Domain Bazlı SEO

Site ismi yani domainler doğrudan sitenin SEOsuna etki eden bir kriterdir. Domainin anahtar kelime ve oluşturulacak içerik ile uyumu şarttır. Yeni kaydedilecek bir domainde hedef anahtar kelimenizi barındırması gereklidir. Bu sayede SEO açısından bir adım önde başlanır. Bunun dışında domainde yer alan anahtar kelime domainin başlarında yer almalıdır. Çünkü domainin telaffuz sırası gereği önce anahtar kelime kullanılmalıdır. Örneğin SEO ile ilgili bir domain için experSEO.com gibi bir isim yerine SEOexper.com gibi bir isim tercih edilmelidir. Bunun sebebi Google botlarının insan zekasını taklit etmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir.

Anahtar Kelime Uygunluğu

Kullanılacak domain anahtar kelime ile tam uyumlu olmak zorundadır. Anahtar kelimeyi kısmen barındıran veya gereksiz anahtar kelimeleri barındıran domainlerin SEO etkisi minimuma düşecektir. Örneğin SEO optimizasyon kelimelerini barındıran bir domain seçilirken SEOptimizasyon.com şeklinde bir domain seçilirse SEO veya optimizasyon anahtar kelimelerinden biri gözardı edilerek önemi azaltılmış olur.

Uzunluk

SEO açısından doğrudan elde edilen ziyaretler oldukça önemlidir. Doğrudan ziyaretler, sitenin bir marka olduğunun göstergesidir. Marka olmak için sadece içerik veya site arayüzü yeterli değildir. Marka olmak için domain büyük etkendir. Domainin akılda kalıcı olması doğrudan girişleri arttırmaktadır. Dolayısıyla domain ne kadar kısa ve öz olursa o kadar akılda kalır ve kullanıcılara kolaylık sunduğu için SEO açısından değeri artar. Bu sebeple seçilecek domainler anahtar kelimeyi barındırırken aynı zamanda minimum sayıda karakter kullanılmalıdır.
Aynı zamanda uzunluğun dışında önemli bir kriter de, domain kelime sayıdır. Domainde kullanılan kelime sayısının 3 kelimeyi geçmemesi önerilir. Peki Google domaindeki kelime sayısını nasıl anlar. Örneğin arabayarisoyunlari gibi bir domaine sahipseniz. Google kelime haznesine göre uygun bölümlendirmeyi yaparak kelime sayısını çıkarabilir. Aynı zamanda başlıkta kullanacağınız kelime sayısı ve uyumu da bunu gösterir. Örneğin sayfa başlığında “Araba Yarış Oyunları” yazısını kullanırsanız domain ile tam uyumlu 3 kelime olmasından domainin 3 kelimeden oluştuğunu anlayabilecektir. Dolayısıyla uzunluk bakımından fazla olmamasına rağmen ikiden fazla kelimenin kullanılması da domain değerinin düşmesine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan HTML-5 ve SEO başlıklı makalemizde html 5, html5 section ve html5 SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Domain Bazlı SEO için yorum yapabilirsiniz. (19)

 • Devrim ER

  Makale için teşekkürler.
  Peki hocam 2 kelimelik bir domaine sahibiz yalnız bu domain altında sub domain açmamız gerekti. Bu durumda toplam kelimeyi mi dikkate almalıyız yoksa sub domain için belirlediğimiz kelime sayısını mı?

 • Yusuf gün

  SEO konusunda çoğu makalenize katılıyorum ancak bazı google algoritmalarını yanlış değerlendirdiğinizi düşünüyorum. Sonuçta google algoritmalarını açıklamıyor değil mi? Mesela bu makalede ki “Domainin anahtar kelime ve oluşturulacak içerik ile uyumu şarttır.” cümlesine kesinlikle katılmıyorum. Domainde anahtar kelime olması etkilidir ama kesinlikle şart değildir.

 • Yusuf gün

  Peki şuna bir açıklamanız var mı? Mesela “telefon fiyatları” yazdığımda hepsiburada.com çıkıyor. Tabii ki alan adında anahtar kelimesi bir etki yapar ama illa gerekli, şart gibi cümlelere katılmıyorum. Öyle olsaydı her kelime için domain almak zorunda kalırdık. Ya da tadilat ile ilgili arama yaptığımda armut.com çıkıyor.

 • Fidan Orhan

  güzel yazı.. birçok kişi domain in anahtar kelimeden oluşması pek önemli değil diyor ama.. bence domain önemli.. sitenin bir kimliği gibi..

 • faruk çankaya

  Kaan Bey sizin siteniz artık benim için pusula. Sanal alem bir çöp olmuş durumda. Onlar sayesinde çok yanlışlar yapmışım. Aklıma bişey takıldığında sitene bakıyorum. Her 2 kitabın da başucumda. Çay içmeye gitsem yanımdadır. Yönergelerinizle sitemi baştan aşağı yeniledim ve her gün bişeyleri güncelliyorum. Ama aklıma takılan 2 şey var:
  1- Birkaç kelimeden oluşan güncellemeleri de pingleyebilir miyim?
  2-Bir de eskiden olan bazı linkleri kaldırdım. Pinglememe rağmen aramalarda onlar da çıkıyor bazen. 404 hatası veriyor. Bunun benim için zararı mutlaka vardır. httpdocs klasörüne baktığımda gözükmüyor. Onları nasıl kaldırabilirim?

 • İlsel Çeliker

  Merhaba hocam.
  Sormak istediğim bir konu var.
  Kendi alan adımıza ek olarak oluşturduğumuz subdomainler SEO açısından nasıldır.
  Misal;

  alyansmodelleri.com alan adımız.

  ek olarak

  gumus.alyansmodelleri.com şeklinde oluşturacağımız subdomain hedeflediğimiz anahtar kelime “gümüş
  alyans modelleri” için gumusalyansmodelleri.com domaini kadar etkili olabilir mi?

 • Ayçağ Tatlısu

  SEO uyumlu sayfa başlığı örneğiniz için çok teşekkür ederim.
  Bahsi geçen makalenize bire bir uygun projem ile canlı tanık olmayı umuyorum.

 • Dalay Matur

  çok teşekkürler, aydınlatıcı bilgiler, bundan sonra domain seçerken anahtar kelime uyumuna dikkat edeceğim.

 • Halit Can İlgezdi

  son dakika haber .com
  gibi 3 kelimeden oluşan inanılmaz hacimli aramaya sahip bu kelime öbeği ile ilgili
  3 kelimeden oluşan bir domainin bir zararı olmadığını düşünmekteyim. yani olumsuz etki yapmıyor 3 kelimeli domain seçimi..

  yanlışmıyım?

 • Kerem Arda Alver

  SEO bilgim arttıkça google’a olan hayranlığım buna paralel olarak artıyor.

 • Ateş Askın

  İlla domain adı KELIME den mi oluşması gerekiyor?

  2 kelimeden oluşan domainler 2. kelimesine herhangi bir ek alamaz mı? buromobilya.com yerine buromobilyacim.com gibi

 • Mehpare Gezmiş

  günceli takip edeceğiz ya da geri kalacağız. çok zahmetli ve çok net 🙂

 • Abdulsamed Dalyaprak

  Her Yerde bi eksik Yapıyoruz. o Kadar Çalışmalara Ve Okumalarımıza Rağmen Günden Güne Yeni Fikirler Yenilikler Çıkıor.

 • Muhammed Kerem Şahabettinoğlu

  Alan adlarının SEO açısından etkisinin olduğuna kesinlikle katılıyorum; ama bu sadece SEO için 10 adet kural olduğunu varsayarsak 10’da 1 gibi birşeydir.

 • Uğur

  Yıllardır SEO konusunu okuyorum. Her gün yeni fikirler, yeni taktikler ortaya çıkıyor. Yararlı bir makale olmuş. Teşekkür ederim.

 • Erem Bulgan

  Güzel Bir Makale Teşekkür Ederiz. Bu Aralar Makale Sayısı Azaldı. Daha Çok Makale İle Bizi Bilgilendirirseniz daha çok sevinirim. 🙂

 • Eyüp Orhun Yakupoğlu

  SEO kitabından bu konuyu okumuştum, gerçekten google botlarının insan zekasını taklit etmesi harika ötesi.

 • Hicret Saçak

  Gerçekten güzel anlaşılır bir makale olmuş.SEO’da ilk adım domani seçimi olacağı için ilgilenen arkadaşların makaleyi dikkatle okumasını öneririm.

 • Ece Pınar Zilan

  Haklısınız hocam mesela “nedir” diye bir domain aldık google aramlarında o nedir bu nedir şu nedir diye ararken üst sıralarda çıkmamıza yardımcı olur.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE