SEO Fiyat Hesaplama

Yeni SEO Kriteri – Ziyaretçi Kaynaklı SEO

Son zamanlarda yaşanan birçok sitedeki düşüş, yeni algoritmanın etkisiyle olmaktadır. Aslında önceden de bir etken olarak değerlendirilen kriter son zamanlarda çok daha fazla öneme sahip olmaktadır. Kullanıcı bazlı SEO tamamiyle sitelerin kullanıcı memnunniyetini sağlamasıyla alakalı SEO kriteridir ve sıralamadaki önemi oldukça fazladır.

Sitelerinizin ziyaretçi memnuniyetini sağlayan çeşitli ölçüm araçları ve özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Alexa ve Google Analytics bazlı ölçümler yapılarak Kullanıcıların site üzerindeki faaliyetleri yorumlanarak değerlendirmeye alınmaktadır. Kullanıcı memnuniyetinin değerlendirilmesinde dikkate alınan başlıca özellikler aşağıdaki gibidir;

 • Günlük ve belirli tarihler arasındaki ziyaretçi sayısı
 • Anahtar Kelime kaynaklı ziyaret analizi
 • Hemen çıkma oranı
 • Sayfa görüntüleme sayısı
 • Yeni ziyaretler & ziyaretçi bağımlılığı
 • Trafik kaynakları : Arama motorları, yönlendiren siteler, doğrudan trafik
 • En çok ziyaret edilen sayfalar
 • Ülke ve şehir bazlı ziyaretçi istatistiği
 • Sitede geçirilen süre
 • Kullanılan işletim sistemleri, tarayıcı, ekran çözünürlükleri ve bağlantı hızları
 • Ve daha birçok istatistik

Ziyaretçilerin davranışları üzerinden elde edilen bu veriler, Google gözünde ziyaretçi memnuniyeti derecesini belirtir. Bunlara bağlı olarak da sitenin sıralamasını belirler. Yeni algoritma değişiklikleri sayesinde ziyaretçi davranışları oldukça fazla öneme sahip olmaktadır.

Son zamanda yaşanan pek çok düşüşün sebebi sanıldığının aksine filtre değil ziyaretçi bazlı SEO algoritmasıdır. Bu algoritma değişikliği seohocasi.com'un birinci sıraya çıkmasında da büyük öneme sahiptir.

SEO Hocası
SEO Hocası
12 Şubat 2011

Yeni SEO Kriteri – Ziyaretçi Kaynaklı SEO için Yorumlar

 • Kenan Sert
  Kenan Sert 15 Aralık 2014, 10:13

  Arkadaşlar google pandaydı penguendi backlinkleri görmezden gelmekti iyice kalitesini düşürdü.Şaşkın ördek misali saçmaladı.Bir konu arıyorum teknolojiyle ilgili 2005 yılında forumlarda yazılmış konuları gösteriyor bana.Eski yapıldığından bu yana hiç güncellenmemiş backlink SEO vs çalışması yapılmamış frame kullanılan tableli frontpage ile yapılmış berbat tasarımı olan ve aynı scripti yüzlerce kişiye satan asp site bile günümüz SEO kurallarına riayet eden güncel sitelerin önünde çıkmaktadır.Ne yapmaya çalışıyor derdi reklammı bilinmez ama nefret ediyorum google senden soğuttun.Kaliteni düşürdün.İsteklere cevap veremez oldun.Adammı kayırıyon taktik mi cehaletmi anlamadım

 • Erhan Delice
  Erhan Delice 8 Mart 2011, 12:51

  Hocam ilk önce bu soruyu sorabileceğim uygun bir yer bulamadım . Bende bu konudan sormaya karak verdim. Konuyla ilgisi olmayan bir soru ama muhakkak cevabını öğrenmeliyim. Ve bunun cevabını verebilecek sayı kişilerden birisiniz.

  Soru.) Bir yazı yazdık başlığı internetten para kazanmak diye. Bu yazının anahtar kelimelerinde internetten para kazan ve internetten para kazanma yok. Herhangi bir ziyaretçi Google’de internetten para kazan yazdığında benim yazım o anahtar kelimede görünüyor mu? Bu soru benim için çok önemli. Eğer görünmüyorsa bundan sonra anahtar kelime ekleme şeklim değişecek.

 • Can Doğan
  Can Doğan 26 Şubat 2011, 16:15

  @Tayfun, ziyaretçi ve siteye bağlılık olan bir şeydi, bu makalede gözlemlerimizle son algoritmayla bunun öneminin dahada arttığı vurgulanmıştır.

 • Mina Aktuna
  Mina Aktuna 22 Şubat 2011, 13:09

  Google Analytics verileri google arama sonuçlarına etki etmemektedir. Bu bilgi net olarak google tarafından açıklanmaktadır. Yine adwors reklamları sayesinde topladığı bilgileride arama sonuçlarında kullanmamaktadır.

  Google bir sitede geçirilen süreyi en iyi şekilde şu yöntemle anlar. Siz bir aram ayaptınız ve siteye girdiniz sonra hemen geri dönüp google daki arama sayfasında bir başka arama yaptınız. Bu sefer google ilk girdiğiniz sayfada doğru bilgi olmadığını ikinci girdiğiniz sayfadan geri dönüp tekrar bir ama yapmadıysanız doğru bilgi olduğunu düşünüyor.

  Yapılan yorumlar backlink kadar etki etmekte. Bu yüzden sitenize ziyaretçiler girer ve sayfasınaz yorum yazarlarsa o zaman en zor kelimelerde bile hiç backlink almadan bu yorumlarla çok yüksek yerlere gelebilirsiniz. Bu durum son algoritmalarla daha çok önemli hale gelmiştir.

  Bu durumda sayfanıza girinleri bir şeklide orda tutun. Video ekleyerek olabilir veya çok önemli sansasyonel bir haberle. Bunu yaptıktan sonra hazırlayacağınız bir programla sanki bu ziyaret sonunda sitenize bir yorum yapılmış gibi içirik girişi yaptırın.

 • Serhat Morkoç
  Serhat Morkoç 22 Şubat 2011, 04:17

  Teşekkürler yazı için fakat bu ani düşüşlerin sebebi herkes farklı telden gidiyor birisine sorsan özgün içerik birisine sorsan backlink sizin açıklamanızda güzel fakat düşünce biraz yetersiz geliyor bir kelimede 3-4 sayfada iken 10 cu sayfaya atması sizin bahsettiğiniz ziyaretçi hedefliyse bilmiyorum garip.

 • Ateş Kürk
  Ateş Kürk 22 Şubat 2011, 00:43

  Merhaba Makalen harika süper olmus ve work and travel arkadasimizin sordugu google analytics kullanmanın faydası zararı tartşıldı sorusu tam benimde size yazmak istedigim,di ama google aramada tam cevapta bulamadim genede sagol.

 • Yasemin Bahar Uluhan
  Yasemin Bahar Uluhan 15 Şubat 2011, 20:02

  Paylaşımınız için teşekkürler. Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. SEO aslında her websitesi sahibinin başarabileceği birşey. Sadece sunulan hizmetlerden faydalanmayı bilmeli. Google Analytics detayılı inceleyen ve üzerinde duran bir kişi olayları daha açık görebilecektir. İşte bu görüldüğünde siteler daha kaliteli olacaktır.

 • Eren
  Eren 14 Şubat 2011, 20:05

  Teşekkurler kaan, yeni blog actım anlatılan herşeyi uygulamaya başladım.

 • Mert Ertem
  Mert Ertem 14 Şubat 2011, 17:51

  Kaan Bey, Google Analytics olmadan Google’ın bunu analiz edebilmesi teknik olarak imkansız. Sadece Chrome kullanıcılarıyla istatistik tutulabilir ki bu durum zaten yasal değil. Bu konuda net bir açıklama yapmanızı bekliyorum. Aksi takdrde samimiyetinize inanmıyor olacağım. Bu yorumu da yayımlamayacağınıza eminim.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 15 Şubat 2011, 12:43

   @Mert Ertem, Google Analytics olmadan da Google bunu analiz edebilmektedir. Bu noktada en iyi örneği sitemiz üzerinden verebilirim. SEOhocasi.com da Google Analytics kullanılmamaktadır. Google Chrome üzerinden istatistik tutulabilir ancak bu da yeterli olmaz çünkü herkes kullanmıyor. Bu durumda diğer istatistiki veriler dikkate alınıyor. Bunlardan en bilineni Alexa’dır. Daha sonra Google arama sonuçlarından ne kadar sürede siteye girilmiş ve bu sitenin ziyaretinden sonra eğer Google analytics kullanan başka bir siteye geçilmiş ise yine buradan süre hesaplanabilmektedir. Tüm bunların dışında sizin de söylediğiniz gibi chrome ve diğer tarayıcılar için de Google toolbarları bulunmaktadır. Bunların kullanımı esnasında bir seçeneğin işaretlenmesi ile Google ın bu ziyaretleri takip etmesi yasallık kazanmaktadır. İnş. net bir şekilde anlatabilmişimdir. iyi çalışmalar.

 • Ayşen Koçak
  Ayşen Koçak 14 Şubat 2011, 11:46

  bu 1 yıldır sürekli söylenen bir şey.. siteye gerçek ve doğal ziyaretçi göndermek … ve sitede kalma süresi..

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 15 Şubat 2011, 00:39

   @kadınlar, evet öncedendir söylenir ancak doğrudan bir etkisi yoktu. Dolaylı yollarla SEOya etki etmekteydi. Artık bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.

 • Tuğbanur Ustabaşı
  Tuğbanur Ustabaşı 14 Şubat 2011, 07:12

  Yeni kriter ortaya çıkalı yaklaşık 2 ay kadar oluyor. Bu durumdan yararlanmaya çalışan art niyetli firmalar çoktan olaya el attı. Onlarca bot hergün site sahibinin anahtar kelimesini google da arıyor, kendi sitesine giriyor ve normalden uzun zaman geçirerek istatistikleri yanılıyor.. Bu sayede istenen site istenen kelimede 1. oluyor. Çok örnek verebilirim bu duruma.. Tabi Google da iyi şeyler düşünmüyor değil ama hiç önlemde almıyor. Bir süre sonra baktı olmuyor başka kanala geçecek.

  Ayrıca bu yeni durum özellikle emek veren site sahiplerine hiç yaramayacak. Parası olan vatandaş basacak parayı koyacak adwords’ü vs ziyaretçi çekecek. Madem yeni kriter çok ziyaretçi, sitede geçirilen süre o işler her türlü yapılır, para olsun yeterki. 3-5 SEO taktiği öğrenip emek veren kardeşlerimizin vay haline..

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 15 Şubat 2011, 00:43

   @Xcrea, Google’ın birinci dikkat ettiği durum SEOdaki doğallıktır. Doğal olmayan hiçbir çalışma olumlu sonuç veremez. Bu siteler hiç backlink sayısı artmadan ziyaretçi arttırırlarsa bunun sonu belirli bir süre sonra filtre olacağı kesindir.

 • Mert Görkem Beğenilmiş
  Mert Görkem Beğenilmiş 14 Şubat 2011, 00:05

  blogspot ta sıteler düştü cok yenı blog kurdum.. guncel içerik eklıyorum, arama bazlı zıyaretcı gelıyor, ama aramalar belırlı alanlarda o yuzden sanırım ileride hıt düşüşü yaşamaz.. zıyaretcının sıtede kalması ıcın bır cok sey yapmaya calısyorum ama okadarda ıyı dıılım kı daha.. ama dogru yolda oldugumu bu yazıdan sonra anladım.. teşekkürler…

 • Oltun Özakyol
  Oltun özakyol 13 Şubat 2011, 23:49

  Teşekkürler Kaan abi. Google Analytics ölçümlerini iyi değerlendirmek ve bu sonuçlara göre stratejiler geliştirmekte fayda var.

 • Sanber Gürdemir
  Sanber Gürdemir 13 Şubat 2011, 13:18

  Merhabalar, güzel yazı olmuş. Bir sorum olacak: google analytics kullanmanın faydası zararı tartşıldı epey bir çok kişi zararlı olduğunu savundu ama ben kaldırmadım hala kullanıyorum 1 hafta once 4-6. sıralardan 12-14 sıralarına düştüm. Analytics i kaldırsak fayda sağlarmı düye düşünmeye başladım… Acaba sizin fikriniz nedir?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 13 Şubat 2011, 13:29

   @work and travel, o konuda net bir bilgi yok sadece bazı ön fikirler mevcut. Dolayısıyla bu konuda kesin birşey söyleyemem. Ancak kullansanız da kullanmasanız da Google ziyaretçi memnuniyetini anlayabilmektedir. Kullanmanız bu tespitlerin daha doğru ve kolay yapılmasını sağlar. Eğer ziyaretçi memnuniyetini sağladığınızı düşünüyorsanız kullanmanız SEO durumunuz için faydalı olacaktır.

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 13 Şubat 2011, 11:52

  @Melih, bu konuda olduğu gibi birçok konumuz tüm siteleri kapsamakta ve geçerli olmaktadır. Gönül rahatlığıyla her türden sitelere uygulayabilirsiniz.

Yeni SEO Kriteri – Ziyaretçi Kaynaklı SEO için Cevap Yaz