Bu zamana kadar yapılan SEO stratejilerinin temel amacı sıralama bazlı olmasıydı, arama motoru optimizasyonu kelimesinin anlamını düşünürsek sitenize giren/girmesi gereken ziyaretçiler için site içerisinde yapılması gereken bazı optimizasyon ve analiz işlemlerine yer verilmesi gerekir. Ziyaret üzerinden elde edilecek geri dönüşler her zaman alan adında ve markada bir iz bırakıp etki oluşturacağından dolayı bir ziyaretçinin ikinci ve üçüncü ziyaretlerinde doğal olarak marka bilinirliği oluşacak, ardından da satış üzerine kurulu bir E-Ticaret sitesi ise satın alım daha çok hızlanacaktır.

Ziyaretçi bazlı SEO yayın hayatına başlamış bir sitenin verilerini analiz ederek özel bir SEO planı oluşturmanızı sağlar.

Bu aşamada baz alabileceğiniz bazı veriler ise;

  • Tarihlerle orantılı ziyaretçi artışı/düşüşü
  • Anahtar kelime üzerinden elde edilen ziyaretçiler
  • Sayfa görüntülenme sayısı
  • Sabit ve yeni ziyaretçi sayıları
  • Ziyaretçi Kaynakları (Doğrudan, yönlendirenler, arama motorlarına göre sınıflandırılması)
  • En çok ziyaret edilen sayfalar
  • Ülke ve şehir bazlı ziyaretçi ayırımı
  • Sayfada kalma süresi
  • Site Dışı Ziyaretçi Bazlı SEO

Şimdi dilerseniz son yılların önemli SEO tekniği olan ziyaretçi bazlı SEO çalışması konusunda yapılabilecekler hakkında fikirler aktaralım.

Ziyaretçi Bazlı SEO Çalışmasında Tarihlerle Orantılı Ziyaretçi Artışı/Düşüşü

Bazı internet siteleri hizmet ettikleri amaç doğrultusunda yılın belirli günlerinde, aylarında veya dönemlerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşayabilmektedir. Bu süreçleri fark ederek buna uygun çalışmalar yapmanız siteniz açısından daha çok verim almanızı sağlayacaktır.

Google Analytics üzerinden tüm zamanları seçerek sitenizin 1 yıl boyunca hangi aylarda veya dönemlerde yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştığını fark edebilirsiniz. Tatil siteleri için yaz ayları yoğun geçerken kış turları ile ilgili siteler kış aylarında yoğun ziyaretçiye sahip olabilmektedirler.

Öneri: Ziyaretçilerinizin yoğun olduğu aylardan 2-3 ay önce SEO çalışmalarınızı arttırarak ziyaretçi sayılarınızın daha yüksek seviyelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Bazlı SEO'da Anahtar Kelime Üzerinden Elde Edilen Ziyaretçi

Anahtar kelimeler genel ve yoğun aramalar üzerinden sitenize ziyaretçi sağlarken bu kelimelerin türevlerinin de belirlenerek ek ziyaretçi kaynakları oluşturmanız mümkündür. Örneğin Google Search Console ve Google Analytics üzerinden sitenize hangi anahtar kelimeler üzerinden geliyorlar ise bu kelimelerin türevlerini belirleyebilirsiniz.

Örnek anahtar kelime: halı saha

Anahtar kelime türevleri: halı saha yapımı, halı saha yapan firmalar, halı saha maliyeti

Sayfa Görüntülenme Sayısı

Özellikle sitenize giren bir ziyaretçi iyi yönlendirildiği takdirde 1’den çok sayfanızı gezebilir. Bunun içinse sayfa içerisinde yer vereceğiniz yönlendirmeler ve görsel materyaller yeterli olacaktır. Tekil ziyaretçi sayınız ile sayfa görüntülenme sayınız yakın oranlarda ise şu önerileri uygulayarak sayfa görüntülenme sayınızı katlarca fazlasına ulaştırabilirsiniz.

Öneri:  Siteniz içerisinde içeriğiniz ile alakalı 30-40 fotoğraftan oluşan bir galeri koymanız bir ziyaretçinin galeri sayfalarını gezeceğinden dolayı sayfa gösterim sayısını büyük oranda arttıracaktır.

2. Öneri: Sayfanız içerisinde bir sonraki yazınızın veya bir önceki yazınızın bağlantısı ile konu başlığına ziyaretçiyi rahatsız etmeden yer verirseniz de sayfa görüntülenme sayınız artacaktır. Hızlı olarak arttırmak istiyorsanız 1. Seçenek daha çok işinize yarayacaktır.

Sabit ve Yeni Ziyaretçi Sayıları

Arama motorları bir ziyaretçinin bir siteye periyodik olarak gördüğünde ziyaretçinin siteden memnun kaldığını kolaylıkla anlamaktadır. Bu nedenle sabit takipçileriniz olması sitenizin SEO açısından büyük avantajlar kazanmasına neden olacaktır. Peki, sabit ziyaretçiler nasıl elde edebilirsiniz?

