SEO Fiyat Hesaplama

Yeni Nesil SEO Ve Baclinklerin Değer Kaybı

Yeni gelen güncellemeler ile birlikte Google'ın arama sonuçlarındaki sıralamasına müdahale etmeyi amaçlayan tüm linkler, bir link düzeninin parçası olarak değerlendirilebilir ve bunların, Google'ın Web Yöneticisi Yönergeleri'ni ihlal ettiği düşünülebilir. Bu durum, sitenize gelen veya sitenizden dışarı giden linklere müdahale eden tüm davranışları kapsar.

Kısaca baclinkler değer kaybetti ve google bunun için arama sonuçlarını olumsuz şekilde etkileyebilecek link düzenlerine örnekler verdi bunları maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz.

Pr değerli yüksek olan sitelerden bağlantılar alma veya satma. Bu düzen, link veya linkleri içeren yayınların para karşılığı takasını; linkler karşılığında ürünlerin ya da hizmetlerin takasını veya hakkında yazı yazması ve bir bağlantı içermesi karşılığında bir kişiye "ücretsiz" ürün göndermeyi kapsar
Aşırı miktarda link takası ("Bana bağlantı ver, ben de sana bağlantı vereyim") ya da karşılıklı bağlantılar vermeyi amaçlayan özel iş ortağı sayfaları
Yüksek miktarda ana kelime içeren bağlantı metni bağlantılarına sahip büyük ölçekli makale pazarlama veya misafir olarak yayınlama kampanyaları
Sitenize anahtar kelimelerde link oluşturmak için otomatik programlar veya hizmetler kullanmak. Screapbox,xrammer,senuke gibi programlar.
Ayrıca, sitelerinizin bir sayfada tanıtım amaçlı yazı ve yapay linkler oluşturularak bilinen bağlantılar google'a göre SEO mantığını ihlal ettiğini düşünmektedir. Bunlar için bir kaç örnek vermek gerekirse :

Pr li sitelerden metin reklamları almak alt etiket kullanımı ile.
Paralı olarak satın alınan tanıtım yazıları ve linkler.
Düşük kalitesiz sitelerden ve dizinlerden bağlantı almak.
Çeşitli sitelere dağıtılan widget'lara yerleştirilen bağlantılar, örnek:
Bu sayfanın ziyaretçileri: 1548
Sitelerin footerların'dan link almak
Forumlar da optimize edilmiş linkler örnek:
Teşekkürler harika bir bilgi.
Mehmet'in yeri Taksim Köftecisi
rel="nofollow" özelliğini <a> etiketi eklemek

Artık yeni nesil SEO zamanı.Baclinklerin yerine daha çok keywords için link almak yerine siteniz için url şeklinde tanıtım yazıları almak ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak,tanıtım yazılarında kaynak:siteadi.com şeklinde link almak daha mantıklı olacaktır.

Google bunları ihlal eden siteler için birde şikayet forumu açmış.Bu sayfaya da https://www.google.com/webmasters/tools/paidlinks?pli=1 bu adresten ulaşabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
7 Ağustos 2013

Yeni Nesil SEO Ve Baclinklerin Değer Kaybı için Yorumlar

 • Onur Taylan Yalçınkaya
  Onur Taylan Yalçınkaya 25 Eylül 2014, 02:58

  İşe yarar bilgiler teşekkürler. Google gerçi işi iyice karıştırmaya başladı ya hadi hayırlısı…

 • emre ateş
  Emre Ateş 1 Şubat 2014, 12:24

  google ne derse o olur backlinkle yükselme zaten çöp siteleri bile yükseltiyodu

 • Öktem Nerkis
  öktem Nerkis 25 Kasım 2013, 12:34

  Sosyal medyanın gücüne her zaman inanmışımdır. Twitter ve facebook hesaplarını ayrıca tartışma forumlarını iyi değerlendirmek gerekiyor.

 • Mahire Batur
  Mahire Batur 21 Kasım 2013, 14:05

  Faydalı bir yazı olmuş. Bence hala bilinçli alınan tanıtım yazısı ve tavsiye siteler adında alınan linkler faydalı olacaktır.

 • deniz
  Deniz 8 Kasım 2013, 17:57

  benim çalışma yaptığım sektörel bir kelimede adam wordpress tabanlı ücretsiz paravan blog açmış, sonrada unutmuş muhtemelen bloğu. İçinde standart ” bir diğer wordpress sitesi…” yazıyor onun dışında tek kelime yok, başlık var sadece kelime ile alakalı. Bu sayfa bile arama sonuçlarında 2.sayfada duruyorsa, (sözüm meclisten dışarı) SEOyuz diye gezmeyelim ortalıkta 🙂

  Not : Kaan kitabını aldım bu arada, emeğine sağlık..

