SEO Fiyat Hesaplama

Google Webmaster Aracı Black Hat SEO Uyarısı

Webmaster araçlarına gelen doğal olmayan yollardan elde edilmiş link uyarıları, penguen güncellemesi derken, webmasterlar suskun bir bekleyiş içerisine girdi. Bunun sebebi, büyük bir kesimin iddia ettiği üzere Google’ın bir süredir, yapay oluşturulmuş linklerle, webspam ve black hat SEO yöntemleri ile haksız yer edinmiş sitelere karşı açtığı savaş. Google webmaster aracı Black hat SEO uyarısı SEO uygulamalarında yeni bir döneme girildiğinin bir işareti.

Bu konu hakkında çok farklı yorum ve görüş bulunuyor. Büyük çoğunluk sitelerinin direk olarak cezalandırılmadığı, webmaster araçlarına gelen uyarının sadece bir uyarı olduğu ve paralı listeleri, blog network’leri backlink için kullanmamaya başlamamız için iyi bir neden, bir dönüm noktası olduğu görüşünde. Küçük bir kısım da bu uyarı ile geldikten sonra sitelerinin cezalandırıldığı ve çok büyük sıralama kaybettikleri yönünde.

Bu uyarıda site sahibine, sitenin doğal akışa, doğal link yapısına aykırı teknikler kullanıldığı ve yapay metotlar izlendiği yönünde bilgi gönderiliyor. Bunlar arasında link şemaları ve PageRank geçişini sağlayan linkler satın aldıkları söyleniyor. Bunun ile birlikte, site sahibinin gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar değerlendirme isteğinde bulunmaları söyleniyor. Kısacası, artık bu yakalandınız, webspam yaptınız, yapay spam içeriklerden backlinkler aldınız ve artık oyun bitti mi demek?

Normal olan bir durum var. Google, backlink satan büyük network’leri cezalandırıyor ve listesinden çıkarıyor. Bu linkleri kaybeden siteler de bu linkleri satın almadan önceki sıralamalarına geri dönüyorlar. Problemin kaynağı, Link satan büyük blog network’ler ve programlar aracılığı ile oluşturulan binlerce spam içerik ve bunlardan gönderilen linkler.

Black hat SEO yöntemlerini kullananlar ve white hat SEO yöntemlerini kullananlar arasındaki fark da bu sayede belirginleşmiş oluyor. Doğal yolları, aylarca siteyi geliştirmek, sosyal medyada tanıtmak gibi işlemleri yapan SEO uzmanlarının emeklerini, bir iki gün gibi bir sürede yapay linkleri kullanarak, onları sıralamalarda geçerek boşa çıkaranlar bu sayede artık başarısız olacaktır.

Bu güncellemelere, bu uyarılara en çok sevinenler, işlerini hakkı ile yapan SEO uzmanlarıdır. Doğal emek harcanarak yazılan içerik, site-içi ve site-dışı SEO yöntemleri bu sayede hak ettiği değeri buluyor. Birkaç dolara binlerce backlink, ya da yüksek PageRank’lı edu hacklinkler kullanan siteler bu sayede bu metodların boşluğunu ve işe yaramazlığını, yarardan çok artık zarar getirdiğini anlayacaklar.

Bu dönemde en çok dikkat çeken, sitelerini amatör ve kötü amaçlı SEO uzmanlarına teslim edenlerin gördüğü zararlar ve forumlarda artık bunu yapmamaları gerektiğini her ortamda belirtmeleri. Sebebi, bu doğal olmayan, kötü yöntemleri amatör SEOcuların (!) yapmaları ve onların bundan çok zarar görmeleri. Düzeltme talep ettiklerinde de yüzlerce kişiye bu haksız yöntemleri uygulayan SEO şirketlerinin bunun altından teknik olarak kalkamayacakları gerçeği ile karşılaşıyorlar. Nedeni, her bir site sahibi ile konuşup, haksız elde edilen linklerin kaldırılmasını sağlamak.