- Kampanyalar düzenleyin.

Kampanyalar düzenlemeniz ziyaretçilerinizi bir nebze olsun tekrardan sitenize sokmak için iyi bir fikir olsa da maddi açıdan da sizi yoracak bir tercih olabilir. Kampanyalarınızı istikrarlı şekilde periyodik olarak düzenlediğiniz takdirde sabit ziyaretçileriniz kendiliğinden oluşacaktır. İçeriğiniz ile alakalı hediyeler sunmanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yoktur sanırım.

- Sosyal Medya’yı kullanın.

Sitenize ait sosyal medya hesapları dâhilinde biriken takipçileriniz aslında birer sabit ziyaretçinizdir. Takipçileriniz aynı kişiler olduğu içinde sitenizden yayınladığınız bir bağlantıya sosyal medya hesaplarınız üzerinden sabit takipçilerinizi çekerek bunu amacına uygun şekilde yerine getirebilirsiniz.

Ziyaretçi Kaynakları

Ziyaretçilerin sitenize gelmesi için hangi kaynaklar üzerinden geçtiğini Google Analytics üzerinden görebilirsiniz. Yönlendirme kaynaklarına göre site haritalarınızı ziyaretçi gelen arama motorlarına güncel olarak tekrar gönderebilirsiniz. Bu şekilde yeni içerikleriniz de listelenerek size ziyaretçi olarak dönebilir.

Siteniz hakkında bir içerik yazılmış ve bu içerik üzerinden ziyaretçi elde ediyorsanız site sahibi ile irtibata geçerek daha detaylı ve kaliteli bir içerik oluşturabilir ve yayınlamasını rica edebilirsiniz.

En Çok Ziyaret Edilen Sayfalar

Bazı içerikleriniz diğer içeriklerinize nazaran daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu içeriklerinizde sıralama kaybı yaşamamak için içeriklerinizi periyodik olarak güncelleyebilir, güncel bilgiler ile zenginleştirebilirsiniz.

Sayfa görüntülenme sayısını arttırmak adına o içeriğiniz ile alakalı diğer içeriklerinizi de sayfa altında linkler vererek ziyaretçilerinizi bu sayfalara da yönlendirebilirsiniz.

Ülke ve Şehir Bazlı Ziyaretçi Ayrımı

Ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden ve şehirlerden ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için detaylı bir araştırmaya da gerek yok. Google Analytics üzerinden erişebileceğiniz coğrafi veriler size hangi kesimin en çok hangi içeriklerinizi görüntülediğini sunmaktadır.

Bu verilere dayanarak o kesime ait en çok görüntülenen sayfaların alternatiflerini üreterek ziyaretçilerinizi bu yönde arttırabilirsiniz. Örneğin “Ardahan'a özel kıyafetler” içeriğiniz için alternatif olarak “Ardahan yöresel kıyafetleri” ve “Ardahan folklor kıyafetleri” gibi içerikler üretebilirsiniz.

Sayfada Kalma Süresi

Bir ziyaretçiyi sayfanızda en fazla kaç dakika tutabilirsiniz? Eğer ki film ve video sitesi değilse 10 dakikadan fazla tutmanız imkânsız olabilir. Sizlere bu konuda sayfada kalma sürenizi arttıracak mükemmel bir öneri sunacağız.

İlk cümlelerimizde de belirttiğimiz gibi görsel klipler, videolar ziyaretçileri adeta sayfanıza bağlamaktadır. Bu nedenle içerikleriniz içerisinde sunacağınız videolar sayesinde sayfada kalma süresini kolaylıkla arttırabilirsiniz. İçeriğiniz ile alakalı bir videonun ortalama 5-10 dakika olduğunu düşünürsek bu harika bir rakamdır. Siteniz film sitesiyse bu durum aksine olabilir. Film sitelerinde bir video süresi 3 saat kadar zaman alabilirken değerlendirme de buna göre esnek olacaktır.

Site Dışı Ziyaretçi Bazlı SEO

Bundan önceki anlattığımız tüm maddeler genellikle site içi düzenlemelere dayalı idi. Şimdi ise bu adımda yaptıracağınız yada bireysel olarak yapacağınız bir SEO çalışması ile ziyaretçilerinizi maksimum düzeye getirdiğiniz sitenize çekme zamanıdır.

Site dışı ziyaretçi bazlı SEO çalışmalarında site üzerine gelecek ziyaretçi kaynakları belirlenerek kalıcı bağlantılar oluşturulmaktadır. Bu bağlantılar periyodik olarak geliştirilerek sağlanan ziyaretçilerin sürekliliği oluşur.