 • Selim
  Selim 1 Kasım 2013, 11:41

  İnternet Dünyası bloglardan yada geçmiş aşklarından bahseden sitelerden veyahut müzik magazinden ibaret değildir.Burada milyonlarca kurumsal firmadan bahsediyoruz.Düşünün Peynir satan bir firmanın ne gibi hergün değişik güncel içerik girmesi yada kalp ameliyatı yapan bir hastahanenin hergün kalp ile ilgili değişik versiyonlar çıkartması ne kadar beklenebilir.Backlink,hacklink yok makale yok güncel içerik hepsi palavra gerçek youtube,dandik boş sayfalar,1-2 yıldır hiç ellenmemiş siteler Bir Numara şu anda ve hala kimse farkında değil enterasan bu işlerle uğraşıpta gözle görememek şaşırtıcı geliyor bana.Ve En Başta SEO firmaları Webmasterler Uyanın artık Google yi baştacı eden sizlerdiniz buna orada dur bakalım arkadaş diyecek olanda sizlersiniz.

 • Ali Sahin
  Ali Sahin 20 Ekim 2013, 00:45

  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkürler..Evet doğru ve insanlara gerçek hizmet sunmayı hedefleyenler google’nda gözünden kaçmıyor..Fakat bu yeterli değil..Daha gelişmiş teknolojiler kullanılarak emekçilerle,fırsatçılar ayırt edilebilmelidir

 • Kaan Kubilay Küçükler
  Kaan Kubilay Küçükler 19 Ekim 2013, 00:54

  ben kesinlikle katılmıyorum. Çünkü bu dediğiniz sadece bir kriter, aslında en önemli kriter. 2 yıldır hacklink öldü değer kaybediyor denilmişti. Fakat bizim piyasadan birisi en zor kelimede, en gerilerden pat diye 1. listeye oturdu. sadece hacklinkle. link kontrolünde gördüğüm SGK ya bile hacklink yapılmışta sonradan silinmiş. 1 yıldır nerdeyse 1. sırada. Googlenin her zamanki palavraları. dedikleri doğru olsaydı o site 1. olamazdı. diğer bir konu ziyaretçilerin sitede kalış zamanları asıl kriter olmalı. Çünkü bir sitede ne kadar çok kalınıyorsa, o kadar çok gerçek doğru aranan ve ihtiyaç duyulan bilgi veya talebin karşılığı vardır. Örnek olarak diğer SEO sitelerine bir göz atıp çıkmışımdır. Buraya girdiğimde hem birçok sayfaya bakıyorum hemde uzun süre sitenizde kalıyorum. Çünkü talep ettiklerim bu sitede mevcut. Asıl kriter budur. bir dönemler yaptığı anahtar kelime puanı saçmalığı gibi yine saçmalamışlar.

 • İslam Özgül
  Islam özgül 3 Ekim 2013, 05:41

  Google son 2 yıldır yaptığı güncellemelerde bence windows vista faciasına benzer işlere imza attı. Arama sonuçları google açısından bakıldığında kullanıcıya göre değil reklam networklerine göre optimize ediliyor ve içeriği bu network’e uygun haline getirmek, yani kullanıcı dostu yapma işi site sahiplerine dayatılıyor. Özgün içerik elbette önemli ama istediğiniz kadar özgün içerik girin indexlemeden sitenizde yaptığınız küçük bir hataya kadar bir çok kontrol dışı sebepten fayda elinizden alınabiliyor. Özellikle hazırladığım bir yazıdan örnek vermek isterim piyasadaki bir alkollü içeceğin markalar bazında değerlendirmesini yapıp, en iyisini listelediğim bir yazı 10 – 15 bin hit aldıktan sonra bir anda kimse uğramaz oldu. bir gün aklıma gelip kontrol ettiğimde benim yazımın google ilk sayfada olmadığını, ama kopyalayan tamamen botla ve kes yapıştırla türetilmiş iki ayrı sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda olduğunu gördüm. Bu sitelerin PR değerleri, yaşı falan da benimkinden düşüktü… Bu örneğin önemi bu konuda yazılmış bildiğim tek yazı olmasıydı düşünün artık…

 • Bora
  Bora 30 Eylül 2013, 22:39

  Kaan Bey, değerli kitabınızda ve diğer birçok yerde de bahsedildiği gibi site dışı çalışmalar her ne kadar önemli olsa da bazı siteleri haketmedikleri yerlere getiriyorlar. Doğal olmayan bu çalışmalar google’ın algoritmalarına gölge düşürmüyor mu? Burada yine başka bir arkadaşın ifade ettiği gibi artık sitelerin içeriği ve orjinalliği göz önünde tutularak daha ön sıralarda çıkması yönünde bir algoritma ufukta var mıdır sizce?

 • mert önder
  Mert önder 25 Eylül 2013, 17:21

  Ben sağa sola web sitesi yapıyorum, alt sağ tarafa logomu ekliyordum şuan sitem google sıralamasından düşmüş bundanmı kaynaklanıyordur ? artık eklesem bile nofollow olarakmı link vermem gerekiyor ?

 • Kurtbey Boz
  Kurtbey Boz 20 Eylül 2013, 11:18

  Tanıtım yazılarında artık anahtar kelimeye değil de web sitesi adına link almayı bizim ajansların öğrenmesi biraz zaman alacak. Her zaman birkaç yıl geriden SEO yaklaşımlarını takip ediyorlar.

 • Melek Diler Kundakçı
  Melek Diler Kundakçı 19 Eylül 2013, 15:59

  Sayın yetkili açıklamalarınızı her seviyedeki kullanıcıların anlayabileceği bir sadelikle yazmanızdan dolayı sizlere teşekkür ederiz.

 • Mehmet Akif Bayram
  Mehmet Akif Bayram 15 Eylül 2013, 19:16

  Sanırım backlink konusundan google doğru yolu buluyor. Ben anlamıyordum, insanlar parası ile link satın alıp yükselebiliyordu. Zaman gelsede google artık link mink bitsede artık sitenin kalitesine göre yükseltse siteleri süper olurdu. Birgün o da olacak…

 • Murtaza Ertepınar
  Murtaza Ertepınar 14 Eylül 2013, 01:11

  tanıtım yazısı alabileceğimiz ücretli veya ücretsiz siteler paylaşabilirmisiniz

 • ercan aycan
  Ercan Aycan 11 Eylül 2013, 10:20

  webmaster kandırma işlemlerine odaklanmak değil bence doğal olması sitelere girip doğru içerikli gerçekten okuyana yardımcı makaleler bırakmak en güzeli hep birlikte interneti çöplüğe dönüştürmemeli etik olunmalı diyorum.
  ben sayfamı google ile yazışarak gereksiz backlinklerden temizlettim. az olsun öz olsun gerçekten müşteriyi memnun edecek makalelerle gerçek alıcılara ulaşmak en güzeli suni geçiştirme ve kaytarmaların sonu kötü bedeli ağır oluyor.
  reklamsa hakkını vermek gerek tabiki tanıtım için SEO kullanılsın Kaan doğal ve manuel hizmet verdiği için tutuluyor ve işi sağlam ama belki yavaş ilerliyor. kalite herzaman cezbediyor.

 • Pırıltı Bilgi
  Pırıltı Bilgi 7 Eylül 2013, 23:10

  Bu SEO ve backlink olaylarına akıl sır ermiyor iyi bilen birine parası neyse verip yaptırmak gerekiyor.
  sağolsun burda hocam biraz anlatmış ama bilene yaptırmak lazım. teşekkürler SEOhocası

 • Kutlu Baki
  Kutlu Baki 5 Eylül 2013, 19:08

  devamlı birşey çıkıyor SEO işleride zorlaşıyor git gide hayırlısı bakalm.yazı için teşekkürler

 • murat kafkas
  Murat Kafkas 5 Eylül 2013, 19:04

  Google nasıl bir algoritma yaptıysa şahıslar bu kadar iyi çalışamazdı. Her şeyi anlıyor ve taviz vermiyor.

 • Ümıt Özay
  ümıt özay 4 Eylül 2013, 03:39

  google sistemi sürekli değiştiriyor bugun doğru dediğine hayır o yanlış şimdi bu dogru sonra oda yanlış bugun bu doğru kendi koydukları doğruları kendileri yanlış yapıyor olanda gariban webmasterlara oluyor hangisi dogru hangisi yanlış ortalık keşmekeş

 • Mehmet Akif AKTAŞ
  Mehmet Akif Aktaş 29 Ağustos 2013, 00:20

  Google link al yüksel mantığını bitirmek için baya uğraşıyor. Aslında bu da bir çeşit rüşvet gibi sayılabilir. Parası olanın sitesi yükselsin olmayanın ki yükselmesin. Helal google 🙂 Azıcık da düzgün siteleri düzgün yerlere taşıyabilse dünya bizler için yaşanması çok daha güzel bir yer olacak…

 • Olgun Şenyurd
  Olgun şenyurd 28 Ağustos 2013, 07:37

  Abi bu google akıl sır erdirilmiyor, ben bir site gördüm adam 1100 civarında backlink yapmış ve zorlu bir kelime ilk sayfa görünüyor. Sitede bir kaç fotoğraftan başka hiç bir şey yok text mex ten eser yok…
  Bu istinaden bence backlink satın almaya başladım ki bir de ne görelim, canımız ciğerimiz google hacı olmaz artık böyle diyim backlikleri degersiz kılmaya başladı. Adama derler ki gel de burdan yak. Saygılar…