Eğer siz de bu uyarıyı aldıysanız bizim tavsiyemiz, siteniz indexten çıkarılıyorsa, bu yaptığınız işlemleri tersine ve Google kalite standartlarına uygun hale getirmeniz ve tekrar değerlendirme isteğinde bulunmanız. Siteniz sıralamalarını koruyor ve halen index sayısı korunuyorsa, uyarıyı almışsanız, tekrar değerlendirme isteğinde bulunmadan, bu tip uygulamalar yaptıysanız bunları düzeltmeniz gerekmektedir.

Bu uygulamadan etkilenen blog network’lerin algoritmik olarak değil de, manuel olarak bloklandığı söylenmektedir. BuildMyRank bunların başında gelmektedir. Bu tip tek yönlü, yapay linkleme satın aldıysanız yapmanız gereken bu linkleri kaldırmak olacaktır.

Bu durumda, bu tip uyarıları aldıysanız yapmanız gereken Direk ya da indirek olarak yakalanmış olup olmadığınızdır. Bu durumda büyük çoğunluk, sitelerin etkilenmesinin sebebi, büyük networklerin cezalandırılması ve bu yüzden indirek olarak diğer sitelerin sıralamalarının değiştiği yönündedir.

Düşük kaliteli, güncellenmeyen sitelerden çok fazla link satın aldıysanız, aynı “anchor text” ile çok fazla link satın almış iseniz sizin içinde tehlike çanları çalıyor demektir.

Bu durumda, Penguen güncellemesi, Webmaster aracı uyarısı derken ortamda bir panik havası oluşuyor. Bundan hiçbir zaman muzdarip olmak istemiyorsanız, işi gerçek SEO uzmanlarına bırakın ve sitenizi Google webmaster kalite standartları dışında kalan işlemlerden uzak tutun. Burada son olarak söylemek istediğimiz, doğal olmayan link yapısının yakalanması, şirketlerin amatörce yaptıkları işlemlerden sitelerin sahiplerinin zarar görmesi, negatif SEO uygulamalarının artacağı yönünde ortak bir görüşe neden olmaktadır. Benim görüşüm, Google’ın yakaladığı, tespit ettiği siteleri hemen cezalandırmamasının bundan önce uyarmakla yetinmesinin nedeni de budur. İleride, Penguen güncellemesi, Google webspam engelleme mücadelesi, gelen uyarılar, negatif SEO konularında çok şey yazmaya, etkilerini gördükçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

SEO Hocası
SEO Hocası
12 Mayıs 2012

Google Webmaster Aracı Black Hat SEO Uyarısı için Yorumlar

 • Gökay Aksöz
  Gökay Aksöz 6 Ağustos 2012, 09:25

  Ne yazıkki daha öncesinde black hat SEO hakkında bilgimiz yoktu. Freelance olarak bir arkadaşa SEO işi verdik black hat SEO uygulaması yapacağını söylemişti. Bütün kurumsal sitelerimiz filtreye girdi ve çok zor durumda kaldık. Diyeceğim lütfen bu makaleyi dikkate alın Balck Hat SEO kesinlikle ama kesinlikse zararlı bir yöntemdir. seohocasi.com değerli yazarlarına bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

 • Cantekin Pehlivan
  Cantekin Pehlivan 27 Mayıs 2012, 03:17

  25 nisan’da ceza alan siteler için ne gibi yöntemler uygulanmalı? bu konuda yapılan örnek çalışmalar varmı ?

 • Refiye Seda Kabukçu
  Refiye Seda Kabukçu 25 Mayıs 2012, 21:36

  çok yararlı bir makale olmuş doğrusu . teşekürler. tedbirlerimizi almalıyız.

 • kadir
  Kadir 22 Mayıs 2012, 23:40

  Oncelikle bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim admin.ikincisi ise su yukarda yorumyapmis zavalli arkadaslarada yaziklar olsun diyorum backlink icin yorum yapmayi birakin allah rizasi icin ayip be adam emek verip birseyler yazip paylasiyor soylecek birsey bulamiyorum size.

