Yeni Sitelerde SEO Planlaması

Yeni web sitelerinde SEO başlangıcı ve bu SEO çalışmalarının şiddeti en kritik konulardan bir tanesidir. Öncelikle hangi sektörden olursa olsun, mutlaka düzenli güncel içerik eklenmesi son derece önemlidir. Bunların yanında siteye ait sosyal medya hesaplarının olması ve bu hesaplarda yeni içeriklerin paylaşılması da başlangıç için yapılmalıdır. Ancak indexi ve takipçisi dahi olmayan bu hesapların SEO anlamında çok da fayda sağlayacağı söylenemez. Bu sebeple sosyal medya reklamları ile takipçilerinizi az da olsa arttırmanızda fayda var. En azından bu paylaşımlarda ziyaretçi artışı ve hızlı indexlenme imkanı sağlayacaktır. Bu da ziyaretçilerinizin içeriklerinizle eş zamanlı artışı için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

İçerik ve sosyal medya dışında genel backlink çalışmaları için başlangıçta 2 yol izleyebilirsiniz.

 1. Sektörünüzle alakalı ikinci bir site kurarak bunu paravan site amacıyla kullanıp ana sitenizi desteklemek; Eğer bu işlemi yapacaksanız yedek sitede yine güncel içerik sağlayıp, çeşitli backlink paketleriyle bu siteyi orta düzeyde geliştirmeniz yeterli olacaktır.
 2. Sektörünüzle doğrudan alakalı, yoksa yakın alakalı o da yoksa alakasız ancak özgün bloglardan tanıtım yazıları satın alarak, kaliteli ve doğal backlinkler elde edebilirsiniz.

Bu iki adımdan herhangi birini uygulayabileceğiniz gibi daha etkili olması için ikisini aynı anda da uygulayabilirsiniz. Temel düzeyde çalışmalar olduğundan bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak rekabetin yüksek olduğu sıralara geldikçe çok komplike çalışmaları yürütmeniz gerekir. Bunlar için birkaç ipucu vermek gerekirse;

 • Sektördeki rakiplerin toplam backlinklerini veya zamana göre alınmış güncel backlinklerini ahrefs.com üzerinden takip edip aynı veya benzer nitelikte backlinkler elde etmek,
 • Sözlük sitelerinde sektörünüzle ilgili paylaşımlara yapılacak yorumlar vasıtasıyla backlink elde etmek,
 • Haber siteleri gibi yüksek prestijli sitelerden tanıtım yazıları satın almak,
 • İndex sayısı yüksek forum gibi sitelerden link satın almak (dikkatli davranılmalıdır, risklidir)
 • Yarışma düzenleyerek, paylaşıma teşvik etmek,
 • Diğer nitelikli backlink çalışmalarını yürütmek,
 • Bir uzmandan destek almak.

Bir önceki yazımız olan SEO Çalışmalarında SSS başlıklı makalemizde aylık SEO, SEO Çalışması ve SEO Hocası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Sitelerde SEO Planlaması için yorum yapabilirsiniz. (6)

 • Tilbe Sunay Asil

  Güzel bir yazı olmuş, açıkcası yeni açtığım sitelerde bu taktiği uygulayacağım teşekkürler

 • Neşat Cansu

  sayenizde bizde SEO hakkında epey bilgiye sahip olduk umarım uygulamada da bir başarı sağlarız sayenizde teşekkürler.

 • Hakan

  uzun süredir makalelerinizi takip ediyorum çok faydalı bilgiler veriyorsunuz, teşekkürler SEO hocası.

 • Sakıp Özgenç

  Teşekkürler. İyi bilgiler. Sürekli takip etmeye çalışıyorum. Site hızlandırma ile bir sorun olacaktı js kodlarını nasıl küçültebilirim ?

 • Simge Nur Varlı

  Sitenizin çok yakından takipçisiyim.Yine müthiş bir yazı olmuş.Ellerinize bileğinize sağlık.Hiç sıkılmadan inceledim

 • Yavuz Ahmet

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum. Verdiğiniz bu bilgiler için sizlere teşekkür ediyorum.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE