Yeni Başlayanlar İçin SEO Uyumlu Makale Yazımı

Hazırlanılan sayfalarda anahtar kelimelerin yoğunluğu, çalışma yapan kişiler arasında sıkıntı oluşturup kafa karışıklığı yaratsa da aslında basit bir konsept ile çok daha rahat makale yapılandırabilme şansınız vardır.

Bir insanla muhabbet ederken bazı kelimeleri sık sık kullandığını (sürekli “ondan sonra” demesi gibi) duyduğunuzda bir süre sonra konsantrasyonunuzu kaybeder ve dinlememeye başlarsınız değil mi? Yani süreklilik arz eden veya anlamsız kelimelerin çokluğu ile donanan cümleler, o konuya ilginizin kaybolmasına ve dinlemekten vazgeçmenize neden olur. Sürekli devrik veya anlam düşüklüğü olan cümleler duyduğunuzda da olumsuz etkilenirsiniz. Yazarken de bu kurallar geçerlidir. Bu bağlamda; makale yazarken veya web sitenize tanıtım yazısı girerken de aynı kuralları göz önünde bulundurmalısınız.  Bunun tam bir kuralı veya standardını söyle kardeşim! Diyecek olursanız da; yüksek rekabetli anahtar kelimelerde %3, düşük rekabetli anahtar kelimelerde ise %5 oranında kullanım doğru olacaktır diyebilirim. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelime mutlaka url'de geçmelidir. Anahtar kelime, mutlaka h1'de kullanılmalıdır. H2,H3 etiketleri arasında ise mutlaka anahtar kelimenin türevleri geçecek şekilde başlıklar kullanılmalıdır. Ayrıca anahtar kelime ile alakalı resim ekleyip, resmin alt etiketini mutlaka anahtar kelime yapmanız sayfanın optimize edilmesi açısından önemlidir. Yazmış olduğunuz içerikten mutlaka farklı sayfalara yönlendirme yapabileceğiniz bir yapı kurgulamalısınız.

Makale yazmaya başlamadan önce mutlaka kelime analizi yapılmalı ve en doğru anahtar kelime belirlenmelidir. Yazınızın başlığı, anahtar kelimeyi içermelidir. Yazdığınız makale, en az 300 kelime içermelidir. Anahtar kelimeleriniz, önem önceliğine göre; H1, H2, H3 şeklinde sıralanmalıdır. Makalenin ilk ve son 100 kelimeleri içinde anahtar kelime geçmelidir. Makalede kullanılan görsellerin alt etiketinin anahtar kelime içermesi gerektiğini tekrarlamakta fayda var. Makalede anahtar kelime içeren linklendirme şeklinde bir giriş bir de çıkış linki olmalıdır. İlk anahtar kelimenin, kalın ve italik şekilde yazılması gereklidir.

Bu kuralları öğrenmek ve uygulamak çok zor değil. Ancak sadece bu kuralları uygulayarak devam edemezsiniz. Çünkü Google, arka planda sürekli çalışan ve güncellemeler yapan bir arama motorudur. Bu yüzden kendinizi sürekli geliştirmeniz ve güncellemelere ayak uydurarak çalışmalarınızı optimize etmeniz gerekir.  Google kadar aktif, sistemli ve öngörülü çalışmalısınız ki SEO'da çok başarılı olabilesiniz.

25 Ocak 2017, 08:53
Misafir Kullanıcı