Sezonluk Seo

İnternet dünyasındaki birçok sektör de, yerel çalışan firmalar gibi sezona bağlı olarak iş hacminde değişiklik göstermektedir. Birçok sektörde iş yoğunluğu sezona göre farklılık gösterirken, bazı sektörler ise neredeyse sadece kendi sezonunda iş yapabilmektedir. Örneğin yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde tatil, organizasyon, zayıflama, estetik ve eğlence gibi sektörler ivme kazanmaktadır. Gelir düzeyinde artış gören veya daha fazla artışı görmek için çaba gösteren her girişimci kendi sezonunda SEO çalışmalarına yatırım yaparak sezondan maksimum faydayı sağlamaya çalışmaktadır. Ancak gözden kaçan bazı önemli püf noktalarına dikkat ederek hem %20 düzeylerine varan daha ekonomik SEO çalışmaları yapabilir hem de bu kadar düşük maliyetle gelir düzeyinizi çok daha üst düzeylere yükseltebilirsiniz. İşte Sezonluk SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken püf noktalar…

Sezona yatırım amaçlı SEO çalışması yaptıran firma sahibi veya girişimcilerin en büyük hatası, SEO yatırım başlangıcını sezonun başlamasıyla yapmasıdır. Unutulmamalıdır ki SEO çalışmaları ortalama olarak 2 – 3 ayda meyvesini veren çalışmalardır. Bu sebeple sezon başında başlatılan bir SEO çalışması sezon sonunda doğru zirveye ulaşacak ve en büyük verimi sezon sonunda verecektir. Bu sebeple yapılan çalışmanın büyük bir çoğunluğu boşa gidecektir. Aynı zamanda sezon başlangıcında birçok firmanın bu çalışmaları başlatması rekabet düzeyini arttıracak ve bununla birlikte SEO maliyetleri de tavan yapacaktır. Bu sebeple yapılacak en önemli adım, sezon başlangıcından birkaç ay önce SEO çalışmalarını başlatmak olmalıdır.

Maliyetlerle örnek bir kıyaslama yapalım;

Tatil kelimesi ilk sayfa (sitenin şuanki konumunu 5. sayfa olarak değerlendirecek olursak)

ilk sayfaya ulaşma süresi : 2.5 – 3.5 ay

Maliyet : 9.500 – 12.000 tl civarında olacaktır.

Rekabeti daha az tatil turları gibi kelimelerde ise fiyatlar 4.000 – 7.500 düzeylerinde seyredecektir. ve süre yine minimum 2 ay olacaktır.

Ancak tatil sektöründe SEO çalışmasına Mart ayı gibi başlanmış olsaydı fiyatlar ve süre bilgisi aşağıdaki gibi olacaktı.

Sezondan 2 ay önce tatil kelimesi ;

ilk sayfa 1.5 – 2.5 ay

Maliyet : 4.000 – 6.000 TL

Tatil turları kelimesini dikkate alacak olursak bu fiyatlandırma; 2.000 – 3.000 tl düzeyinde olacaktır. Yani süre ve fiyat neredeyse yarısına kadar düşmektedir. Ancak bu durumun en karlı tarafı ise, sezonun başlamasıyla sizin zirvede yer almanızdır. Yani 2 ay erken bir şekilde sezonu açmanız (satışlar anlamında) sektörünüzde 2 ay fazladan gelir elde etmeniz demektir. Yani daha az maliyetle daha fazla gelir elde etmek tam anlamıyla sezondan önce SEO çalışmasını başlatmakla mümkündür.

Peki yaz sezonu için geç mi kalındı ?

Birçok ana kelimede evet. Yani sektörün yapı taşı rekabet düzeyinin maksimum olduğu kelimelerde çalışmaya başlamanız sadece maddi kayba yol açacaktır. Yapmanız gereken sektördeki ikincil düzeyde öneme sahip anahtar kelimeleri tespit ederek, daha az rekabetli kelimelerde daha hızlı sonuçlar elde etmeye çalışmanızdır. Bu kelimeleri de adwords keyword tool veya Google insights gibi araçlar vasıtasıyla tespit edebilirsiniz.

SEO’daki en önemli stratejilerden bir tanesi de, geleceği görmektir. Aslında bu çok zor olmamakla birlikte belirgin olmaması aynı zamanda bu durumu riskli hale getirmektedir. Ancak maliyetine oranla gelir düzeyi kıyaslandığında bu riske kesinlikle değecektir. Örnek olarak, henüz piyasaya çıkmamış bir ürün veya yeni çıkmış bir ürünün 2 – 3 ay sonra tutacağını düşünüyorsanız bu ürün üzerine şimdiden SEO çalışmasını başlatmanız hem rekabet olmaması sebebiyle daha ekonomik olur hem de çok minimum maliyetle hedefe ulaşılır. Sektörün canlanmasıyla birlikte zaten önceden zirvede yer aldığınız için kısa sürede gelir elde etmeye başlarsınız.

Peki Hangi Sektör Hangi Sezonda Canlanır ?

Aslında bu sorunun cevabını her firma sahibi çok net bilir, ancak bir de ziyaretçiler gözüyle sektöre ait talepleri arama yoğunluğundan tespit etmek istersek bunun için en iyi kaynak Google Trends olacaktır.

Örneğin, aşağıdaki link ve resimde görebileceğiniz üzere zayıflama ve ısıtıcı kelimelerinin tarihsel olarak aranma grafiği birbirinden oldukça farklıdır.

http://www.google.com/trends/?q=zay%C4%B1flama,+%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Aşağıdaki resimde de son 12 ay içerisinde aranma hacmi gösterilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Video SEO başlıklı makalemizde SEO video, SEO videoları ve videolar için SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Sezonluk Seo için yorum yapabilirsiniz. (23)

 • Hüseyin Kerigan

  Bu Örneklemeye en iyi örnek rent a car sektörü de diyebiliriz. Yazın Mayıs ayında canlanır eylül ekim aylarında bitiş gösterir. demekki bizim SEO yaptırma zamanımız şubat ayı içerisidir. Yararını ancak o zaman görebiliriz demek ki. fakt verilen fiyat sanırım tatil için örnekti ? her sektör için aynı değildir. rent a car sektörü için bu fiyat bu kadar değildiri diye düşünüyorum.

 • Ali Tarık Geben

  Anlatım çok başarılı olmuş bu işte profesyonel olduğunuzu bir kez daha ortaya döküyor.

 • Tunahan Cansu

  Kışın kombi siteleri revaşta olur yazın ise klima. Çok doğru bir konuya deyinmişsiniz. sezonluk çalışma budur.

 • Ergün Düzbayır

  Anlatım çok başarılı olmuş bu işte profesyonel olduğunuzu bir kez daha ortaya döküyor.

 • Özde Birgili

  Gayet açıklayıcı ve faydalı bir yazı kaleme almışsınız. Paylaşımınız için teşekkürler…

 • Vira Rona

  su arıtma sektörü ile ilgili bir sürü kelime var fakat tam olarak bunlardan hangilerini sitenin kelime yoğunluğuna oranı kaç olmalı bilmiyorum yani kelimelerin arama oranı tam olarak ne olmalı…

 • Ömer Buğra Öztürk

  2013 te SEO alanında google da herjhangi bir farklılık var mı yani sosyal ağların ağırlığı arttı mı siz ne diyorsunuz

 • Mustafa Oğuzhan Padak

  benim bir sorum olacak ben hazır site aldım ve SEO çalışması yapmak istedim ama site haritasını eklemem lazım bana site haritasının sitede otomatik olduğu ve site haritalarının artık google tarafından pek önemsenmediği direk baclink çalışması yapmam gerektiği söylendi acaba doğru mudur size göre ?

 • Bedia Memişler

  ben istedigim kelimede yükseliyorum ama yazdigimi yazlar aşalarda kaliyor anlamadim bi işi ne yapabilirim

 • ek iş

  bilgi için teşekkürler. ancak, fiyat belirlerken neyi kıstas alıyoruz onu öğrenebilir miyim?
  rekabet elbet ama hangi ölçümler yapılıyor.

  birde bu fiyatlar peşin mi ödeniyor taksitle mi ?

 • Tunca Bent

  Tatil ve otel sektöründe yükselmek oldukça zordur. Makale için teşekkürler arkadaşım.

 • Alçiçek Tekşan

  Gerçekten güzel düşünmüşsünüz bununla işletmeciler güzel kazançlar elde edebilirler. Sezonluk çalışma mükemmel fikir.

 • Gökböri Mert Bağış

  SEO yu sitemde günceledim ve kaldırdım geri kuramadım kuru gösteriyor ama kurulu deyil yarımcı olma imnaınınız varmı? :s

 • Serkan Ayhan

  Merhabalar,
  Kafama takılan bir sorun var. Bu SEO denen olay arama motorlarında üst sırada çıkmakta ne kadar etkilidir. Kafamı kurcalayan şu:
  Diyelim ki google’da kitap arayacaksınız. En basit arama şeklini düşünelim. Arama alanına “kitap” yazalım.
  İlk 3 sırada çıkan sitelerden birisi doğal olarak kitapyurdu.com’dur. Kitapyurdu.com’u incelediğinizde sitesinde hiçbir şekilde SEO dostu link kullanmadığını görürsünüz.
  Aynı şekilde ilk 10 sırada çıkan remzi.com.tr sitesinde de SEO dostu link kullanılmıyor. İşin ilginci remzi.com.tr sitesinde dil kodlaması dışında herhangi bir meta tag da kullanılmıyor. Yani anahtar kelime de bulunmuyor. Diyeceksiniz ki gerçek bir arama yaptığınızda farkı anlarsınız. Bunu da denedim. Bebeğimi Büyütürken isimli kitabı aradım. ilk 3 sırada remzi.com.tr çıktı. Dediğim gibi bu kitabın bulunduğu sayfada herhangi bir keywords, SEO link kullanılmamış.
  O halde bu SEO olayı bir çeşit kandırmaca mıdır?

 • Nebi Sayıl

  Tanıdığım bir şirket var onun için sizi önerdim.Hayırlısı olsun 🙂 En yakın zamanda size ulaşacaktır.

 • Cenap Ağıroğlu

  Süper Bununla ilğilenecegim Çadır Kelimesiyle Ve Branda, Tente Bununla SEO Yapacam

 • Gülşen Dilan Usta

  SEO konusunda çok değerli bilgiler veriyorsunuz çok teşekkürler. Ama bu konuya değinmeniz ayrıca iyi olmuş. Bilinçsizce davranarak boşa çalışılmasını önlemiş oldu bu yazı.

 • Yusuf Süha Kurtan

  Merhabalar Hocam fiyatlar biraz yüksek ama biliyoruz ki paranin karşiliğini alacaklari iy çalişmalar dileklerimle.

 • Ek Gelir

  SEO hocasi yıllardır takip ettiğim çok güzel bir site , çok yerinde ve faydalı içerikler paylaşıyorsunuz, Para ile değeri ölçülemez, teşekkürler admin. Sizden ricam konusu ek gelir üzerine olan websiteleri için hangi kelimeleri ve konuları daha çok önerirsiniz, sağolun.

 • Hüseyin

  Makale çok faydalı olmuş eğer bu yazıyı tesadüfen de olsa okuyan bir yatırımcı sayenizde ekmek yiyebilir.

 • İsmail DEMİRTAŞ

  Evet çok güzel bir makale sezonluk SEO olayı mantıklı bende uçak bileti için böyle bir çalışma yapmak yaptırmak istiyorum.

 • Paksoy Varlı

  hocam iyi hoşta çok pahalı fiyatları var bu SEO hizmetinin zaten iş yok hiç yemeyip içmesem gene karşılayamıyorum SEO hizmet parasını SEO hizmeti almak istiyorum ama çok param yok napıcam bilmiyom valla 🙂

 • Gökay Kişial

  cok yararlı bılgıler vemısınız ılk yorum benden olsun.zaten gelır esıttır zamanlama bır tane konu ıle adsens gelırın cok ıyı yere gelebılıyor.bunun ıcın takıp etmek nerden hangı konudan ekmek yenebılecegını ıyı bılmek gerekır


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE