : 9.500 - 12.000 tl civarında olacaktır.

Rekabeti daha az tatil turları gibi kelimelerde ise fiyatlar 4.000 - 7.500 düzeylerinde seyredecektir. ve süre yine minimum 2 ay olacaktır.

Ancak tatil sektöründe SEO çalışmasına Mart ayı gibi başlanmış olsaydı fiyatlar ve süre bilgisi aşağıdaki gibi olacaktı.

Sezondan 2 ay önce tatil kelimesi ;

ilk sayfa 1.5 - 2.5 ay

Maliyet : 4.000 - 6.000 TL

Tatil turları kelimesini dikkate alacak olursak bu fiyatlandırma; 2.000 - 3.000 tl düzeyinde olacaktır. Yani süre ve fiyat neredeyse yarısına kadar düşmektedir. Ancak bu durumun en karlı tarafı ise, sezonun başlamasıyla sizin zirvede yer almanızdır. Yani 2 ay erken bir şekilde sezonu açmanız (satışlar anlamında) sektörünüzde 2 ay fazladan gelir elde etmeniz demektir. Yani daha az maliyetle daha fazla gelir elde etmek tam anlamıyla sezondan önce SEO çalışmasını başlatmakla mümkündür.

Peki yaz sezonu için geç mi kalındı ?

Birçok ana kelimede evet. Yani sektörün yapı taşı rekabet düzeyinin maksimum olduğu kelimelerde çalışmaya başlamanız sadece maddi kayba yol açacaktır. Yapmanız gereken sektördeki ikincil düzeyde öneme sahip anahtar kelimeleri tespit ederek, daha az rekabetli kelimelerde daha hızlı sonuçlar elde etmeye çalışmanızdır. Bu kelimeleri de Google Ads keyword tool veya Google insights gibi araçlar vasıtasıyla tespit edebilirsiniz.

SEO'daki en önemli stratejilerden bir tanesi de, geleceği görmektir. Aslında bu çok zor olmamakla birlikte belirgin olmaması aynı zamanda bu durumu riskli hale getirmektedir. Ancak maliyetine oranla gelir düzeyi kıyaslandığında bu riske kesinlikle değecektir. Örnek olarak, henüz piyasaya çıkmamış bir ürün veya yeni çıkmış bir ürünün 2 - 3 ay sonra tutacağını düşünüyorsanız bu ürün üzerine şimdiden SEO çalışmasını başlatmanız hem rekabet olmaması sebebiyle daha ekonomik olur hem de çok minimum maliyetle hedefe ulaşılır. Sektörün canlanmasıyla birlikte zaten önceden zirvede yer aldığınız için kısa sürede gelir elde etmeye başlarsınız.

Peki Hangi Sektör Hangi Sezonda Canlanır ?

Aslında bu sorunun cevabını her firma sahibi çok net bilir, ancak bir de ziyaretçiler gözüyle sektöre ait talepleri arama yoğunluğundan tespit etmek istersek bunun için en iyi kaynak Google Trends olacaktır.

Örneğin, aşağıdaki link ve resimde görebileceğiniz üzere zayıflama ve ısıtıcı kelimelerinin tarihsel olarak aranma grafiği birbirinden oldukça farklıdır.

http://www.google.com/trends/?q=zay%C4%B1flama,+%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Aşağıdaki resimde de son 12 ay içerisinde aranma hacmi gösterilmiştir.

SEO Hocası
SEO Hocası
25 Şubat 2014

Sezonluk Seo için Yorumlar

 • Hüseyin Kerigan
  Hüseyin Kerigan 1 Aralık 2014, 17:34

  Bu Örneklemeye en iyi örnek rent a car sektörü de diyebiliriz. Yazın Mayıs ayında canlanır eylül ekim aylarında bitiş gösterir. demekki bizim SEO yaptırma zamanımız şubat ayı içerisidir. Yararını ancak o zaman görebiliriz demek ki. fakt verilen fiyat sanırım tatil için örnekti ? her sektör için aynı değildir. rent a car sektörü için bu fiyat bu kadar değildiri diye düşünüyorum.

 • Ali Tarık Geben
  Ali Tarık Geben 21 Mart 2014, 15:05

  Anlatım çok başarılı olmuş bu işte profesyonel olduğunuzu bir kez daha ortaya döküyor.

 • Tunahan Cansu
  Tunahan Cansu 20 Mart 2014, 01:12

  Kışın kombi siteleri revaşta olur yazın ise klima. Çok doğru bir konuya deyinmişsiniz. sezonluk çalışma budur.

 • Ergün Düzbayır
  Ergün Düzbayır 2 Mart 2014, 19:50

  Anlatım çok başarılı olmuş bu işte profesyonel olduğunuzu bir kez daha ortaya döküyor.

 • Özde Birgili
  özde Birgili 25 Şubat 2014, 07:11

  Gayet açıklayıcı ve faydalı bir yazı kaleme almışsınız. Paylaşımınız için teşekkürler…

 • Vira Rona
  Vira Rona 12 Ocak 2013, 04:03

  su arıtma sektörü ile ilgili bir sürü kelime var fakat tam olarak bunlardan hangilerini sitenin kelime yoğunluğuna oranı kaç olmalı bilmiyorum yani kelimelerin arama oranı tam olarak ne olmalı…

 • Ömer Buğra Öztürk
  ömer Buğra öztürk 9 Ocak 2013, 12:07

  2013 te SEO alanında google da herjhangi bir farklılık var mı yani sosyal ağların ağırlığı arttı mı siz ne diyorsunuz

 • Mustafa Oğuzhan Padak
  Mustafa Oğuzhan Padak 3 Aralık 2012, 11:35

  benim bir sorum olacak ben hazır site aldım ve SEO çalışması yapmak istedim ama site haritasını eklemem lazım bana site haritasının sitede otomatik olduğu ve site haritalarının artık google tarafından pek önemsenmediği direk baclink çalışması yapmam gerektiği söylendi acaba doğru mudur size göre ?

 • Bedia Memişler
  Bedia Memişler 1 Haziran 2012, 19:24

  ben istedigim kelimede yükseliyorum ama yazdigimi yazlar aşalarda kaliyor anlamadim bi işi ne yapabilirim

 • ek iş
  Ek Iş 28 Mayıs 2012, 15:06

  bilgi için teşekkürler. ancak, fiyat belirlerken neyi kıstas alıyoruz onu öğrenebilir miyim?
  rekabet elbet ama hangi ölçümler yapılıyor.

  birde bu fiyatlar peşin mi ödeniyor taksitle mi ?

 • Tunca Bent
  Tunca Bent 26 Mayıs 2012, 13:32

  Tatil ve otel sektöründe yükselmek oldukça zordur. Makale için teşekkürler arkadaşım.

 • Alçiçek Tekşan
  Alçiçek Tekşan 15 Mayıs 2012, 19:19

  Gerçekten güzel düşünmüşsünüz bununla işletmeciler güzel kazançlar elde edebilirler. Sezonluk çalışma mükemmel fikir.

 • Gökböri Mert Bağış
  Gökböri Mert Bağış 12 Mayıs 2012, 19:17

  SEO yu sitemde günceledim ve kaldırdım geri kuramadım kuru gösteriyor ama kurulu deyil yarımcı olma imnaınınız varmı? :s

 • Serkan Ayhan
  Serkan Ayhan 7 Mayıs 2012, 04:17

  Merhabalar,
  Kafama takılan bir sorun var. Bu SEO denen olay arama motorlarında üst sırada çıkmakta ne kadar etkilidir. Kafamı kurcalayan şu:
  Diyelim ki google’da kitap arayacaksınız. En basit arama şeklini düşünelim. Arama alanına “kitap” yazalım.
  İlk 3 sırada çıkan sitelerden birisi doğal olarak kitapyurdu.com’dur. Kitapyurdu.com’u incelediğinizde sitesinde hiçbir şekilde SEO dostu link kullanmadığını görürsünüz.
  Aynı şekilde ilk 10 sırada çıkan remzi.com.tr sitesinde de SEO dostu link kullanılmıyor. İşin ilginci remzi.com.tr sitesinde dil kodlaması dışında herhangi bir meta tag da kullanılmıyor. Yani anahtar kelime de bulunmuyor. Diyeceksiniz ki gerçek bir arama yaptığınızda farkı anlarsınız. Bunu da denedim. Bebeğimi Büyütürken isimli kitabı aradım. ilk 3 sırada remzi.com.tr çıktı. Dediğim gibi bu kitabın bulunduğu sayfada herhangi bir keywords, SEO link kullanılmamış.
  O halde bu SEO olayı bir çeşit kandırmaca mıdır?

 • Nebi Sayıl
  Nebi Sayıl 5 Mayıs 2012, 08:16

  Tanıdığım bir şirket var onun için sizi önerdim.Hayırlısı olsun 🙂 En yakın zamanda size ulaşacaktır.

 • Cenap Ağıroğlu
  Cenap Ağıroğlu 4 Mayıs 2012, 06:57

  Süper Bununla ilğilenecegim Çadır Kelimesiyle Ve Branda, Tente Bununla SEO Yapacam

 • Gülşen Dilan Usta
  Gülşen Dilan Usta 3 Mayıs 2012, 22:47

  SEO konusunda çok değerli bilgiler veriyorsunuz çok teşekkürler. Ama bu konuya değinmeniz ayrıca iyi olmuş. Bilinçsizce davranarak boşa çalışılmasını önlemiş oldu bu yazı.

 • Yusuf Süha Kurtan
  Yusuf Süha Kurtan 3 Mayıs 2012, 13:10

  Merhabalar Hocam fiyatlar biraz yüksek ama biliyoruz ki paranin karşiliğini alacaklari iy çalişmalar dileklerimle.

 • Ek Gelir
  Ek Gelir 3 Mayıs 2012, 11:41

  SEO hocasi yıllardır takip ettiğim çok güzel bir site , çok yerinde ve faydalı içerikler paylaşıyorsunuz, Para ile değeri ölçülemez, teşekkürler admin. Sizden ricam konusu ek gelir üzerine olan websiteleri için hangi kelimeleri ve konuları daha çok önerirsiniz, sağolun.

 • Hüseyin
  Hüseyin 3 Mayıs 2012, 10:32

  Makale çok faydalı olmuş eğer bu yazıyı tesadüfen de olsa okuyan bir yatırımcı sayenizde ekmek yiyebilir.

 • İsmail DEMİRTAŞ
  Ismail Demirtaş 3 Mayıs 2012, 09:13

  Evet çok güzel bir makale sezonluk SEO olayı mantıklı bende uçak bileti için böyle bir çalışma yapmak yaptırmak istiyorum.

 • Paksoy Varlı
  Paksoy Varlı 3 Mayıs 2012, 09:13

  hocam iyi hoşta çok pahalı fiyatları var bu SEO hizmetinin zaten iş yok hiç yemeyip içmesem gene karşılayamıyorum SEO hizmet parasını SEO hizmeti almak istiyorum ama çok param yok napıcam bilmiyom valla 🙂

 • Gökay Kişial
  Gökay Kişial 1 Mayıs 2012, 16:38

  cok yararlı bılgıler vemısınız ılk yorum benden olsun.zaten gelır esıttır zamanlama bır tane konu ıle adsens gelırın cok ıyı yere gelebılıyor.bunun ıcın takıp etmek nerden hangı konudan ekmek yenebılecegını ıyı bılmek gerekır

Sezonluk Seo için Cevap Yaz