 • Miraç Ayberk Kerem
  Miraç Ayberk Kerem 21 Mayıs 2012, 11:18

  Black hat SEO gerçekten baş belası. Emek emek çalışıyorum iyi bir yere geliyorum sonra hacklink ile adam benden önde çıkıyor. Bilgilendirme için teşekkürler iyi ki varsın SEO hocası 🙂

 • Hasan
  Hasan 20 Mayıs 2012, 03:20

  ya kasmayın bu kadar SEO da. siz sağlam ve özgün bir hizmet verin millet tarayıcıya da yazıp girer sitenize merak etmeyin.

 • Fatma Özlem Çeliker
  Fatma özlem çeliker 18 Mayıs 2012, 08:33

  Şu an herkez parayla alınan otomatik onaylı backlinklerden muzdarip, backlink paketi alanların siteleri saatli bomba gibi oldu her an patlayabilir. Tabi backlink paketleri arasındada fark var, aldığınız backlink paketi blog backlink içermiyorsa tanıtım yazılarını içeriyorsa pek fazla zararını görmüyorsunuz bu algoritma güncellemesi en çok blog backlink kasanları vurdu diyebiliriz. Birde sözde profesyonel SEOcuları 🙂 Makale için teşekkürler hocam gayet açıklayıcı olmuş eline sağlık.

 • İzlem Ülgey
  İzlem ülgey 16 Mayıs 2012, 16:28

  Yazı çok kaliteli ve bilgilendirici. penguen uygulamasıyla işler daha da sıkılaşıyor. Backlinkler daha derin takipte bu düşüncenize katılıyorum.

 • Denktaş Baştuğ
  Denktaş Baştuğ 15 Mayıs 2012, 20:52

  Google Amerika’da link konusunda sıkıntılar yaşamaktadır bu yüzden daha önce göz yumduğu linklemelere artık göz yummayacağının sinyalidir bu…..

 • murat
  Murat 14 Mayıs 2012, 23:10

  çok güzel yazmıssınız inşallah ben bu işlerden zarar görmem. ama ben fazla link almadım

 • Mustafa Kerem Çini
  Mustafa Kerem çini 14 Mayıs 2012, 09:59

  Bu sefer uyarı vermiş yani, daha öncesinde spam yapıldığı belirlendiğinde direk sıralamadan google’ ın webmaster dilinde oluşmuş olan -60 gibi cezalar uyguluyordu. Geçenlerde de bu tip bir olay arkadaşımın sitesine gelmiş. Artık ya ilgisizlikten yada backlink alırken spam yaptığı için sıralamada 3 sayfa geriye atıldı. Bu tip olaylara gerçekten de dikkat edilmesi gerekli artık. Google artık herşeyin bilincinde, dilbilgisinin dahi…

 • Tuğce Urgancı
  Tuğce Urgancı 13 Mayıs 2012, 16:50

  Saten hacklinkle uğraşmam , hiç bir ilgim yoktur , bildirme için teşekkürler.

 • Ahmet Ruken Babacan
  Ahmet Ruken Babacan 13 Mayıs 2012, 14:20

  Artan black hat SEO yöntemleri yüzünden yapılması gereken bir uygulamaydı fakat bu uygulama bana web siteleri için yargısız infaz gibi görünüyor.

 • Gül Sena Ağırağaç
  Gül Sena Ağırağaç 13 Mayıs 2012, 10:56

  Gerekli herşeyi yaptım kaan bey. yararlı bir paylaşım olmuş gerçekten çok teşekkürler.

 • Ali İsmail Saçak
  Ali İsmail Saçak 12 Mayıs 2012, 15:23

  cok bilgilendirici bir makale olmuş ama biraz korktum inş. bana vurmaz

Google Webmaster Aracı Black Hat SEO Uyarısı için Cevap Yaz