Google SEO Uzmanı

Web sitelerini Google arama motoruna uyumlu hale getiren ve böylece bu sitelerin Google kullanıcıları için çok daha erişilebilir özellikte olmasını sağlayan Google SEO uzmanı, web sitelerini ziyaret eden internet kullanıcılarının sayısını yükseltmeyi hedefler. Böylece web sitesinin verimliliği maksimum seviyeye yükselir.

Arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek için yapılan çalışmaların tamamı, SEO uzmanı sorumluluğundadır. Bu çalışmalar için çok çeşitli analiz, değerlendirme, uygulama, takip, raporlama, güncelleme gibi işlemleri düzenli olarak gerçekleştiren uzman, web sitesinin eksikliklerini fark eder ve bu eksiklikleri en kısa sürede gidererek web sitesinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Birbirinden farklı optimizasyon stratejileri hazırlayarak gün be gün web sitesinin ziyaretçi sayısını artıran kişi olarak bilinen bu kişiler, çok çeşitli araçlarla kullanıcı davranışlarını gözlemler ve web sitesinin çok daha ideal bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar.google-seo-uzmanı

Başarılı Bir Google SEO Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte her geçen gün web sitesi sayılarında da yükseliş meydana gelir. Web sitesinin Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması ve kullanıcılar için ulaşılabilir olması için iyi bir SEO çalışmasının yapılması gerekir.

Başarılı bir Google SEO uzmanı oldukça kapsamlı ve detaylı olan SEO işlemlerini dikkatle yapmalıdır. Aksi takdirde web sitesi için ideal çözümler üretmesi mümkün değildir. Bununla birlikte ne kadar çalışkan ve istekli olursa olsun, arama motoru optimizasyonu çalışmalarıyla ilgilenen uzmanlar şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • SEO çalışmalarıyla ilgilenen uzmanların öncelikle programlı olması gerekir. Oldukça kapsamlı olan SEO faaliyetler, ancak sistematik şekilde gerçekleştirildiği zaman başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle belirli bir program oluşturulması ve bu programa kesinlikle uyulmalıdır. İstikrarlı ve prensipli bir çalışma ile SEO uyumlu web siteleri oluşmak çok daha kolaydır.
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olan uzmanlar tarafından gerçekleştirilen SEO çalışmaları, çok daha etkili ve başarılı olur. Çünkü SEO çalışmaları sürecinde sayısız veri kusursuz şekilde değerlendirilmeli ve hızlı bir şekilde karar alınmalıdır. Ayrıca bir hata ya da sorunla karşılaşıldığı zaman, kısa sürede iyi çözümler üretilmelidir. .
 • Bir SEO danışmanı söz konusu olduğunda başarılı bir sonuç için etik ve iyi niyet ön planda tutulmalıdır. Çünkü SEO çalışmaları sürecinde yapılan işlemler kötüye kullanıma açık durumdadır. Bu nedenle güvenilir kişilerden bu konuda destek alınmalı ve işlerini iyi niyetle yürüten uzmanlar tercih edilmelidir.
 • SEO çalışmalarının olmazsa olmaz unsuru ise yeniliktir. Bu nedenle SEO çalışmalarıyla ilgilenen uzmanların Ar-Ge konusunda yenilikçi bir bakış açısına sahip olması gerekir. Böylece her daim kendini yenileyen ve çalışma sistemini revize eden bu uzmanlar, web sitesinin potansiyelini en iyi şekilde yükseltir ve verimliliği maksimum seviyeye çıkarır.

 

seo-uzmani

Google SEO Uzmanı Hangi Konularda Bilgi Sahibi Olmalıdır?

Hem tam zamanlı hem de freelance çalışan bir Google SEO uzmanı, birçok farklı konuda bilgi sahibi olmalıdır. SEO uzmanı ne iş yapar, sorusunun cevabıyla paralel olan bu konular, başarılı bir SEO çalışması için en iyi şekilde kavranmalıdır. Aksi takdirde SEO ile ilgilenen uzman kendinden beklenen performansı gösteremez ve arama sonuçlarında web sitesinin ön sıralara yükselmesini sağlayamaz. SEO çalışmalarını yürüten uzmanların bilgi sahibi olması gereken konular ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Domain ve hosting yönetimi konusunda temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır.
 • Temel seviyede yazılım ve kodlama bilgisi olmalıdır.
 • Google Search Console ile ilgili bütün özellikleri bilmeli ve sorunsuz şekilde kullanabilmelidir
 • Google Analytics kullanımını kapsamlı olarak bilmelidir.
 • Site içi SEO için gerekli olan çalışmaların ne olduğunu iyi bilmeli ve bu çalışmaları en iyi şekilde gerçekleştirmelidir.
 • SEO analiz araçlarını iyi bilmeli ve bu araçları rahat bir şekilde kullanabilmelidir.
 • Rekabet ortamında rakip firmaları incelemeli ve gerekli değerlendirmeyi yaparak web sitesinin eksiklerini belirleyebilmelidir.
 • Google Ads Keyword Planner aracını pratik şekilde kullanabilmelidir.
 • Doğru anahtar seçimi yapabilmeli ve site içi anahtar kelime yoğunluğunu tespit edebilmelidir.
 • Google’ın indexleme kriterleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı ve bu bilgi eşliğinde çalışmalarını yürütebilmelidir.
 • Web sitesi haritası, robots.txt ve htaccess dosyası gibi konularda kontrol sahibi olmalıdır.
 • Web sitesinde yer alan içeriklerin SEO uyumluluğunu kontrol edebilen ve eksiklikleri giderebilen bir SEO danışmanı olmalıdır.
 • Web sitesi için yararlı link kaynaklarını bularak, etkili paylaşımların yapılmasına olanak sağlayabilmelidir.
 • Google arama motoru algoritmasında belirli aralıklarla güncellemeler yapılır. Bu nedenle SEO çalışmalarını yapan uzman, bu algoritmalardan etkilenen kriterleri tespit edebilmelidir
 • Web sitesinin verimsizliğine neden olan sorunları kısa sürede fark edebilmelidir.

 

Google SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Google SEO uzmanı ne iş yapar sorusu kadar merak edilen ve her fırsatta karşımıza çıkan sorulardan biri de Google SEO uzmanı ne kadar maaş alır sorusudur. Ancak, bu soruya net bir şekilde cevap vermek mümkün değildir. Çünkü SEO çalışmalarını yapan uzmana ve bu uzmanın hizmet verdiği kuruma bağlı olarak maaş miktarında değişiklik görünür.

Genel olarak SEO çalışmalarını gerçekleştiren uzmanın yetkinlik ve deneyim süreleri ister istemez maaşlar üzerinde etkilidir. SEO çalışmalarına yeni başlayan ve herhangi bir deneyimi olmayan uzmanların aldığı maaş, senelerin tecrübesi ile hızlı ve pratik bir şekilde çalışan uzmanların aldığı maaşla bir değildir. Buna ek olarak alınan maaşlar hizmet verilen kurumun büyüklüğü ile de doğru orantılıdır. Bazen ise proje bazlı çalışılır ve buna göre maaş belirlemesi yapılır. Ayrıca web sitelerinin SEO işlemlerini gerçekleştiren uzmanlar bazen tam zamanlı bazen ise freelance olarak çalışır. Bu durum maaşlar üzerinde de oldukça etkili bir faktördür.

1 Mart 2020, 18:45
SEO Hocası