 • Saliha Zeynep Güneri
  Saliha Zeynep Güneri 28 Ağustos 2013, 03:20

  Bu backlink olayında bu aralar bir sıkıntı var.Eskisi kadar değer kazanamıyorum .Backlink öneminin azaldığına katılıyorum.Teşekkürler

 • Sıddıka Ayvacık
  Sıddıka Ayvacık 27 Ağustos 2013, 17:00

  peki hocam bloglarda almış olduğumuz backlinkler sağlıklımı yoksa zararlımı.YAZI İÇİN SİZ DEĞERLİ SEOCU ARKADAŞLARA MİNNETTARIZ

 • Şahan Evrenos
  şahan Evrenos 26 Ağustos 2013, 22:52

  Hocam o zaman backlink kasmamalımıyız? tam olarak kafama yatmadı. Ayrıca sitemizdeki diğer site bağlantılarına no follow vermenin zararlı olduğunu söylemişşiniz. O zaman nasıl bir yol izlemeliyiz acaba?

 • gökhan h
  Gökhan H 26 Ağustos 2013, 10:58

  Yazınınızı okudum sonuç olarak ortaya site içi SEO nun daha etkin olduğunu anlatıyor…hacklink sistemi hala etkin biteceğini de sanmıyorum açıkcası..ayrıca SEO programlarınında sonu geldiği çok doğru bir tespit.

 • Abdullatif Demirsatan
  Abdullatif Demirsatan 25 Ağustos 2013, 00:45

  google bence saçmalıyor artık çok yoğun talep olunca butun web’e baglı olan face, alexa, domuz gibi ünlü siteler bence kendileri bişeyler yaratamıyorlar insanları bu gibi değişikler yaparak hadi çalışın bakalım bu sefer bizim için neler yapabilirsiniz der gibi kendi takdiklerini geliştirmeye çalışıyorlar açıkça ben hepsinden nefret ediyorum çünkü bu siteleri benim kadar takip eden de yoktur. ve bu siteler üzerinde benim kadar bireysel olarak 310 adet asli çalışan web sitesi olan da yoktur. son sözüm mümkün mertebe bu gibi sitelere rand kapısı açmayalım. ben amatörüm ama UYANIN WEB MASTERCİLER…. parçalayın şunları artık..
  eee bu yazıdan sonrada zaten sevgili gagulum beni harcar demi uşaklar

 • Egemen
  Egemen 21 Ağustos 2013, 18:00

  Öncelikle kesinlikle, bu yorumu link için yapmıyorum. Çok güzel yazı Teşekkür ederim.

 • Sehmus İshakoğlu
  Sehmus Ishakoğlu 20 Ağustos 2013, 08:09

  Diğer yorumlarımı ve tanıtım yazımı yayımlamadınız; ama ben yine de yorum yapmak istiyorum. Değerli Hoca’m, artık site dışı SEO yerine site içi SEO’ya mı ağırlık vermemiz lazım? Mesela düzenli ve özgün içerik daha mı faydalı olur? Gerçi iki kitabınızı da alıp okudum ve orada site dışı SEO’nun daha değerli olduğunu gördüm; fakat bu yazınızda backlinkin çok değer kaybettiğini dile getirmişsiniz. Bu durum, açıkçası beni sevindirdi. Zira makale yazmak, backlink avcılığına soyunmaktan çok daha kolay ve makul. Yine de şu soru kafamda netleşmedi: Site dışı SEO mu site içi SEO mu daha önemli? Teşekkürler…

 • Güner Karabağ
  Güner Karabağ 12 Ağustos 2013, 16:20

  gerçekten güzel bir bilgilendirme.Bende sitelerim için artık tanıtım yazılarını link olmadan alacağım

 • Soner İŞBECER
  Soner Işbecer 8 Ağustos 2013, 08:41

  Eee sizin verdiğiniz SEO hizmetleri de bunu kapsamıyor mu ? Aynı yere çıkıyor bence..

 • yusuf karaaslan
  Yusuf Karaaslan 7 Ağustos 2013, 22:14

  Tamamını okudum ve artık site dışı SEO ile ilgili hiçbir çalısma yapmayacağım.Yeni taktikler gelene kadar sadece makale yazacağım.Ayrıca artık hacklink devride bitiyor gibi.Hayırlısı olsun.

Yeni Nesil SEO Ve Baclinklerin Değer Kaybı için Cevap Yaz